Fali penész elleni szellőztetés?
Sziasztok! Padlófűtésem van és a termosztát fixen 22 fokra van beállítva. A falon kívül nekem is hungarocell van. A pára a lakásban iszonyat magas. A kulcs az ajtóban rendszeresen vizes, szó szerint csavarni lehetne belőle a vizet. Azt tudom - és itt is olvastam sok helyen -, hogy szellőztetés a megoldás a penészesedés ellen.
A gondom az, hogy ha munka után hazamegyek és tegyük fel szellőztetek, akkor lehet, hogy éppen előtte fűtötte fel a lakást 22 fokra a kazán, én meg rányitom az ablakot. Ezesetben tök feleslegesen pazaroltam el x köbméter gázt. Ha otthon vagyok sokat, akkor nem gond, mert ahogy bekapcsol a fűtés akkor nyitom ki az ablakot. Ti ezt hogy oldjátok meg? Illetve mennyi ideig kell nyitva lenni az ablaknak és hányszor egy nap? Új szekrénysorunk lesz a szobában és nagyon nem szeretném, hogy a falról átmenjen rá a penész.
Előre is köszönöm a válaszokat.
A rövid ideig szellőztetésnek nincs épületfizikai alapja. Szellőztethetsz folyamatosan is, a gépi szellőzés pont ezt csinálja.
A lényeg, hogy ne szellőztess többet a szükségesnél.
Legegyszerűbben páratartalom-függő sz7ellőztető elemekkel lehet ezt megoldani.
Páratartalomtól függően működő ventilátor vagy résszellőző. A ventilátor olcsóbb, a résszellőző nem fogyaszt áramot.
A hungarocell lényegtelen a pára szempontjából (1-3% távozik a falon át), a tökéletesen tömítő nyílászárók okozzák a magas páratartalmat.
@1: Köszi a sok linket, átolvasom mind
@2: "résszellőző" alatt olyat értesz, mint pl az ablakba szerelhetőt? (pl: [link]
Ez tényleg sokat érne? Ettől csak azért tartok, mert félek, hogy kimegy a meleg.
Igen, a résszellőző olyan. Többféle van, van, ami picit mindig nyitva van -ilyen kell, ha gázkészülék van a lakásban. De van olyan is, ami teljesen lezár. Meg nem fulladsz, mert a kilélegzett pára kinyitja a szellőzőt, és akkor a szén-dioxid is kimegy.
Valóban a meleg is. De ez csak akkor vészes, ha sokat pancsolsz a lakásban.
10l=10kg víz párolgása naponta az 260 Watt hőigényt jelent, hőcserélős szellőztetéssel is. Ez a párolgáshő, plusz még a szellőzés hője, hogy hideg levegő jön a távozó párás helyett.
Átlagosan 10 g távozik szellőzőlevegő-köbméterenként, tehát napi ezer köb légcsere kell. Ahhoz 14W kell fokonként, tehát kb. 220W átlagos fűtési napon. Utóbbi egy részét nyeri vissza a hőcserélő, de milyen áron? 30W a ventilátor fogyasztás, de az áram háromszor drágább, mint a gáz, tehát kb. 100W forint-egyenértéke már ugrott, szóval kb. soha nem térül meg ha vásárolod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!