Mitől szikrázhat egy konnektor, ha beledugok valamit?
Teljesen normális ha szikrázik, semmi baj nem lesz belőle.
Egyszerű fizika, ha a két vezető közel kerül egymáshoz, és az egyikben áram folyik, akkor az áram "átugorhat" a másik vezetőre.
A szikrázás általában inkább az áramkör megszakításakor jelentős, vagyis, amikor kihúzod a konnektorból a dugót.
Gondolj pl. az ívhegesztésre. Ott is úgy hozza létre az elektromos ívet a hegesztő, hogy először hozzáérinti az elektródát a hegesztendő fémhez, majd kicsit eltávolítja és már be is gyulladt az ív.
Ha a Te esetedben bedugáskor szikrázik, az inkább érintkezési hibára utal. Fentebb írták, hogy kikapcsolt fogyasztóval (terhelés mentes állapotban) kéne a dugót a konnektorba csatlakoztatni. Ez egy fontos alapszabály még akkor is, ha a konnektorodnál nincs érintkezési probléma.
Az esetleges érintkezési hibát az alábbi módon háríthatod el:
Áramtalanítsd a konnektort (kismegszakító lekapcsolás, majd ellenőrizd, hogy tényleg áramtalanítva van-e)bontsd le a burkolatát, szereld ki a falból és egy megfelelő csavarhúzóval húzd meg a vezetékeket rögzítő szorító csavarokat. Aztán szereld vissza a konnektort és kapcsold vissza az áramot. Ha menet közben esetleg égett vezetékkel találkozol azt mindenképpen célszerű kijavítani, vagy kicserélni.
Az érintkezési hibára utalhat a konnektor és a villásdugó melegedése vagy esetleg égett szaga is.
Különösen nagyobb teljesítményű fogyasztók (vasaló, elektromos fűtőtest stb.)esetén tapasztalható ez a jelenség, hogy a megnövekedett átmeneti ellenállás miatt hő fejlődik az érintkezők környékén.
Ha melegedést tapasztalsz, érdemes a villásdugót is szemügyre venni. Ha szerelt (szétszerelhető) dugóról van szó, a rögzítő csavarok meghúzását érdemes ott is ellenőrizni.
Sok sikert és figyelj az áramütés veszélyére !
Kapcsolóüzemű tápoknál pl. bedugáskor feltöltődik a buffer elkó. Ez jókora pillanatszerű áramfelvétellel jár és intenzív szikrát is okozhat a dugaljadban.
Amúgy minden, bedugáskor aktív ("áramot fogyasztó") eszköz csatlakoztatáskor keletkezik szikra, csak annak mértéke függ a feszültség nemétől (egyen/váltó), értékétől, az áramerősségtől, a bedugás/kihúzás sebességétől, a dugvillák és dugalj érintkező hüvelyek felületi minőségétől, alakjától, a rugóerőtől ami rászorítja a dugvillákra a hüvelyeket. Ha ezek a hüvelyek gagyik és meglazulnak, tűz is lehet akár belőle, a folyamatos használat közben keletkező intenzív hő miatt. (Tudnék mesélni erről... :( )
Okozhat még szikrázást a bekötő vezeték ilyen-olyan kontakthibája. Szóval vannak lehetőségek, amiket végig kéne nézni!
#7-nél a pont. Tehát szikrázhat a berendezés jellege miatt is (a laptop tápok tipikus példa), meg valamilyen hiba miatt is.
Ha már megnyalta, én nem smirglizném, mert attól jobb nem lesz, szerintem, csak XY nevű érintkezési hibát elcseréled YZ nevűre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!