Miért párásodnak állandóan az ablakaink?
Egy új építésű társasházban lakunk a második emeleten. Műanyag nyílászárók, vastag fa bejárati ajtó. Az ablakokon van szellőzőnyílás is, ezek állandóan nyitva vannak.
A lakás másfél szobás, a nappali össze van nyitva a konyhával (amerikai konyha), és innen nyílik a kisebb szoba.
Télre, hogy kicsit takarékoskodjunk a fűtéssel (minden lakásnak saját kazánja van), kiköltöztünk a kis szobából a nappaliba, az ajtót becsukjuk.
A konyhának saját ablaka van, a nappaliban pedig erlélyajtó, és azzal két, megegyező méretű (nem nyitható) üvegtábla (ezeken nincs szellőző). Minden ablak párás, van, hogy csak az alsó felük, van, hogy végig, az ablaknál a nappaliban már fel is púposodott a laminált padló, és van, hogy a sarkok penészednek.
Nem tudom, mit lehetne még tenni, szoktunk szellőztetni is, de mivel munka miatt 8-10 órákat nem vagyunk itthon, nem tudjuk nyitogatni állandóan az ablakokat. Gondolkoztam ezeken a kis párátlanító cuccokon is, de mindenhol azt olvasom, hogy szinte nem csinál semmit.
A hőszigetelésnek ehhez nincs köze. Sok a pára.
Valószínűleg kevés a szellőző a keletkező párához képest. Hogy miért, ezt te tudod.
Pár ezresért lehet venni páraszintmérőt, ezzel meg tudod állapítani, hogy tényleg sok-e, és ha igen, akkor a csökkentés irányában kell továbblépni. Pl. újabb szellőzők beépítése, vagy a meglévők ventillátorosra cserélése.
A kis párátlanítók tényleg nem érnek semmit, olyan 50 E körül kezdődnek a valamit érő elektromos gépek, és a magas CO2 szinten ezek nem segítenek, csak a párán.
Igen, hőhíd minden házban van, bármilyen vastag a szigetelés.
Ha 30 cm vastag hungarocellt teszünk fel, akkor ott lesz a hőhíd, ahol csak 25 cm vastag valami miatt. :)
Tehát ha túl sok a pára, akkor az ilyen jellemzően hidegebb helyeken, mint a sarok (ahol több irányból jön a hideg) jelentkezik a penész.
De mivel új építésű ház, ezért valószínűtlen a komoly szigetelési hiányosság, valószínűbb a túl sok pára.
először is, nem a sok pára miatt nedves az ablak. 40%-os páratartalom mellet is a harmatponton kitud csapódni a pára és vizesedik az adott felület.
a sarkok eleve páratechnikailag hidegebbek, ha az ablak szigetelési értéke nem megfelelő a falhoz, akkor ott ki tud csapódni a pára.
harmatponti táblázatot nézzétek át, és a hőfok és komfortos páraérték alapján hány fokon tud kicsapódni.
sok esetben az új építésű házak igenis vacakok és erősen hőhidasak. ha ez a probléma, akkor garanciában cserélni kell az ablakot.
ha a páratartalom a konfortos érték felett van, akkor csökkenteni kell.
Reggel és este alapos kereszthuzattal ki kellene szellőztetni. Ha a főzés, vagy a kimosott ruha kiteregetése miatt extra páraképződés várható még 2 komplett szellőztetést be kell iktatni plusszba.
A kis-szobába soha nem mész be és fűtetlen? Mert ha valamilyen szekrény van benne, és rendszeresen be-benyitsz, akkor a párás melegebb levegő bemegy és a kisszoba fűtetlen külső fala penészedni fog.
A párát mi emberek is termeljük a kilégzésünkkkel. De főleg a száradó ruha, vagy a mosogatógép kinyitása okoz páralöketet, főleg ekkor kellene tudni a képződő párát kiengedni. Hány fokos a levegő a lakásban?
Ötödik: nézz már meg egy harmatpont-táblázatot, mielőtt azt írod, hogy nem a sok páratartalom miatt csapódik ki a nedvesség.
Tegyük fel, hogy a kérdezőnél 20 fok van a lakásban.
Ha csak 40 % a páratartalom, akkor a harmatpont 6 °C. Ennél azért feltehetőleg mind a fal a sarokban, mind a hőszigetelt ablak melegebb, azaz nem csapódik le rajtuk a pára.
De ha netán 80 % (ami könnyen lehetséges), akkor a harmatpont 16,4 fok, és nem kizárt, hogy a fal meg az ablaküveg hőmérséklete ez alatt van, tehát kicsapódik a pára.
Legelőször is, be kell szerezni egy páratartalom-mérőt, hogy tisztázva legyen, sok-e a pára vagy nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!