Lehetséges rókát háziállatként tartani? Milyen viszonyban van/lenne az emberrel?
Egyre több helyen divat, de Magyarországon még mindig tilos otthon rókát tartani.
Egyébként ahol tartják, ott is egy szelíd, háziasított fajtát tartanak és mivel ez még elég új dolog, rohadtul drága és még így sem egyszerű a tartása. Nem való akárkinek.
Még szerencse hogy nem engedik. Ott van a kutya tartás, a többség csak azért tartja : MERT.
Minden héten van hogy valakit szét tépnek, meg marnak, megharapnak a kutyák. Pedig mindenki nagyon ért hozzá !
Mi lenne itt ha egy tényleges ragadozót engednének.?
Ha már tippelés folyik… Van „hideg” és „langyos” tipp is.
A kérdéstől eltérve, azért a mosómedvével kezdem, mert tartási tilalmára vannak hatályos jogszabályok, azt meg lehet indokolni.
A róka magyarországi általános tartási tilalmáról nincs hatályos jogszabály, a tilalomról író válaszolók sem írtak ilyet. Azt, hogy nincs általános tilalom, körülményes bizonyítani; nekik lenne egyszerűbb bemutatni, hogy milyen hatályos jogszabályokra alapozzák a válaszaikat.
• A mosómedve tartási tilalmának találata „langyos”; mert részleges.
A válaszoló, vonatkozó jogszabályt, bevallottan, nem ismer. Az a tippje viszont, hogy a róka tartásával azonos a szabályzás: „hideg”.
① „Az ország őshonos növény-, illetve állatvilágára ökológiai szempontból veszélyes, külön jogszabályban meghatározott állatok kedvtelésből való tartása, szaporítása és forgalomba hozatala tilos.” ← 1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről (más jogszabályban említett neve: állatvédelmi törvény, rövidítése Ávtv.) 24/F. §
↑
② „Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény (a továbbiakban: Ávtv.) 24/F. §-ának hatálya alá tartozó, az ország őshonos növény-, illetve állatvilágára ökológiai szempontból veszélyes állatfajok listáját az 1. számú melléklet tartalmazza.” ← 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról 2. § (3)
↓
„Észak-amerikai mosómedve (Procyon lotor)” ← 1. számú melléklet E. 2.
Az Ávtv. 24/F szakasza 2010. január 15-én; a 41/2010 KR. 2. § (3) bekezdése 2010. július 1-jén lépett hatályba, azóta nem módosultak, így 2010. július 1-től tilos a tartásuk; attól kezdve új tartás nem kezdeményezhető.
Azért részleges a tipp találata, mert akik akkor már tartottak, azok kérhettek és kaphattak engedélyt a tartásra. Mivel a mosómedvék várható élettartama 16-20 év, lehetséges, hogy vannak magánszemélyek által engedéllyel otthon tartottak.
• A rókák magyarországi tartására nincs általános tilalom. Önkormányzati rendeletek tilthatják, köthetik feltételekhez, ha van ilyen rendeletük. De, sok helyen nincs hatályban levő állattartási rendelet, ha van, akkor sem igen foglalkozik vadállatok, vagy konkrétan róka tartásával.
(Sok helyen azért nincs állattartási rendelet, mert a kedvtelésből tartott állatokról szóló 41/2010-es K.R. és a mezőgazdasági haszonállatok tartásáról szóló 32/1999-es FVM rendelet 2010. évi jelentős módosítása után az Alkotmánybíróság, majd a Kúria tömegesen nyilvánította semmisnek az önkormányzati rendeleteket, amelyek a fenti rendeletekhez képest jelentős korlátozásokat tartalmaztak, ami a fenti időpontoktól magasabb rendű jogszabályba ütközött. Sok helyen nem is alkottak újat, mert nem nagyon maradt mozgásterük.)
A veszélyes állatok tartásáról szóló 85/2015. (XII. 17.) FM rendeletben a „róka” szó, vagy tudományos megnevezése, nem is szerepel.
(Pl. a szürke- és vörös farkas, vaddisznó, szarvasfélék összes faja, bölények összes faja, stb. szerepelnek; közepesen veszélyesnek vannak nyilvánítva, aki eleget tesz az FM rendeletben elvárt feltételeknek, az engedélyt kaphat a tartásukra.
Róka, még az enyhébb tartási fokozatba sorolt, elővigyázatosságot igénylő állatfajok körében sem szerepel.)
Ha valaki az önkormányzatnál elutasítást kap, annak sem biztos, hogy van jogi alapja. Ha kitartó, nem fogadja el a „van rá rendelet”, „nem szabad, és kész” stb. általános válaszokat, hanem kéri a pontos rendeletet, egyéb jogszabályt, akkor lehet, hogy kiderül, hogy nincs is tiltás.
Van, hogy az önkormányzat – jogszabályi hivatkozás nélkül – vadásztársasági engedélyt kér, ahol szeretnek „tilos otthon vadállatot tartani” általános választ adni, szintén jogszabályi hivatkozás nélkül. Ha így lenne, akkor a 85/2015 FM rendelet szerint hogyan lehet, például, vaddisznót, szarvast, magánszemélynek, otthon tartani? Szarvasokhoz pl. megfelel 2 m magas drótháló, vagy fémrács kerítés (lyukbőség legfeljebb 20 cm), anyagvastagság legalább 1,8 mm; vagy alkalmazható villanypásztor is. ← 85/2015 FM rendelet 4. melléklet 7.40.
Egyébként, mivel még nincs rókád, hiába lehet, hogy településeden nem tiltott a tartása, ha bonyolult, lehet, hogy számodra lehetetlen, a hozzájutás.
Kérdésedből az is kiderül, hogy semmiféle felkészültséged nincs; egyébként nem kérdeznéd, hogy tartható e, és hogy milyen viszonyban lenne az emberrel? A viselkedésének, szükségleteinek alapos ismerete nélkül semmiképp sem szabad belevágni. Mindent itt kérdezgetnél vele kapcsolatban?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!