Van a folyósomon ilyen kör alakú valami, meg van a villanyóra alatt ugye az amit lecsap ha valami nem tetszik neki. Melyik micsoda?
A villanyóra alatt 3+1 ilyen kapcsoló van, illetve a folyosón van még 1 ilyen +3 kerek cucc amibe ilyen hengert kellett belerakni.
A kapcsolókon a villanyóra alatt 10A - B van ráírva, míg a doboz amiben azok a hengerek voltak, arra 25A van ráírva.
Most ez miért van külön, vagy mi az a folyosón is?!
a "3+1-et" azt kismegszakítónak hívják. "10A-B" annyit tesz mint 10 amper áramerősség felett lekapcsol, a "B" egy karakterisztika, hogy milyen gyorsan.
"3 kerek cucc" biztosíték, "25A" meg az értéke 25 amper.
ha van nagy kör alakú valamid,-feltételezem villanybojlered is van. az a kör akármi a kapcsoló órája.a "3+1"-ből "1" oda tartozik.
azért van két helyen, mert valamikor így csinálták, ide is, oda is. ha hasonló értékek vannak rá írva, akkor nincs sok értelme.
A villanyóra alatti valami, az feltehetően kismegszakító lehet. Az a feladata, hogy ha a rajta szereplő áramerősségnél (10A) nagyobb áram folyik rajta, akkor lekapcsoljon. Ezzel védi az utána levő vezetékhálózatot, és a fogyasztókat.
Vegyünk egy egyszerű példát. Van egy dugaszolóaljzat, amit egy 16A-os kismegszakító véd. Beledugok egy 2kW-os hősugárzót. Ennek hatására kb. 8A fog folyni a vezetékeken, és a kismegszakítón keresztül. Mivel nagyon hideg van, és fázok, egy elosztó segítségével bedugok még egy ugyanilyen hősugárzót. Ekkor már 16A fog folyni a vezetékeken. A vezetékek ekkora áram hatására már melegedni fognak, főleg a kötéspontoknál. Gondolok egyet, és bedugok még egy hősugárzót. Ekkor már 24A folyna a vezetékeken, aminek hatására erősen melegednének, a kötéseknél akár fel is izzanának, és tűz keletkezhetne. Ezt akadályozza meg a kismegszakító, azzal, hogy lekapcsol. Nem engedi, hogy a biztonságosnál több fogyasztót üzemeltessünk róla. Ez a funkció a túlterhelésvédelem. Egy 16A-os kismegszakító 16-18A áramerősséggel nagyon sokáig, akár órákig is működik, mire lekapcsol.
Van a kismegszakítónak egy másik feladata is, a zárlatvédelem. Zárlat akkor keletkezik, ha a villamos hálózat két vezetője véletlen összeér. Ez történhet pl. a kötődobozban, ahol a melegedés hatására leolvad a szigetelés a vezetékről, vagy egy készülékben is, pl. a kenyérpirítóból egy késsel akarom kipiszkálni a kenyeret, és véletlen összeérintem a két vezetéket. Az a lényege a zárlatnak, hogy egy pillanat alatt hatalmas áramerősség fog folyni a vezetékeken, ijesztő fény, és hangjelenségek kíséretében. Ilyenkor nem csak 10-20A hanem akár több száz Amper is folyhat. Ez a villamos hálózatot azonnal tönkretenné, és tűzet is okozhatna. Ezt gátolja meg a kismegszakító, azzal, hogy nagyon gyorsan, a másodperc töredéke alatt lekapcsol.
A kerek valami, valószínűleg biztosíték, olvadóbiztosító lehet. A feladata pontosan ugyanaz mint a kismegszakítónak.
A tetején levő kerek porcelán kupakot le lehet csavarni, és alatta van az olvadóbetét. Ez gyakorlatilag egy porcelán henger, aminek a két vége belül egy vékony dróttal van összekötve. Ez a drótocska pontosan úgy van méretezve, hogy a rajta szereplő áramerősség (pl. 10A) hatására elolvadjon.
A kismegszakítóhoz képest az a hátránya, hogy csak egyszer használatos, ha az olvadóbetét kiolvadt, ki kell cserélni. A kismegszakítót meg nagyon sokszor vissza lehet kapcsolni.
de mondjuk nem világos hogy a kismegszakítók a villanyóra alatt (3db van ugye +1 ami nagyfeszültség) tudom hogy hova-hova tartoznak.
Viszont a fenti 3 olvadóbiztosíték+1 kapcsolós az ha 1 a bojler is a többiről fogalmam sincs. 3 fázis van a házban mind a 3 a villanyóránál, hiszen ha sok cuccot dugok be itt vagy ott tudom melyik kapcsoló kapcsol le.
Meg abban 25A hengerek vannak mind a háromban, óránál pedig csak 10A.
2 annyival kiegészíteném, hogy a biztosíték csak zárlatvédelemre való.(kérdezőnek ez mindegy)
a kismegszakítók 10A valószínűleg plombáltak, vagy olyan táblára van felrakva ami plombált. ez az áramszolgáltatóé. a biztosíték a tiéd. abban azért van olyan nagy, hogy ne olvadjon ki, mert felesleges ezt cserélgetni és a kismegszakítót is kapcsolgatni; egy hibánál mindkettő működne ami felesleges. a kismegszakító kiold és ez elég.régen ezzel választották szét az áramköröket. védelem szempontjából nálad a 25A biztosítéknak nincs értelme.
hogy melyik berendezésedről mi működik, azt a kikapcsolgatás/kicsavarás után tudod meg, ha megnézed mi világít vagy hol nincs villany a konnektorba.
nem jelenti azt. csupán azt, hogy több fázisra van szétosztva a redszered, ami jobb, szerencsésebb.(3x400V egyébként, úgy mondják)
még annyi, hogy ezüstözött vezeték nincsen, ha fehéres a színe akkor alumínium, ez rosszabb, a réz vöröses színű, ez a jobb minőség. 90-es években már csak ez utóbbival szereltek.
Kedves kérdező!
Látatlanban, csupán leírás alapján nem lehet megmondani, hogy melyik kismegszakító, biztosíték mire való. A villanyóra alatti 3 + 1 db kismegszakító valószínűleg az áramszolgáltatóé. 3db a három fázis, a negyedik meg a bojler. Ha így van, akkor ezek le vannak plombálva. Ha ezek után van a 25A-os olvadóbetét, annak tényleg semmi értelme, mert soha nem fog kiolvadni.
Még néhány szót a három fázisú rendszerről konyhanyelven.
Ahhoz, hogy egy villamos készülék működjön, minimum két vezeték kell. Ebből az egyiket nullának hívják, a másikat fázisnak. Ha a kettő között megmérem a feszültséget egy voltmérővel, 230 volt körüli értéket fogok látni. A két drót azonban nagyon nem egyforma. A nulla mindig földpotenciálon van, tehát ha a földön állok, és megfogom a nullát nem ráz meg. A fázis viszont igen, mert ez a földhöz, vagyis a nullához képest 230V-on van.
A villamos rendszer azonban nem csak egy, hanem három fázisvezetőt tartalmaz. Vannak olyan lakások, ahova csak egy fázist vezetnek be, van ahova három fázist. Nullának minden lakásban kell lennie. A három fázisvezető azonban nem egyforma. Ha a nulla, és bármelyik fázis között mérem a feszültséget, 230V-ot kapok, ha két fázis között mérem, akkor 400V-ot. Ezt nevezik 230/400V-os rendszernek.
Lakásokban két fázist, vagyis 400V-ot semminek a működtetésére nem használnak. Minden villamos készülék a nullára, és valamelyik fázisra csatlakozik, vagyis 230V-al működik. Kicsit furcsán hangzik, de ezt az egészet kisfeszültségnek nevezik. Nagyfeszültség a hatalmas 20-30 méteres villanyoszlopokon van. 120ezer volt, vagy még annál is több.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!