Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Az életvédelmi relével tényleg...

Az életvédelmi relével tényleg lehetetlen áramütést szenvedni?

Figyelt kérdés
Fizikailag nehezen tudom elképzelni, hogy annyira gyorsan reagálna a relé, hogy megelőzze, hát áthaladjon az áram az emberi testen. De nem értek hozzá, így kérdezek inkább :)

2014. máj. 14. 17:20
 1/9 anonim ***** válasza:
66%

Ez nem igaz.

Ha megfogod a fázist a bal-kezeddel,jobbal meg a nullát(és közben gumicsizmában vagy) simán megöl az áram,... FI relé mellett is.


A Fi relé akkor véd meg amikor a fázis a föld felé tud bezáródni...rajtad keresztül!!(Ez az Esetek 99%-a)

2014. máj. 14. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
51%

Az előző válasz semmirevaló szakmailag köze sincs a valósághoz tehát még elolvasásra sem ajánlom!

1. Először tisztázzuk hogy életvédelmi relé nem létezik a helyes megnevezés érintésvédelmi relé(ÉV-relé) de már ez is ideje múlt szerkezet.Manapság FI relét vagy másnéven ÁVK-t használunk ezek finomabb hangolású-modernebb szerkezetek már.

2.A FI relé nem az áramütés kivédésére hanem megelőzésére szolgál de ha közvetlen hiba lép fel(pl. megfogod a fázist) akkor is old.Tehát az esetek 99 %-ban nem tudsz halálos áramütést szenvedni mert a legáltalánosabb ilyen relé is 10 miliszekundum alatt kapcsol ami nagyon-nagyon gyors.Az áramütés súlyossága és kimenetele amúgy sem az időtől hanem az áramértéktől függ.

2.Teljesen mindegy hogy fázis-föld vagy fázis-nulla között fogod meg mert a működési elve alapján a FI-relé mindkét esetben leold, sőtt akkor is leold ha összezárod a nulla és föld vezetőt!Még akkor is ha mondjuk gumicsizmában fogod meg mert igen érzékenyek-a legáltalánosabb a 30mA-es ami ehhez pont elég

További hozzáértő és szakmailag pontos válaszért írhatsz privátban szívesen segítek !

(vill.szer)

2014. máj. 14. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
2 es,én is veled értek egyet,egy kollégád nekem is ezt mondta ,és szerelt is fel .Én úgy éreztem csip a víz a zuhanyzóban .Méréssel meg minden tökéletes volt .
2014. máj. 14. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ! Villanyszereléshez és a fizika ezen részéhez hülye vagyok, így egy kapcsolási rajz se segít rajtam :)


Lakásfelújításban vagyunk, ilyen is beépítésre került, csak nem teljesen értettem, hogy miként működhet. Baba is lesz a háztartásban, aki idővel majd megpróbálja megnyalni a konnektort - ezért is érdekelt, hogy ténylegesen rá lehet-e hagyatkozni a kütyüre.

2014. máj. 14. 19:19
 5/9 anonim ***** válasza:

Kedves 2.ik válaszoló.

Milyen jó lenne ha azt írnád le hogy mi a te véleményed...,és nem arról szólna,hogy lefikázod a másik válaszát. Elég egyértelmű volt a fő kérdés,és te is tudod hogy nem lehetetlen az áramütés,(sőt halál) ÉV relé mellett is.

Nincs tökéletes megoldás ,csak az arra való törekedés.

2014. máj. 14. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Nagyon vigyázz a babára!!! Ne nyalogassa a konnektort!

Tapasztalatból tudom...megráz az áram,mielőtt a fí-relé leold!!! A nejem két éve egy létrán állva a kézfejével véletlen hozzáért a kibontott doboz fázisvezetékéhez,és bizony megrázta az áram.

2014. máj. 14. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Az első és a második hozzászólónak is van igaza, de nem teljesen.


Elsőnek igaza van, mert, ha te kerülsz a fázis és a nulla közé, akkor simán átrohan rajtad az a ~16+A, ami a névleges árama a FI relének, ugyanis ez esetben nem lesz asszimmetria, amire kapcsolhatna.

Másodiknak igaza van, mert ekkor is lekapcsol, de nem a ~30mA-re, hanem a névleges áramára, ami meg simán megöl.


De ez tényleg nem gyakori szituáció. A való életben valami szivárgó áram rázná meg az embert (az ember nem a fázis és 0 között zár, hanem a környezet és valamelyik vezeték között), erre viszont úgy kapcsol, hogy az sem biztos, hogy észre veszi az embert, hogy éppen megrázta volna az áram.


[link]

2014. máj. 14. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

7-es!

az AVK kizárólag különbözeti áramra old le. a névleges árama a max terhelő árama a készüléknek. erre nem old le sosem. maximum a kombinált készülékek, amihez egybe van építve egy kismegszakító, mert annak a szerepe, hogy rövidzárlat v túlterhelésre leoldjon.


kérdező pedig használjon a konnektorokba vakdugót, esetleg gyerek védett konnektorokat, mert egy baba érzékenyebb mint egy felnőtt, és nem érdemes egy készülékben bízni, kisérletezni. pláne sok villanyszerelő szarul köti be, nem tudja mire is való a próbagomb; helyes bekötésnél lekapcsol és inkább bénítják, mint a hibát keresnék meg. sajnos sok szerelőre jellemző ez. jónéhánnyal találkoztam.

2014. máj. 14. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ajjaj. 

#1-nek igaza van az első mondatában.

#1 nem pontos a második mondatában, mert a FI relének olyan körülmények között kell működnie, hogy nem rajtad keresztül, hanem ha a védővezetőn keresztül záródik az áramkör. Ez ugye nem az a helyzet, hogy közvetlenül megfogod a fázisvezetőt, hanem a készüléket fogod meg, ami meghibásodott. A fázisvezető közvetlen megfogása ellen is véd, de ez másodlagos szerep, és nagy elvi különbség van. Készülék meghibásodáskor nem kell megvárni, míg valaki megfogja: amikor meghibásodik, akkor rögtön lecsap. Ez azért sokkal nagyobb biztonság, mint elszenvedni egy áramütést ahhoz, hogy működjön. A fázisvezető megérintése ellen nem is a FI-relé az alapvédelem, ép ezért, hanem a készülék háza…

#2-nek nincs igaza abban, hogy életvédelmi relé kifejezés nem létezik. Abban sincs igaza, hogy érintésvédelmi relének több joggal hívjuk. ÉV-relének Magyarországon az FVK-t hívták. Abban igaza van, hogy elsősorban az áramütés megelőzésére szolgál a FI relé – mint fentebb írtam. Abban nincs igaza, hogy fázis-nulla között levő embernél is működik, ez attól függ, milyen a talaj, a cipő, stb, tehát föld felé mekkora szigetelési ellenállás van. A 30 mA (fele, mert annál ugye nagyjából ki kell oldania) az bőven sok egy gumitalpú cipőben szőnyegpadlós helyiségben, netán száraz fa sámlin állva, stb. Annyi nem jön össze. Abban igaza van, hogy általában ha a nullát és a védővezetőt összeérintjük, akkor is lecsap a FI relé, de nem kötelező neki, és ez semmilyen más esetre nézve nem tartalmaz információt. Abban nincs igaza, hogy az áramütés súlyossága nem függ az időtől. Erősen függ.

#8-nak igaza van.

2015. máj. 30. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!