Ezt nem olyan egyszerű megmondani, hogy arany és pont. Fenn-nőtt termésaranyról nem sokat tudni, néhány patakban kell lennie, de még nem jutottam el oda, hogy le is ellenőrizzem. Pásztó környékéről aranybányáról írnak a régi irodalmak, de nem találták meg azóta sem (lásd Prakfalvi Péter: Volt-e aranybánya Pásztón). Gyöngyösorosziból 1856-os leletből jött elő egy sejtes kvarc, amin termésarany van fenn-nőve, de kb ez az egyetlen. Zárványként viszont rengeteg van, majdnem az összes ércesedésben előrfordul, de a legjelentősebb Recsken, ahol főleg pirit és kvarc zárványaiban van.
De ha zárványok, akkor innen kerül már elő így terméstellúr, szilvanit, krennerit, goldfieldit, hessit stb is. Ezek ásványként többet érnek mint a termésarany, de zárványként mindnek elhanyagolható jelentősége van.
Ha most rendes fenn-nőtt, saját alakú ásványokról van szó, akkor meg kell említeni a gyöngyösoroszi wurtzitot, amiből a világon a legjobbak ezek, igen sokat érnek. Ennek ellenére egy nagy és ép ametiszt vagy kalcit csoport (ami hiába szép, lássuk be közönséges ásványok) többet is lehet kapni a piacon. Vagy nézzük a whewellitet, amiből Recsken a világ legnagyobb darabja jött elő, 11 cm-es példányként. Na most ennek az értéke megint kérdéses, mert annyira nem szép, a 4-6 centis szív alakú ikrek sokkal szebbek, de tegyük hozzá, hogy ebből a piacon nincs is egy darab sem, mert nagyon kevés jött elő, és ezek javarészt múzeumokban végezték. Leírtak a Mátrából 2 önálló ásványfajt is (a mátrait jelenleg csak szfalerit változatként van elkönyvelve) Ezek közül mind a klajit, mind a parádsasvárit kegyetlenül ritka. Utóbbi annyira nem is látványos, és egy totál jellegtelen ásvány, de tudom, hogy bizonyos gyűjtők, akik csak fajokra mennek igen magas összeget képesek érte fizetni. A klajitért szintén, pedig mindkét ásvány erőteljesen mikroszkópikus. Klajitot azóta is kereték már sokan, köztük én is, de nem nagyon akaródzik több előjönni, paradsasváritból szintúgy.
Tehát összefoglalva a kérdésedre nem lehet rendes választ adni, mert nincs olyan, hogy a legdrágább ásvány, nem lehet meghatározni, hogy melyikre jut ez a titulus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!