Mit jelent a fűtőérték?
A fűtőérték azt határozza meg, hogy egy bizonyos mennyiségű fűtőelem (pl a földgáz vagy a fa, ami ég a kazánban), mekkora hőt termel. A földgázba nincs beleszólásod, mert azt a szolgáltató adja, abba belekever különböző adalékanyagokat, ezáltal változik a fűtőértéke is. Példa: nem mindegy, hogy 1 liter vizet a gázon mennyi idő alatt forralsz fel. Ha nagyon rossz a fűtőértéke a gáznak, akkor sokáig tart.
A fatüzelésnél meg a fa típusa a meghatározó. Egy fenyőhasáb szerintem nagyobb lánggal ég (v. kevésbé ég el hamarabb), mint egy akácfa hasáb. (nem tudom, csak tippeltem, és a példa kedvéért)
Mindenesetre ha a kazánnál a fűtővíz 65 fokra van állítva, akkor maximum annyit érezhetsz, hogy fatüzelésnél hamarabb melegszik fel a víz, ezáltal a radiátorok is.
nem érted egészen.
ha gyengébb a fűtőérték, akkor értelemszerűen több kell belőle.
gyengébb gázzal is eléred a 65 fokot, csak több köbméter kell hozzá, vagyis hosszabb idő alatt melegszik fel 65 fokra.
A gáz szabvány fűtőértéke 34 MJ ±5%, ami azt jelenti, hogy 32,3 MJ és 35,7 MJ között van.
Ezt levetítve 1 liter víz felmelegítésére (20 fokról 95 fokra):
A gáztűzhely legyen 1,5kW-os, a hatásfoka 35% (ez azért van, mert a melegítésnél a hő nagy része az edény mellett felszáll és nem a víz melegítésére fordítódik).
A víz fajhője 4,1868 kJ/kg*K, ami 75 fok melegítésénél 314,01 kJ. Ezt elosztva a hatásfokkal kb. 900 kJ kell ahhoz, hogy a gáztűzhelyen felmelegítsük.
Ha a gáztűzhely névleges teljesítménye 1,5 kW, akkor 34 MJ fűtőértékű gázból 1 óra alatt 0,1588 m3-t használ el.
32,3 MJ fűtőértékű gázból a 900kJ teljesítmény az 0,027864 m3 gázt jelent, amit 0,1754 óra alatt, vagyis 10,5 perc alatt „jön ki” a tűzhelyből, vagyis ennyi idő kell a melegítéshez.
35,7 MJ fűtőértékű gázból a 900kJ teljesítmény az 0,025210 m3 gázt jelent, amit 0,1587 óra alatt, vagyis 9,5 perc alatt „jön ki”.
Ebből láthatjuk, hogy a gáz fűtőérték különbségből nem származik nagy eltérés, (még ha a legnagyobb fűtőérték különbséggel is számolunk) viszont a víz mennyisége egyenesen arányos az idővel, tehát 1,1 l vízhez 10 helyett 11 perc kell, ha 10 fokkal hidegebb a víz, akkor szintén kell plusz több mint egy percet várhatunk a melegítésre.
Az, hogy mennyi idő alatt forr fel a vizünk, nagyon sok mindentől függ: a víz kezdeti hőmérsékletétől, a víz mennyiségétől, van-e huzat a tűzhelynél (ez csökkenti a hatásfokot), mikor nézünk rá az órára stb…
Lehet szidni a gázszolgáltatót, de nem is ő adja a gázt, ő csak szállítja. A gáz fűtőértékét gázátadó állomásonként határozza meg a MOL, a szolgáltató csak elviszi neked. Ráadásul nem is m3 fizetsz, hanem MJ-t, amit folyamatosan mérnek.
A kérdésedre a válasz: a hőérzetre nincs hatással a fűtőérték, viszont a fatüzelésnél nem lehet állandó hőfokot tartani. A víz hőmérséklete begyújtásnál sokkal nagyobb, ezért melegebb is a lakás, viszont a beállított értéket sem tudja sokáig tartani, mivel leég a tüzelőanyag.
Ja és igen, nem tudtam aludni…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!