Magasabb hőfokon nem párásodnak az ablakok?
Akkor párásodnak az ablakok, ha a páratartalom az ablaknak a többi belül levő tárgynál jelentősen alacsonyabb hőmérsékleténél kicsapódást okoz. Remélem, érthető, késő van már nekem. Szóval a szobahőmérsékleten 55-65 százalék relatív páratartalom az ablak belső falának hőmérsékletén 100 fölöttivé válik.
Nálunk 17 Celsius-fok, kinti fagy és magas páratartalom esetén sem párásodik az ablak, csak a legeslegszéle, mivel ablakhoz képest jó a hőszigetelése s emiatt nem durván hidegebb a szobánál. Rosszabb ablakok sem párásodnak, ha nagyon száraz a levegő... S a magasabb hőmérséklet ezen tud segíteni. De a szellőztetés még alaposabb, télen hatékony. Mi télen sosem félünk a magas páratartalomtól, hisz erre nem sok esély van, hacsak nincs kint extrém meleg esővel egybekötv, esős nyáron van gond. Persze az ablakon télen van páralecsapódás, hisz akkor hideg...
keress egy harmatponti táblázatot. Olyant mint ezen a lap alján: [link]
Kilvashatod, hogy ha a levegő 20 fok és a páratartalom 60%:akkor 12 foknál csapódik ki a pára, vagyis az üveg felületi hőfoka 12 vagy annál kisebb. ne csapódjon ki, értelem szerűen jobb szigetelésű ablak kell (rések, szigetelt üveg). vagy ki ötölöd, hogy 17 fok és 60% hoz 9,18 fok tartotik és hátha ennél magasabb a hőmérséklet és nem csapódik ki. vagy szárítod a levegőt, de az már egészségtelen.
Ezen a problémán egy szárítógép segít.
Nincs teregetés, sokkal szárazabb a levegő.
Én is meglepődtem, de 1 adag ruha után 2-3 liter, vagy még több víz is van a kondenztartályban.
Ha magasabb a szobalevegő hőmérséklete, akkor jobban fognak párásodni az ablakok. Ha megnézel egy harmatpont-táblázatot, megérted, miért.
Van ugye az abszolút páratartalom, ami megmutatja, hogy 1 m3 levegő hány gramm vizet tartalmaz.
Meg van a relatív páratartalom, ami megmutatja, hogy a levegő a maximális párafelvevő képességének hány %-át használja ki. (Ez minden hőfokon más, magasabb hőmérsékleten több vizet tud felvenni a levegő.)
Na mármost, ha melegebb a szobalevegő, akkor több párát tud megtartani, fokozódik a bent lévő dolgok párolgása a viszonylag szárazabb levegő miatt. Az ablaküveg ettől még nem lesz jelentősen melegebb, vagyis ugyanúgy le tud csapódni a pára. Tehát melegebb levegőből több pára csapódik ki, mint látható a táblázatban.
Az a sajnálatos helyzet, hogy semmi olcsó megoldás nem létezik számodra.
Ha gumiszigetelést ragasztanál az ablakra, hogy a két szárny között ne hűljön le a levegő annyira, akkor ezzel a természetes szellőzést erősen lecsökkentenéd, felugrana a szoba páratartalma, ami még fokozná a párásodást.
Azt tudod csinálni, mint én: az ablakpárkányon télen nedvszívó anyagok vannak, amik felszívják és elpárologtatják az üvegről lefolyó vizet.
Bármi lehet.
Nálam konkrétan nem használt sálak és maradék fonalból kötött csíkok, hogy azért valamennyire esztétikus is legyen a dolog.
Ha ott a függöny, akkor nem jár annyira a levegő, a függöny és az ablak között lévőből a pára lecsapódik, így szárazabbá válik, párautánpótlás meg nem érkezik.
"Ha magasabb a szobalevegő hőmérséklete, akkor jobban fognak párásodni az ablakok. Ha megnézel egy harmatpont-táblázatot, megérted, miért."
Hát ez sajnos nem igaz.
"Na mármost, ha melegebb a szobalevegő, akkor több párát tud megtartani, fokozódik a bent lévő dolgok párolgása a viszonylag szárazabb levegő miatt. Az ablaküveg ettől még nem lesz jelentősen melegebb, vagyis ugyanúgy le tud csapódni a pára."
Nagyon érdekes álláspont, hogy a magasabb léghőmérséklet okozta relatív páratartalom csökkenés miatti párolgás elősegítése minden másra vonatkozik (a száradó ruhára, a felmosott kőre) csak éppen pont az ablaküveg képez kivételt a szabály alól az #5-ös válaszoló szerint.
A magasabb léghőmérséklet alacsonyabb relatív páratartalmat eredményez, és az alacsonyabb relatív páratartalomban csökken a harmatpont.
A kérdező kérdésére válaszolva érdemes elemezni, hogy mi az ami intenzíven termeli a párát: ez a ruhaszárítás, a meleg vízzel való tusolás, a hajszárítás, a padozat felmosása. A kevésbé játszik, de a sok növény a házban is párásít, sőt a kilégzésünkkel mi emberek is növeljük a levegő páratartalmát.
Érdemes télen a ruhaszárítás, vagy felmosás miatt hirtelen képződő sok párát egy-egy gyors kereszthuzattal kiereszteni a házból, és kikísérletezni, hogy nálad például 48-50%-os relatív páratartalom mellett is jelentkezik-e az ablakok párásodása.
Nyilván a léghőmérséklet tartós emelése is csökkenti a relatív páratartalmat, de szerintem a kereszthuzatokkal való párakiengedés után kevesebbe kerül a visszafűtés, mint amennyibe a tartós hőmérséklet emelése kerül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!