Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Van valami szabályozás az...

Van valami szabályozás az egyedi vegyes tüzelésű kazánok (kályhák) üzemeltetésére vonatkozóan?

Figyelt kérdés

Van valamilyen előírás a káros anyag kibocsátásra vonatkozóan?

A szomszédságomban valami hasonló berendezést használnak és eszméletlen füstöt és valami iszonyat büdöset okád ki a kémény. Szinte ki sem lehet menni az udvarra, szellőztetni sem lehet.

Mit lehet tenni ilyen esetben?



2017. jan. 7. 12:47
 1/7 anonim ***** válasza:
35%
A szomszéd minden bizonnyal nem csak azt rak a kályhába amit kellene...mondjuk ha szénnel fűtenek az se szokott az elején barátságos lenni
2017. jan. 7. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ez oké, sejtem én is, hogy kb. mindent eltüzel, de mit lehet tenni, hogy egy hülye miatt ne szívjon a fél utca!
2017. jan. 7. 12:53
 3/7 anonim ***** válasza:
81%

Azt lehet tenni, hogy a fél utca vesz neki rendes tüzelőanyagot, netán megfelelő tüzelőberendezést.

Kérlek, ne háborodj fel, nem bosszantásul írtam.

Nem viccelődésből és nem mások bosszantására fűt így.

Sajnos, a mi falunkban is vannak, akik bármit eltüzelnek, csak hogy néhány órányit kissé melegedhessenek.

Nemrég hallottam a rádióban, hogy hajléktalan-szállókra egyre több lakással, házzal rendelkező kéredzkedik be, mert nem tud fűteni: nincs rá pénze.

Múlt télen többen fagytak meg otthon, mint közterületen.

A falunkban sok évtizede van vezetékes gáz, a házak nagyrészében azzal fűtöttek is; már csak néhányan teszünk így.

Néhány éve jött a kötelező, időszakos gázvezeték- és készülék felülvizsgálat. Amit a szolgáltató ingyen köteles elvégezni, a rezsicsökkentés keretében hozott intézkedés révén. Hogyan teszik ingyen? Kiküldenek egy listát, hogy milyen igazolásokat kell beszerezni; amik persze pénzbe kerülnek. Például a készülékek vizsgálati jegyzőkönyvét csak általuk elismert vállalkozóktól fogadják el. A nálunk, évente karbantartást végző márkaszervíz nincs a listájukon, úgyhogy külön kell majd valakit hívni emiatt. Aztán, ha megállapítják, hogy a csövezés varrat-technológiája elavult, akkor egy vegyes tüzelésű kazán áráért (vagy sokkal többért) meg lehet csináltatni; fal- és csempe rongálással. Na, ez egyből ok az elpártolásra, különösen ott, ahol eleve van egy nem használt vegyestüzelésű kazán. Aztán, hogy az hogyan működik? Hát? Vagy minél olcsóbban telepítettek újat, olcsó, hevenyészett kéménymegoldással, aztán dől a füst. Nem készültek időben előrevásárolt, kiszárított fával, recseg-ropog, pattog a nedvességtől. Időnként szikracsóva lő ki a kéményből.

Aztán, ha valakinek gázkazán cserére van szüksége, akkor kötelező a jó drága kondenzációs kazán, ráadásul az árának többszörösébe kerülő járulékos költségek vannak. A szomszád nyáron cseréltette. Csak a kémény-ügye közel 100-ezer Ft volt, pedig előtte zárt égésterű (turbós) kazánja volt, csakhát a kondenzációs agresszívebb füstöt ereget, úgyhogy új, drágább bélés kellett, tervezéssel, engedélyezéssel, kivitelezéssel, ellenőrzéssel. És addig csak nagy néha éreztük a füstöt, most gyakran, és nagyon kellemetlen szagú. Persze, alacsonyabb hőjű, nem száll magasra, hanem alacsonyan szétterül, szélmentes időben is.

A gázbevezetésünk 22 éves, a mostani gázkazánunk 14 éves, idén lesz felülvizsgálat. Amennyibe a szomszédnak került, abból vehetünk egy vegyestüzelésű kazánt, puffertárolót, motoros láncfűrészt, fahasító gépet. A fa pedig kevesebbe kerül, mint a gáz ára. Úgyhogy, jövő télen várhatóan már mi is rontani fogjuk a levegőt.

Ha a néhány kivétel velünk együtt abbahagyja a gézfűtést, akkor nem nagyon lehet mit vetni egymás szemére. Majd nem szellőztetünk. Nyáron a gazégetés miatt, hidegben a fűtés miatt. Veszünk majd tiszta levegős palackokat a japánoktól.


Egyelőre 2020-as határidő van EU-s szabályozás bevezetésére, mindenféle fűtőeszköznél. Ha Mo-n azt is halogatják, mint a kondenzációs kazánt, akkor évekkel később. És vélhetően ott is csak az új létesítéseknél kell komolyabb készülék, a meglévő még elpöföghet. A faluban sok vegyestüzelésű kazán sok-tízéves, úgyhogy meg sem érem, hogy cserélnem kelljen.


Amit tehetsz, hogy a jegyzőhöz fordulsz – bár az új Polgári Törvénykönyv birtokvédelmi- illetve szomszédjogi részeiben konkrétan felsorolt esetek közt nem szerepel ilyen -, vagy az illetékes kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi osztályához. Olyan nagyon konkrét jogszabály-alkalmazási lehetőségeik nincsenek. Amúgy is, azt bírságolják, akinek elfogadható fűtésre sincs pénze? Vagy tiltsák meg számára a fűtést? Nehéz, szívszorító és lélekgyötrő dolog ez.

2017. jan. 7. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Nos természetesen nem megtiltani szeretném, az én családomban is fűtenek vegyes tüzeléssel. Az utcában is többen, de azoknál ehhez képest "nincs" füst!

És nem azért fűt "mindennel", mert nincs másra lehetősége, az ingatlanra be van kötve a gáz is, van mikor azt használják. (Több gépkocsival rendelkeznek, dolgoznak, viszonylag rendezett életet élnek, szóval nem a pénz a gond).

Szóval igazán nem lehet tenni semmit! :(

2017. jan. 7. 16:05
 5/7 anonim ***** válasza:
35%
Birtokháborítást szaggal is el lehet követni, legalabbis régebben... De az biztos, hogy aránytalanul nagy mértékben sérülnek a jogos érdekeid, miszerint a házad nem barlang,tehát az ablakokat használni (néha nyitni) szeretnéd
2017. jan. 10. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Enigma-108 ***** válasza:
57%

Kedves kérdező !


A szomszédod minden bizonnyal hulladékégetőnek használja a vegyestüzelésű kazánját...cipőtalp, műanyagflakon satöbbi.

Ezek is elégnek de rettentő mérgező füstöt bocsátanak ki, ráadásul eléggé rákkeltő anyagokat is. Vannak környezetvédelmi normák amiket leginkább csak ipari fogyasztók esetében tartatnak be kötelező jelleggel. Marinéni mellett nem állnak ott hogy mit pakol a kazánba, de ahogy olvasom a híreket már tervezik. Ha a füst masszív fekete és elképesztő büdös az gumi égetésre utalhat, a műanyagok meg többféle színű füstöt is eredményeznek.

El kéne beszélgetni a szomszéddal hogy mennyire szeretne rákos lenni, mert Te mondjuk nem. Értésére kellene adni hogy az okozott szennyeződés nem kerüli el a saját háztartását sem, bekerül a földbe a veteményesbe stb.

A területileg illetékes jegyzőnek lehet esetleg levelet írni és kérni, hogy vizsgálja felül az ügyet. Ő hivatalból eljárhat és értesítheti a szükséges hatóságokat (környezetvédelmi, tűzvédelmi, talán ÁNTSZ stb).

2017. jan. 10. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. jan. 10. 12:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!