Albérletbe kiadom a lakásom. Mire figyeljek?
Kérjél kauciót. Pl. ha nem fizeti ki a közüzemi számlákat, akkor felmondasz neki, és abból kifizeted. A szerződést úgy írjátok meg, hogy amennyiben valami tönkremegy a lakásban, akkor azt a bérlő cserélje ki. Pl. csaptelep. Mert ugye, ha neked kell kicserélni, holott azért ment tönkre, mert ő használta, akkor arra rámegy a bevételed. Legalábbis szerintem.
Ne határozott idejű szerződést kössetek, és határozzátok meg a felmondási időt, valamint kösd ki, hogy amennyiben nem fizet, akkor felmondási idő nélkül kirakhatod a lakásból.
Véletlenül se engedd, hogy állandó lakcímként bejelentkezzen a lakásba, mert az életben nem tudod kirakni onnan!
Havonta ellenőrizd a lakás állapotát. Jogod van hozzá, csak előre be kell jelentkezned.
Ha valami gond van a bérlővel, főleg ha nem fizet, ne adj neki időt, hanem rakd ki.
első az, hogy döntsd el, mennyi legyen a kaució, ne legyen túl sok se, mert ugye albiba olyan emberek mennek általában, akiknek nincs pénzük, lehetőségük sajátra, úgyhogy valszeg, túl sok kauciót sem fognak tudni fizetni! mi hat éve lakunk albiban, eddig mindenhol egy havi bér volt a kaució! ha jót akarsz magadnak, akkor diákoknak nem adod ki, kisgyerekesekkel is vigyázni kell, plusz bent tartott kutyások sem a legjobb befektetések..(nem akarok megbántani senkit, de az én nagymamám is kiadja a lakását, és sajnos elég sokat szívott már kutyák, diákok, meg gyerekek miatt)..
kérdezd meg nyugodtan a jelentkezőket, hogy bulizósak-e, cigiznek-e, dolgoznak-e.
írjátok le, hogy milyen bútorok, felszerelések voltak a lakásban,ami a te tulajdonod, és azok milyen állapotban voltak, ha sérülnek, azt vonod a kaucióból!
sztem a számlákat te fizesd be, kérd a szolgáltatókat, hogy a te címedre küldjék a számlákat, mert akkor biztosan tudod, hogy be vannak fizetve,és nem fog érni később meglepetés.
ezeket a befizetett számlákat havonta vidd fel egy füzetbe, minden hónapban csinálj összesítést, és ez alapján fizettess a lakókkal.minden hónapban írj fel minden óraállást! pl gázóra, vízóra..
nekünk eddig minden szerződésben benne volt, hogy ha pl kiég a villany egy hónapon belül a beköltözés után, akkor azt még a tulaj fizeti, ha később, akkor már mi.
szóval szabjatok mege gy határt, hogy meddig vállalod magadra a költségeket, meddig nem, milyen típusú sérülések javíttatása a te feladatod, és milyenek az övék.
pl, ha beázik a lakás, azt természetesen a tulajnak kell minél előbb megjavíttatni, de ha elszakítják a kanapéd huzatját, akkor az őket terheli..
előző hozzászólóval ellentétben, nekem az a véleményem, hogy ne legyen felmondási idő... ha menni akar, úgy is menni fog, és csak felesleges civakodás lesz az egészből.
hiába van a kezedben a kaució, tud tenni sokkal nagyobb kárt bárki, mint egy-két havi kaució..
írjátok be a szerződésbe, hogy minden hónap hányadikáig kell rendezni a bérleti díjat, meg a számlákat. azt is írjátok le, hogy előre fizetik a bérleti díjat, vagy utólag.
eddig mi mindig úgy fizettünk, és szerintem ez nagyon jó megoldás, hogy elsején költöztünk be, aznap adtuk a bérleti díjat, de az ahónapi rezsit a köv. bérleti díjhoz adtuk hozzá, mert addigra jöttek ki azok a számlák, amik ránk vonatkoztak.
a zerződésbe azt is írd bele, hogy a bérleményben minden nagyobb változtatás előtt egyeztessenek a tulajjal, engeded-e, hogy pl lyukat fúrjanak a falba, meg ilyesmi, mert van aki erre rigolyás, mondjuk nekünk még eddig nem szólt senki.
és még az is legyen a szerződésben, hogy max hány évre akarod kiadni a bérleményt.
az előző válaszolóval ellentétben simán engedheted, hogy bejelentkezzenek a lakcímre, nem lesz belőle semmi probléma. én már nagyon sokat szívtam amiatt, hogy más volt a levelezési címem, mint a lakcímem, és különben is, aki albérletben él, lehet azért él ott, mert nincs hol laknia, tehát nincs hova bejelentenie magát. pl én sem tudnám bejelenteni más címre magam, ugyanis a szüleim 250 km-re laknak, a párom szülei más kontinensen, de eddig mindenhova engedtek bejelentkezni, nem is volt kérdés..
ha jó a viszonyod az albérlőkkel, és jófej albérlőket is fogsz ki, akkor hosszútávú, nyugodt pénzforrásod lehet a bérleti díj.nem kell őket ellenőrizgetni, mert meg fogják utálni az albérleted, és ebből csak gyűlölködés lesz, mindenki szeret nyugodtan élni, mégha a lakása csak egy albérlet.
ezt az "ellenőrzést" meg lehet úgy oldani, hogy egyik hónapban te mész a lakbérért a lakóidhoz, másik hónapban ők látogatnak téged, de az is lehet, hogy te mész mindig.
remélem jó albérlőket fogsz ki, sok sikert a kiadáshoz :)
Az egyik válaszadó azt írta, hogyha jót akarsz diákoknak nem adod ki. Ez szerintem hülyeség, én is diák vagyok és az ilyenek miatt nem találok albérletet, pedig soha nem rendeztem bulit, és vigyázok arra, ahol lakom, hiszen én lakom ott, nekem sem érdekem, hogy tönkremenjen a hely, ráadásul a legtöbb helyen 2 havi kauciót kérnek, amit nem szeretnék elveszíteni.
Szóval szerintem inkább ne aszerint válogass, hogy ki diák, vagy ki nem, hanem a kauciót kérd el, ellenőrizd rendszeresen a bérlőd, és mielőtt beköltözne mindenképpen találkozz vele személyesen, ha nem szimpatikus ne add ki neki, hiszen te válogatsz. Ha nem bízol benne, akkor mindegy, hogy dolgozik, vagy nem...
Függetlenül az előző válaszoktól, szerintem ezekre figyelj:Legalább kéthavi kaució.
1.havi:berendezésekre, bútorokra biztosíték (akár bútorozottat adsz ki, akár nem)
2.havi:felmondási időre szóló bérleti díj, ami az utolsó hónapban lelakható.
Írta valaki, hogy ha elromlik egy csaptelep, a bérlő cserélje ki.
Nem minden esetben korrekt a dolog, mert van ugyebár olyan, hogy természetes rongálódás (ami használódik, el is romlik) és szándékos rongálódás.Nem ugyanaz!
Nem mindegy, hogy már alapból meg volt törve a gégecső a zuhanynál, mikor átadtad a lakást, és szerencsétlen albérlőnél romlott el végleg(saját példámat mondom, én jártam egyszer így albérletben,a tulaj talpig becsületes ember volt, másnap kicserélte saját ktg-ére- term.) mint ahogy alapból látod, hogyha hanyagság miatt megy tönkre valami.Miért fizessen olyasmiért valaki, ami nem a saját hibájából romlott el?! (elvégre a karbantartás, ami a fő szerkeszeti elemeket illeti /csavarok, szögek, olajozás stb./ elvileg a főbérlő dolga, viszont kösd ki, hogy egy szeget nem verhetnek be a belegyezésed nélkül)
Írták, hogy "ha nem fizetik a számlákat.."Szerintem ne kísérletezz.
A barátnőméknél ez úgy működött, hogy a tulaj feladta a csekkeket a rezsiköltségből, a vevényeket odaadta nekik.Ne bízzál senkiben, mert elsumákolják (sok esetben),hirtelen lelépnek, aztán fizetheted a hátralékot + nehezebben,később adod ki a lakást is, és még hasznod se lesz belőle.
Sok szerencsét!
Előző!
Mielőtt bárki méltatlankodna a csaptelep-dolgon (ez az, amikor csak a maga hasznát nézi valaki és nem elég körültekintő), azért neked kell kicserélned, mert a kaució csak a mobil dolgokra vonatkozik (pl:bútor, szőnyeg, lakástextíliák stb.), a beépített szerelvényekre nem, elvégre azt nem viszi magával az albérlő,miután kiköltözik, inkorrekt és fejetlen dolog rábízni a vásárlást és a kicserélést.Gondolj bele, megvesz egy 10 ezer Ft-os csapot (Persze, Te jól jársz vele-úgy tűnik), fogja, szétbarmolja, vagy barmoltatja a falat, a vezetékeket, mindent (mert a vízvezetékszerelő manapság igen drága...főleg számlával),a végén olyan kárt csinál, hogy foghatod a fejedet...Jobb, ha magad végzed az ilyesmit, vagy alapból jó minőségű csaptelepeket adsz át, és akkor nincs ez a kellemetlenség.Ebből szokott a legtöbb gond lenni,pedig csak gondolkodni kéne kicsit...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!