Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hány fokra hűl le a lakás?

Hány fokra hűl le a lakás?

Figyelt kérdés

Adott lakás adott hőszükségletét ismerjük (legyen ez 10kWh), 30 fokos külső belső hőmérséklet különbségnél. Hogyan lehet kiszámolni, hogy x óra alatt hány fokra hűl le a lakás egy induló hőmérsékletről? Milyen más adatra van még szükség?


Alapvetően két eset érdekelne, ha a kérdéses idő alatt egyáltalán nem történik fűtés, illetve ha bizonyos kW teljesítményű fűtés történik.


Köszönöm nagyon előre is!



2013. dec. 19. 19:39
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]

1 és 7 találat a megfelelő

2013. dec. 19. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
igen ezeket megtaláltam én is, ezek alapján becsülhető is egyszerűen a hőszükséglet, de a kérdésre nem ada választ az 1. találat. A 7. találatban valami hasonló van, de az sem megoldás. Mindenesetre köszönöm!
2013. dec. 19. 20:05
 3/4 anonim ***** válasza:

Ami adatra még szükség van, az a légcsere mértéke (a 10kWh hőigény mekkora része származik a légcseréből), a falak és födémek rétegrendje. Pontosan kiszámíthatatlan, de becsülni lehet.

A lehűlési görbe eltérő jellegű, ha a falazat homogén (azon belül se mindegy, hogy mekkora tömegű), ill. ha belülről vagy kívülről hőszigetelt.


Vegyünk egy könnyűszerkezetes (MDF-lap->kőzetgyapot->párazáró fólia->gipszkarton) falazatú-mennyezetű házat. Hiába ugyanannyi a fűtési hőigénye, mint egy téglaháznak (betonfödémmel), sokkal hamarabb kihűl fűtés nélkül, mert nincs hőtároló tömege.

Ha a hőtároló tömeget belülről hőszigetelik, akkor eleinte könnyűszerkezetesként viselkedve gyorsan kihűl, majd ha a tömeggel rendelkező hidegebb fal hőmérsékletét elértük, akkor már lassabban. Kívülről hőszigetelve még a homogén szerkezetnél is kicsivel jobb a hőtároló-képesség.


Részleteiben azért nem lehet kiszámolni, mert

-a légcsere csak becsülhető, függ a mindenkori időjárástól

-a bútorzatnak, egyebeknek (könyvek, akvárium, stb.) is van tömege, de a fűtési rendszer is rendelkezhet hőtárolással (cserépkályha, tömegkályha)

-a lakás belső geometriája bonyolult, a hőátadási tényezők csak közelítések.

-dinamikus modell kell, mert a falazat hőeloszlása csak kezdetben lineáris. Homogén falazatnál egyenletesen csökken a hőmérséklet a bentiről a kintire kifelé haladva, de fűtetelen esetben a bejövő szellőző-levegő ezt elrontja (a fal belsejében lesz a legmelegebb pont), úgyhogy a pontos adathoz annyi számolgatás kéne, hogy egyszerűbb megmérni :)

2013. dec. 19. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Alapvetően fontos a hőtároló tömeg és a levegő tömegének az aránya is (remélem, jól írom, késő van már). Ha nem tételezzük fel, hogy a kiindulópontban a házban egységes hőmérséklet van (ahogy nincs is, de azért ez tág határok között változhat), úgy értem, a falak hidegebbek lehetnek, mint a ház levegője... Ez is nyilván rengeteget számít.
2013. dec. 20. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!