Melyik a gazdaságosabb?
A gázkonvektor sajnos a legpazarlóbb fűtés!
A "csak" őrláng, az kb 10 m3-t fogyaszt havonta önmagában anélkül, hogy melegítene.
Ezt írtad:
" kis szobában csak őrlángon (nem használjuk) működtetett fűtéssel."
Vagyis "nem használjátok".
Szerinted.
De gondolom, hogy "titokban" mégis bekapcsolgatja a bimetál az konvektort.
Mert valamitől, csak meleg van.
Fűteni azért kell, mert a lakás külső felületein a hő a szabadba szökik. A lakásnak akkor stabil a hőmérséklete, ha az eltávozó hőmennyiség és a fűtés által betáplált hőmennyiség megegyezik. Annál több hő távozik a szabadba minden nap, minél nagyobb a lakáson belüli és az azon kívüli hőmérséklet különbsége. Ebből következik, hogy ha kint hidegebb van, vagy bent magasabb hőmérsékletet szeretnél fenntartani, akkor többet kell fűteni. Ökölszabály szerint 1 fokkal magasabb benti hőmérséklet 6%-kal emeli a fűtésszámlát.
A fűtés időleges csökkentése azon elven spórol fűtési költséget, hogy a benti és a kinti hőmérséklet különbségét időlegesen csökkenti. Másképpen mondva, amíg hűvösebb van bent, addig lassabban szökik kifelé a hő. Következésképp: a fűtéscsökkentés annál hatékonyabban spórol, minél jobban kihűl a lakás eközben.
Tipikusan a régi, rosszul szigetelt lakások hamar kihűlnek, a modernebb épületek sokkal lassabban. Ha a fűtéscsökkentés ideje alatt legfeljebb 1-2 fokkal csökken a benti hőmérséklet, akkor nem sok értelme volt az egésznek, hiszen alig csökken a megszökő hő mennyisége. A másik véglet az egyáltalán nem szigetelt, huzatos "pajta", ami a fűtés kikapcsolása után azonnal kihűl - itt evidens a fűtéscsökkentés haszna.
Példaszámítás: mondjuk naponta egyszer 8 órára csökkented a fűtést, a 8 óra végére 2 fokkal esik le a benti hőmérséklet. Azaz átlagban 1 fokkal volt hidegebb, vagyis ezalatt a 8 óra alatt 6% megszökő energiát spóroltál. Viszont a 8 óra az az egy napnak csak harmada, tehát a teljes 24 óra átlagában 2% a megtakarítás.
Figyelembe kell még venni, hogy az újbóli felfűtés időlegesen nagyobb fűtőteljesítményt igényel, amire méretezni kell a fűtést is, illetve a nagyobb teljesítményen üzemeltetett fűtés hatásfoka rosszabb. Itt tehát részben elszállhat a fűtéscsökkentéssel megspórolt energia. Valamint, a benti levegő lehűlése páralecsapódáshoz, penészedéshez vezethet, ajánlatos tehát a fűtés csökkentése előtt alaposan kiszellőztetni.
A naponta fűtésre elhasznált gáz mennyisége egy adott lakásban elsősorban a kinti hőmérséklettől függ, ami napról-napra változik. Így elég nehéz lehet az elméleti néhány százalék fogyasztáscsökkenést ténylegesen ki is mutatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!