Most lett bekötve a fa tüzelésű kályha,3 napja használom. Előtte is volt pára az ablakokon, de most sokkal több mint előtte a radiátoros fűtésnél. Ez mitől lehet? Esetleg túl nedves fával tüzelek, attól lehet?
Az első írja jól.
A páralecsapódás mindig annál nagyobb, minél nagyobb a különbség a helyiség levegője és a hideg felület között.
Meg kell nézni egy harmatpont-táblázatot.
Magasabb léghőmérsékletnél magasabb a harmatpont, azaz azonos hőmérsékletű ablakot feltételezve, több pára csapódik ki a melegebb levegőből.
Szóval az ablak hőmérséklete kizárólag a külső hőmérséklettől függ. Ezért a párásodást úgy lehet kivédeni, hogy csökkentem a belső fűtést.
Gratulálok #3-as!
Mondom, nézz meg egy harmatponttáblázatot. Ha túl bonyolult, kérdezz, szívesen elmagyarázom.
Amúgy meg nem a párásodás kivédéséről volt szó, hanem a párásodás okáról.
A párásodás kivédésének két módja van:
1. Csökkenteni a levegő és a hideg felület hőmérséklet-különbségét.
2. Csökkenteni a páratartalmat.
"Ha túl bonyolult, kérdezz, szívesen elmagyarázom."
Nekem te ne magyarázd a táblázatot, ha azt hozod ki a látottakból, hogy: "1. Csökkenteni a levegő és a hideg felület hőmérséklet-különbségét."
Mikor ez láthatóan nem igaz. Ha nézed a 30% levegő páratartalomra vonatkozó oszlopot, akkor nézd meg a 10 fok levegőhőmérsékletre, és 30 fok levegő hőmérsékletre vonatkozó adatot. Láthatod, hogy 10 fok léghőmérsékleten már a 16 fokkal hidegebb tárgyon kicsapódik a pára. Ugyanez 30 fok léghőmérsékleten már 19,5 fok különbség. Minél magasabb a levegő hőmérséklete, annál nagyobb hőfok különbség lehet a levegő, és a levegőtől hidegebb felület között.
"Magasabb léghőmérsékletnél magasabb a harmatpont, azaz azonos hőmérsékletű ablakot feltételezve, több pára csapódik ki" De mi miatt feltételezünk azonos hőmérsékletű ablakot, ha jobban fűtünk??? Azért fűtök jobban, hogy a csillár melegebb legyen? És az ablak meg a falak miért nem lesznek melegebbek, erősebb fűtés esetén??? Érthetetlen...
Hát látom, hogy nem érted. Ami még önmagában nem is lenne gond. A probléma az, hogy nem kérdezel, hanem pattogsz.
Amit írtam, annak az a lényege, hogy, vegyük mondjuk azt az esetet, amikor télen a szokványos 65 % a páratartalom, a levegő a szokványos 22 fok, a lecsapódási hőmérséklet pedig ekkor 15,1 fok.
Tehát ha a belső ablaküveg 14 fokos ebben a helyzetben, akkor a pára lecsapódik rajta.
Ha csökkentjük bármi módon a két felület hőmérséklet-különbségét, pl. egy öntapadós szilikoncsíkkal elérjük, hogy az ablaküveg hőmérséklete 16 fokos legyen, akkor már nem csapódik le a pára.
Remélem, így már érthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!