Tarótkozási helynél ilyenkor mi van?
Az a helyzet állt elő, hogy nem sokára költözöm, de legalábbis a lakóhelyemtől távol eső városban fogok tanulni, és így többnyire lakni is. Az egyetemi beiratkozáshoz mindenféle adminisztratív dolgot el kell intézni, adatokat írni, javítani, jóváhagyni. Az én állandó lakhelyem egy csongrád megyei város, legyen ez A. Középiskolás éveim alatt voltam egy ideig kollégista is az iskolám városában, legyen ez B. Ugye az állandó lakhelyem marad az A, de akkor a tartózkodási helyemet meg kellene változtatnom arra a városra (Budapest), ahol az egyetem miatt élni fogok, nem? Viszont, ahol a fővárosban lakom majd albérletben, az csak rövid időre szól, legjobb esetben is maximum decemberig.
Azt kérték az egyetemtől, hogy a valós adatokat adjam meg (nyilván), és ami megváltozott vagy rosszul írták be, azt javítsam ki. Ezt én nem igazán vélem valósnak, mivel már 4 éve nem ott vagyok kollégista :D, de a lakcímkártyámon is ez áll még tartózkodási helynek. Vagy hagyjam a tartózkodási helyet, mert amúgy az nem számít? Most utánaolvastam, a tartózkodási helyet nem fontos létesíteni, csak akkor, ha a lakóhelyemtől eltérő címen tartózkodom 3 hónapon túl. Kicsit úgy tűnik, mintha a tartózkodási hely nem lenne olyan lényeges dolog, inkább az állandó lakhely a lényeges, hogy az legyen tényleg valósan megadva.
A Neptunban csinálom az adatmódosítást, ott amúgy engedélyezi a rendszer, hogy megváltoztassam a tartózkodási helyemet. Na meg az is kérdés, hogyha én itt most még abban az esetben is, hogy csak pár hónapra tudom biztosan, hol fogok lakni az elkövetkezendőkben, elkezdek a Neptunban módosítgatni, nem probléma-e, hogy közben a lakcímkártyámon ugyanúgy a régi tartózkodási hely marad (a volt iskolám városa, B).
Én a Neptunban a valós tartózkodási helyemet adtam meg, ami nem szerepelt a lakcímkártyámon, nem voltam oda bejelentve.
A Neptunban annyiszor módosítod a lakcímed, ahányszor csak akarod.
Ha helyesen írtad, hogy B településen már 4 éve nem vagy kollégista, ha előtte viszont akár csak 1 évig is ott volt a tartózkodási helyed; akkor az 5 év.
Ha így van, akkor B-ben már nincs tartózkodási helyed.
Ugyanis, „A tartózkodási helyet - annak bejelentésétől számított öt éven belül - ismét be kell jelenteni. Az ismételt bejelentés hiányában az érintett tartózkodási helye e törvény erejénél fogva megszűnik.” ← Nytv. 27. § (3).
De, ha nem telt el öt év, akkor sem érvényes a B-ben tartózkodási helyed, mert Magyarországon élő állampolgárként ← Nytv. 4. § (1) a), „A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét a járási hivatalnál nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).” ← Nytv. 26. § (1).
Tehát, köteles vagy (voltál) B-ből kijelentkezni.
A kijelentkezést attól függetlenül meg kellett tenned, hogy úgy áll a helyzet, hogy jogilag, valószínűleg nincs új tartózkodási helyed. Így, csak bejelentened nem kell új tartózkodási helyet. „A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.” ← Nytv. 5. § (3).
Mivel a tartózkodási hely megszűnését bármely járási hivatalnál be lehet jelenteni, nem kell emiatt B településre utazni. ← Nytv. 27. § (2)
(A Járási Hivatalok ügyfélfogadási helyei az Okmányirodák és Kormányablakok.
Itt kereshetők: [link]
És a jogszabály, amiből idéztem:
Hogy a Neptun mit bír el, az egyetemet mi érdekli, az más kérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!