A társasház köteles-e a lakástulajdonost kártalanítani ha javítási munkálatok elmaradása miatt károsodott a lakás?
Konkrétan egy gyakran elduguló szennyvízvezeték miatt elázott lakásról van szó, kb. 1 milliós kárral. A tulajdonos többször jelezte a közös képviselőnek, hogy baj van a lefolyóval a közös szakaszon, de nem történt semmi.
Se a tulajdonosnak, se a társasháznak nem volt biztosítása.
Perelhetsz.
Hogy milyen eredménnyel azt ügyvéd tudná megmondani. De ha nincs a háznak biztosítása . ami kötelező, ahogy többen is leírták - ezzel meg lehetne fingatni a közös képviseletet, mert valamilyen formában jár neked a kártalanítás.
Az eset történtekor még nem volt, most már van biztosítás.
Köszönöm a választ. Én is úgy gondoltam, hogy ilyenkor nem kell a háznak kártérítést fizetnie. Erre találták ki a biztosítást. De az ugye nem volt. Csak azért voltam bizonytalan, mert a hibát jelezték többször és nem történt konkrét javítás csak ideiglenes munkálatok, és felmerült bennem az, hogy ilyen esetben a társasház lehet mégiscsak valamilyen felelősséggel tartozik.
Ha esetleg bárki másképp tudja, írjon.
Köszönöm
Nem én vagyok a károsult, ráadásul új a közös képviselő.
Sőt, az eset évekkel ezelőtt történt. Csak a károsult most jelentkezett az új közös képviselőnél a panasszal, mondván, hogy az előző képviselő nem reagált a megkeresésére.
Meg ugye az is kérdés, hogy miért nem lépett eddig jogi irányba, meg ugye az is, hogy most ha kártérítési igénye van, akkor kinek kéne fizetnie. A háznak, vagy a volt közös képviselőnek, aki nem kötötte meg a biztosítást.
Amúgy a történet ennél összetettebb, de ez a lényeg.
"Én is úgy gondoltam, hogy ilyenkor nem kell a háznak kártérítést fizetnie. Erre találták ki a biztosítást."
A biztosítást arra találták ki, hogy ne zsebből kelljen esetleges nagyobb összegeket kifizetni a felelősnek. Ha nincs biztosítás, akkor zsebből kell fizetni. (Vagy, mint ez esetben, a társasház vagyonából.)
Itt a társasház a felelős.
A közös képviselő nem tulajdonosa a társasháznak. Ő a tulajdonosok (lakók) megbízottja, amit tesz (vagy nem tesz), az jogilag olyan, mint ha a lakók csinálták vagy nem csinálták volna.
A képviselő, mint a nevéből is látni, képviseli a lakókat, akik a közgyűlésen megválasztották. Azért, hogy egy szennyvízvezeték miatt ne kelljen minden egyes lakót felkeresni, és ne a lakóknak kelljen egy vízvezetékszerelő céget előszedni.
Ő gyakorlatilag egy alkalmazott, akinek munkájáért a megbízó, azaz a társasház a felelős.
A hibaelhárítás szervezése a közös képviselő feladata. Ezért felelősséggel tartozik a társasház felé, de csak a társasház felé. Ha nem végezte jól a feladatát, akkor nem az egyes lakók vonhatják felelősségre, hanem a lakóközösség, azaz a közgyűlés. Mivel ő nem a lakókkal áll jogi kapcsolatban, hanem a házzal.
Ezeket összeadva, a végeredmény:
A lakó perelheti a házat a kára miatt.
A ház perelheti a régi közös képviselőt, mert nem látta el feladatát.
Példa:
Ha a Tesco-ban elcsúszol a kifolyt tejen, és eltöröd a karodat, akkor nem a takarítónénit perled, mert nem végezte el a munkáját, hanem a Tesco-t, mint tulajdonos céget. Ők majd aztán, ha úgy gondolják, levonják a takarító béréből, vagy beperlik, vagy amit akarnak. Te ezzel nem foglalkozol, csak beperled a tulajdonost.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!