Nagyobb házak jobban tartják a hőt?
Nem közvetlenül a ház mérete, hanem a hőtartó tömeg, vagyis a falak tömege adja a hőtárolást.
Én társasházban lakom, de november közepe előtt sosem kezdtem fűteni, mindig megvan a 23 fok. Itt a falak külső felületén van szigetelés is, így a tárolt hőt csak befele tudja leadni. Ez is sokat számít, mert szigetelés nélkül a leadás is kétirányú.
De a déli nap ha süti a falakat, az pótol vissza valamit mindig, amit este lead.
Egy kis összefüggés van a házak mérete és hőtartása között, de nem sok. Ha tömör valami lenne egy ház, nem pedig levegővel töltve, akkor jelentene sokat a méret.
Sokkal fontosabb dolgok a hőtehetetlenség szempontjából: milyen vastagok a falak, milyen anyagból vannak, van-e hőszigetelés, milyen a ház tájolása, az ablakok-ajtók milyenek és mennyire zárnak, megy-e ki kéményjárat a lakásból, a padlás zárt vagy átfúj rajta a szél, stb.
Ez sok tényezős. Ha nekem nagyobb lenne a házam, már lehet, hogy fűtenem kellene, hiszen sokkal nagyobb lenne a hőigény, nem tudná 2 ember s pár gép kifűteni már most sem.
Persze több napot is kapna s vannak pro és kontra dolgok, igen összetett ez. Az se mindegy, hogy milyen a ház alakja. Mi eléggé minimalizáltuk a felület/térfogat arányt a kétszintes házunkkal, amin semmiféle kiugrás nincs. Erre rájön egy, a kis házhoz képest brutálisan nagy hőtároló tömeg... Persze a szigetelés az aduász, de sok más fontos tényező is van ám. Az sem mond sokat, hogy "akkori szigetelés". Régen is voltak különféle anyagú és falvastagságú házak, eléggé más szigetelő képességgel. Az is lehet, hogy a te ablakaid csapnivalóak s a szomszédé jobbak, ez rengeteget jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!