Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mióta használják a gázszolgált...

Mióta használják a gázszolgáltatók a számlázáskor az elfogyasztott köbméternek a fűtőérték mértékegységével történő beszorzását, a köbméter egységárával történő beszorzás helyett?

Figyelt kérdés
Az tűnik logikusnak, normálisnak és korrektnek, ha az elfogyasztott köbmétert a köbméterenkénti egységárral szorozzuk be, mint, ahogyan ez minden egyéb termékre vonatkozik a világon. Az élelmiszer árak esetében sem a felhasznált kalóriával szorozzák meg a termék tömegét, hanem a kg-kénti egységárral. Vajon mióta alkalmazzák ezt a mérési módszert, ha ezt egyáltalán annak lehet nevezni, hiszen, ha az egységárral szoroznánk be a köbmétert, akkor 10x kevesebb lenne a számla értéke. Ezt mindig így számolták?
2012. febr. 26. 14:13
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Ez nem politika, hanem közgazdaságtan. Ennyibe nem kerülhet egy közszolgáltatás havi szinten. Ez nem képezi vita tárgyát, ugyanis általános iskolai felkészültséget igényel a kérdés megértése. Közgazdaságtanilag megmagyarázhatatlan, hogy egy országban egy "KÖZszolgáltatás" átlagos havi költsége meghaladja az adott országban megkereshető átlagos havi jövedelem összegét. Lehet ezt persze sokféleképpen kimagyarázni, de az kimagyarázás, és ilyet logikusan következtetve csak az tehet, akit ez a kérdés nem érint. Az pedig, hogy soha nem állt fenn olyan emberek által irányított rendszer a világtörténelemben, amelyben egy átlagos havi jövedelmet meghaladta, vagy akárcsak megközelítette volna egy átlagos háztartás havi rezsi költsége, megint csak nem politikai vita tárgya, hanem egy megfellebbezhetetlen tény. Ettől felsőbbrendű az ember, hogy ezt az egyszerű dolgot képes megérteni. De azért ne vegye senki a szívére, kár ezen bosszankodni...
2012. febr. 27. 11:14
 12/18 A kérdező kommentje:
De ha ez nem így lenne, 1600 - azaz ezerhatszáz - %-os áremelést egy állampolgár kontójára semmiképpen nem lehet semmiféle számításokkal megmagyarázni, illetve az állam sem tudja azt semmivel indokolni közgazdaságtani szempontból, hogy a bérek miért nem követik legalább minimális mértékben ezt az emberemlékezet óta példátlan mértékű áremelést, tekintettel arra, hogy közszolgáltatásról van szó, nem pedig egyesek luxus-hóbortjáról. Nem a bahama-szigeteki nyaralás költségét emelték meg 1600%-kal az elmúlt években, hanem egy közszolgáltatásét.
2012. febr. 27. 11:21
 13/18 kovpet ***** válasza:

Ez az 1600%-os emelés honnan jön? Mutass rá valamit légyszi. 20 éve is pár ezer volt a gáz meg most is, csak most több pár :)

Nem cikizni akarlak, félre ne érts, én is káromkodok egy nagy számla kézhez vételekor, csak a 16x-os különbség nem igaz. 3-4x-es talán, de az is 10-20 év alatt.


A korrekciós tényezőnek nincs ehhez köze.


A gáz ára miatt meg az oroszokkal kell tárgyalni, akik meg leszarják, hogy nincs pénzünk. Ha nem mi, akkor majd megveszi más tőlük, sajnos.

2012. febr. 27. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Jó rámutatok. :) Tehát. A számlát a Mj egységárának alapján számítják ki. Ahány Mj-t fogyasztottál, amit az elfogyasztott köbméterből számol ki, annyiszor a Mj egységára. Ez ma 3,6 Ft. 1996-ban 0,26 Ft volt. 3,6 osztva 0,26-tal, az 13,84 :) Tehát 13,84-szeresére emelkedett így a gázszámla értéke, plusz 17% Áfa emelés, ugyanis 96-ban 10 % volt az Áfa. Ehhez még jön a korrekciós tényezővel történő felszorzás, ami az én esetemben még plusz 12 köbméter gázt jelent, amit nem fogyasztottam el, ennek ellenére ki kell fizetnem.

Az e havi számlámban pontosan ez azt jelenti forintosítva, hogy amiért most 80.000 (nyolcvan-ezer) Ft-ot kellett fizetnem, azért 1996-ban 4500 Ft-ot kellett fizetnem. Ennyivel emelkedett meg a gáz ára, ami közgazdaságtanilag megindokolhatatlan, főleg úgy, hogy ezzel szemben a bérek pusztán 2,5 x emelkedtek, szemben a tizenhatszoros áremeléssel.

Én nem káromkodtam a számla miatt és ki is tudtam fizetni, de ez nem magyarázat, mert közgazdasági szempontból annak, hogy nekem mennyi pénzem van, vagy nincs, kevés a jelentősége. Ha nekem kötegben állnának a 100 milliók a bankban, akkor sem működhet úgy egy ország, hogy a közüzemi díjak havi összege meghaladja (!) az adott országban az átlag havi jövedelmet. Ugyanis azt még csak meg sem közelítheti, mert az közgazdasági és pénzügyi nonszensz, ad abszurdum, függetlenül attól, hogy nekem mennyi pénzem van, vagy nincs. Az államnak az a feladata, hogy az állampolgárokat, illetve a háztartásokat terhelő havi költségeket mindenkor összhangban tartsa az aktuális havi jövedelmekkel. Nyilván emberemlékezet óta nem fordult elő, hogy egy országban egy átlagos háztartás havi rezsiköltsége akárcsak megközelítse a havi átlagbért, nemhogy meghaladja azt. Akkor mégis miből éljen meg az, aki a fizetéséből él, ha az egész havi bérét, amiért napi 8 órát dolgozott 1 hónapig, kompletten be kell szolgáltatnia egy "közszolgáltatónak"? Kérjen kölcsön, értem, gondolom ez a válaszod, más is mondott már hasonlót. Rendben van, de ez nem gazdaságpolitika.

2012. febr. 27. 19:36
 15/18 kovpet ***** válasza:

96-ban a számlám 4-5ezer volt, most kb 20. Az ingatlan, a szigetelés és a fűtési rendszer ugyan az, persze :) Hiába csavarod, ez sehogy sem lesz 16x-os különbség.

A korrekciós tényező konkréten 1.0 (az utolsó számlán).

Ha nagyságrenddel emelkedett a fűtési díjad ennyi idő alatt, akkor ott valami más gond lehet. Az ablakok milyenek?


Sajnos nincs 96-os számlám, de szerintem akkor még csak köbméterre vonatkoztatták a díjat (ez egyébként mindegy, az égéshő nem változik meg pár év alatt, meg ugye erre van az említett korrekciós tényező).


"Kérjen kölcsön, értem, gondolom ez a válaszod"


A dolog ezen részébe nem kívánok beleszólni, te meg légy szíves ne mondd meg az én véleményem. Azt majd én.

Engem gépészmérnökként csak a dolog műszaki vonatkozása érdekel.

2012. febr. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy gépészmérnök vagy és gratulálok, nem akartalak megsérteni.

96-ban a Mj egységára 0,26 Ft volt. Most 3,6 Ft. Ha elosztjuk a 3,6-ot 0,26-tal az 13,84. tehát 13,84-szeres az áremelés, hiszen ezzel a számmal szorozza be az elfogyasztott Mj-t. Az én esetemben, mivel én 506 köbmétert fogyasztottam ebben a hónapban, így 506 x 1,022975 (korrekciós tényező) = 518 x 34,71 (Mj)= 17 966 (Mj) x 3,5 (Ft) + 27 % Áfa (ez pedig azóta 17 %-kal nőtt, mert 10% volt, nyilván ez is emeli a gázszámla összegét)

Ez meglepő, hogy te 20.000-t mondtál a gázszámládra. Nekem "nagyon jó" kazánom van, Vaill. ecotec pro. Nem tudom, akkor sok az 506 köbméter fogyasztásom?

2012. febr. 27. 22:52
 17/18 A kérdező kommentje:
Kömmerling az ablakok, elvileg jók, csak úgy rakták be, hogy hagytak egy kis rést alatta, hogy "szellőzzön", de már betömtem. :)
2012. febr. 27. 22:55
 18/18 tejminatorka ***** válasza:
0%

"Nem tudom, akkor sok az 506 köbméter fogyasztásom?"


igy tizenév távlatából megválaszolom. Attól függ mekkora házat fűtesz ennyivel. Ha egy 2szobás panelt akkor sok, ha egy 2 szintes 300m2-es házat akkor meg nem.

2023. aug. 24. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!