Mikor veszíti el a haszonélvező a jogát?
Van a határozott idejű,van a holtig tartó és van olyan verzió amikor lemond róla...ennyi
De ezzel inkább egy jogászt kellene felkeresni
A haszonélvezet - normál esetben - a haszonélvezö élete végéig tart.
A tartozások teljesen más téma, ezt vagy neki kell fizetnie, vagy ha a házzal kapcsoaltos, akkor a tulajdonostól követelhetik a legtöbb esetben.
"Haszon élvező adósságát csak a haszon élvező tulajdonára terhelhetik rá? Jól gondolom?"
Elvileg igen - tehát jelzálogot NEM tehet a házra, de a közüzemi számlák esetében nem tartom kizártnak, hogy a tulajdonost nem kötelezik a fizetésre.
A Ptk. úgy rendelkezik, hogy a haszonélvező a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. Viseli a dolog fenntartásával járó terheket a rendkívüli kiadások és helyreállítások kivételével. Terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a közterheket.
A rendes gazdálkodás szabályai azt jelentik, hogy a haszonélvező jogosult azokra a változtatásokra, amelyek az okszerű gazdálkodással, a dolog általános rendeltetésével és a mindenkori körülményekkel összhangban vannak.
A fenntartásokkal járó teher lehet az állagromlást megakadályozó rendes és rendkívüli ráfordítás /munka, anyag költsége/. A rendes fenntartás költségeinek fedezése a haszonélvező, a rendkívüli pedig a tulajdonos kötelezettsége. Rendes fenntartási költségnek az tekinthető, ami az ingatlan használatával rendszerint együtt jár /pl. a tető hibáinak kijavítása, festés, mázolás/. Rendkívüli költség az, amely a használatból eredő előnyökhöz képest aránytalan terhet jelentene /pl. általános felújítás, tető- vagy födémcsere/.
A haszonélvező elvégeztetheti a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat, ha a tulajdonos azokat felszólítás ellenére nem végzi el és a haszonélvezet megszűnésekor követelheti költségei megtérítését, levonva az időközi értékcsökkenés összegét.
A haszonélvező köteles a tulajdonost értesíteni az ingatlant fenyegető veszélyről és a beállott kárról, és tűrnie kell, hogy a tulajdonos megtegye a szükséges intézkedéseket.
A haszonélvezeti jog gyakorlásának átengedése:
A haszonélvezeti jog másra nem ruházható át, de gyakorlása ingyenesen vagy ellenszolgáltatás fejében átengedhető.
Az ingyenes átengedésnek nincs jogi feltétele.
Ha a haszonélvező ellenszolgáltatásért akarja a haszonélvezet gyakorlását átengedni /pl. bérbe adni/, köteles erről értesíteni a tulajdonost. Ha a tulajdonos a használatra azonos feltételekkel igényt tart, vele kell szerződést kötni, azaz ő válik jogosulttá a használatra. Ha a tulajdonost nem értesíti a haszonélvező, a használatra kötött szerződés érvénytelen lesz, mert jogszabályba ütközik.
A tulajdonos jogai:
A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását a haszonélvező szükségtelen zavarása nélkül ellenőrizni. Ha a haszonélvező az ingatlant nem rendeltetésszerűen használja vagy hasznosítja, követelheti a jogsértés abbahagyását, és biztosíték adását. Jogsértés esetén sem kérhető a haszonélvezeti jog megszüntetése, csak a jogok gyakorlásának felfüggesztése a biztosítékadásig.
A haszonélvezet megszűnése:
A haszonélvezet megszűnhet az időtartam elteltével, a haszonélvező halálával, továbbá az özvegyi haszonélvezeti jog az új házasság megkötésével.
Megszűnhet a haszonélvezet a haszonélvező egyoldalú kifejezett lemondó nyilatkozatával is. Nem tekinthető lemondásnak, ha a haszonélvező átmenetileg felhagy jogainak gyakorlásával.
A haszonélvező gyakran ellenérték fejében mond le jogáról az adásvételi szerződés megkötésével, vagy a közös tulajdon megszüntetésével egyidejűleg.
Megszünteti a haszonélvezetet az ingatlan /vagy más dolog/ elpusztulása. Ha az ingatlan helyébe pénzösszeg /pl. kártérítés/ lép, a haszonélvező követelheti, hogy azt a tulajdonos helyreállításra fordítsa. Ha a tulajdonos az ingatlant helyreállítja, a haszonélvezeti jog feléled, de kérhető annak korlátozása.
A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező köteles az ingatlant visszaadni, és felelősséggel tartozik a bekövetkezett károkért, kivéve, ha úgy járt el, ahogy az általában elvárható. Nem köteles a haszonélvező megtéríteni a rendeltetésszerű használattal együtt járó értékcsökkenést.
Az ingatlanra vonatkozó haszonélvezeti jog megszűnéséhez további feltétel annak törlése az ingatlan nyilvántartásból, ehhez okirat szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!