Ha elektronikus eszköz (pl. laptop) esik a kádba fürdés közben, lecsap a biztonsági kapcsoló?
Ezek különböző dolgok.
A hajszárítónál a 230V bent van a hajszárítóban, ha van fi-relé, akkor annak le kell oldania, bár én nem próbálnám úgy hogy a kádban vagyok.:)
A laptop meg a konnektor közt van tápegység. A Laptop kb. 16V-ról megy, némelyik 20-ról. Igazából nem történhet sok minden azon kívül hogy meghal a laptop illetve lehet hogy a tápegység is meghal, bár ezt kétlem.
Persze ez akkor igaz ha egészséges a tápegység, mert kapcsolóüzeműeknél tudnak érdekes dolgok történni.
Bár minimális az esélye, hogy 230V pont akkor jöjjön ki a kimeneti oldalon amikor beleejted.
Hajszárítónál lemegy. De nem érdemes kipróbálni, mert vizesen sokkal védtelenebb az ember, valamint igen rövid ideig, de igen nagy áramok mehetnek át rajtad ilyenkor, így ez könnyen halálhoz vezet egy felnőtt embernél is.
Vedd figyelembe, hogy akkor old le, amikor az áram már áthaladt rajtad. Előtte nem tud lekapcsolni.
Mit értesz "kapcsoló" alatt.
Ha csak kismegszakító van, akkor nagy eséllyel nem éled túl. A FI relének nevezett áramvédő kapcsoló nagyon gyorsan és már kis áramerősségnél is leold. Az a dolga, hogy életet mentsen. De minden ember különböző. A leoldás előtti minimális áramütés amit nem lehet elkerülni egy egészséges embernek nem okoz gondot de idősebbnek, vagy szívproblémákkal küzdőnek problémás lehet.
Igazából ez oroszrulett még a fi-relével is.
30 és 100 mA-osok mennek, házban inkább 30.
Ez azt jelenti, hogy ha a fázison folyó áram a nullánál nem jön vissza egészében, akkor eltérés nél leold. Tehát 30mA csordogálhat máshová, mondjuk a föld felé.
Hogy ebből mennyi jut a testedre, és azon bellül mennyit kap a szív, nem lehet megjósolni.
Van akik 10mA-t mondanak hogy halálos lehet, van akik 50-et.
Szóval sok a rizikó még így is.
De pl az is meglehet, hogy nem is megy másfelé, csak a hajszárítón bellül keletkezik rövidzár, akkor meg a biztosítékot (automatát) vágja le.
A biztosítékoknál szokott lenni, valahogy így néz ki:
Itt itt van hogy 40 A-ig jó, és delta 0,03 A-nál old le, azaz 30 mA-nál.
5 nagyon tévedsz.
A 30mA értéknél elindul a FI. Eddig stimmel. És leold 0,2sec alatt. Viszont ha bedobsz egy hajszárítót, akkor nem 30mA lesz a hibaáramod, hanem több Amper. És mivel a több Amper több mint 30mA elindul a védelem és lekapcsol. De!-0,2 sec alatt több Amper folyhat rajtad keresztül!
A 30mA csak a megszólalási érték, a hibaáram pedig annyi mindig, amennyi kialakul a körben.
Annyira nem tévedek. Abban igazad van, hogy van a fi relének egy leoldási ideje, mivel mechanikus eszköz.
És igen addig folyhat sok amper, bármerre.
De az áram sem hülye, hogy kimenjen, megkerülje a fél világot, majd a testeden keresztül mind a 16 amper, vagy akár több lemenjen a kádba, már ha fém, de inkább vissza a nullába. Hanem a legrövidebb utat, a legkisebb ellenállást választja.
Ezt villamosmérnökként mondhatom a tanult anyag alapján. Hogy valójában milyen hatása van, nem próbálnám magamon ki, de érdekes kísérlet lenne mondjuk a kádba a ponty mellé bedobni az elosztót mielőtt halászlát csinálunk belőle. (egy urban legend szerint haversógorapja beleejtette a hal mellé, és az görbe állapotban begörcsölve múlt ki, amit nem hiszek)
Ha beleesik a vízbe a hajszárító, akkor agyoncsapja azt, aki a vízben van. Rengeteg ilyen halálos baleset történt már, lecsapja a biztosítékot is.
Egyáltalán, miért nem lehet nem köves helységben, nem vízzel teli kádban hajat szárítani???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!