Hogyan szerezzek ügyesen önkormányzati lakást és mikre kell odafigyelnem?
Párommal 3 és fél éve boldogan élünk, én most 25hetes kismama vagyok és mivel saját lakásunk még nincs (anyukámmal lakunk egy lakásban) szeretnénk egy sajátot mert drága édesanyám állandóan fej minket pénzel amiből elegünk kezd lenni.
Mivel most csak a párom dolgozik így az albérlet szóba se jöhet ezért önkormányzati lakást szeretnénk igényelni viszont ebben nagyon tapasztalatlanok vagyunk
Légyszi adjatok pár tanácsot hogy mire kell odafigyelnünk és hogy mivel en most terhes vagyok vajon ez előny egy ilyen lakás igénylésére vagy hátrány?
A helyi önkormányzatok tulajdonában lévő lakások bérbeadásával kapcsolatosan előre meghatározott szabályok szerint lehet csak szerződést kötni. A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvényt ugyanis, mindenképpen figyelembe kell venni a szerződés megfogalmazása előtt, hogy az jogszerű és hiteles lehessen.
Az önkormányzati tulajdonú lakásokat többféle módon lehet igénybe venni. Igénylehető piaci alapon, költségelven, illetve szociális helyzet alapján is. A piaci alapú bérbeadás során az önkormányzatnak a költségek megtérülésén felül bevétele is származik a lakás bérbeadásából, míg a költségelvű bérbeadás esetében csupán az önkormányzat ráfordításait fedezi a bérleti íj összege. A bérbeadás feltételeit minden esetben az illetékes önkormányzat rendeletekkel határozzák meg. Ezekben a rendeletekben szabályozzák azt, hogy a különböző alapokon történő kiadásoknak pontosan milyen feltételei vannak, mennyiben kerül a lakbér, illetve a megüresedett lakrészek kiadásával kapcsolatban is feltételeket szabnak. A rendelet továbbá leírja azt is, hogy milyen feltételekkel lehet bérlőtársi szerződést kötni, valamint azt is, hogy a bérbeadó mikor és milyen időközönként kívánja a lakás rendeltetésszerű használatát ellenőrizni.
Akár bérelnék, akár pedig vásárolnák önkormányzati lakást kizárólag pályázattal kerülhetsz be a szerencsés bérlők vagy tulajdonosok közé.
1. Pályáztatás
Az önkormányzati bérlakásokra minden esetben pályázatot ír ki az illetékes önkormányzat, így indul el a folyamat.A részletes szabályozás mindig az önkormányzatok egyedi rendelkezéseitől függ, tehát nem húzható rá egyetlen séma az egész országra, az illetékes önkormányzatok maguk alkotnak erről szóló rendeletet.A feltételek között több éves munkaviszony, vagy helyi munkahely is szerepelhetnek.
Általános szabály, hogy egyének, párok és családok is csak egyetlen lakásbérletre nyújthatnak be igénylést.
A pályázat feltételei általában megtalálhatóak az illetékes önkormányzat weboldalán, amely a lakásra pályázatot írt ki.A pályázatokat majd vagy egy erre létrehozott speciális szerv vagy a képviselőtestület egyik biztossága (általában szociális) bírálja el.
2. Elbírálás menete
A lakáskérelmet mindig egy speciálisan erre alkalmas formanyomtatványon kell benyújtani, ezt az önkormányzatnál lehet beszerezni, és számítani kell arra, hogy az anyagi és személyi körülmények is vizsgálat alá kerülnek majd.
Fontos, hogy helyi lakosként jobb esélyekkel indulsz, sőt a legtöbb helyen feltétel, hogy csak helyi lakos kaphat önkormányzati lakást!
Kizáró okot jelent : bérleti- vagy tulajdonjog van az igénylő nevén!
3. Ha vásárolnál, elővásárlási jogod van!
Fontos tudnod, hogy ha bérleti viszonyban állsz az önkormányzattal, a lakásvételnél elővásárlási jog és pályázati előnyök illetnek meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!