Mekkora most az aktuális, törvény által kötelezővé tett, minimális nappaliszoba mérete?
Előző válaszoló jól írta. 17 m2 nappali (konyharész, kandalló területe nem számolható bele). A nappali minimális átlagos belmagassága 2.5 m. Az OTÉK-ban utána lehet még részletesebben nézni.
A saját házadban azt építesz, amit akarsz. Példa rá, hogy nagyon sokan élnek nyaraló vagy gazdasági épület minősítésű ingatlanban.
Azonban az önkormányzat az ingatlanra sok helyen ingatlanadót vet ki. Ennek nagysága függ az ingatlan besorolásától. Általában a lakóház minősítésűé a legkisebb.
Ha korszerűsíteni akarsz és állami támogatást akarsz igénybevenni, azt csak lakóház minősítésű ingatlanra teheted meg.
A lakóház minősítésnek viszont vannak feltételei. Egyik a nappali mérete.
A lakóház minősítés feltételei egyrészt az Országos Településrendezési és építési követelmények:
Az energetikai követelmények:
Ez márciustól szigorodik:
Ezenkívül a Helyi építési szabályzat (ha van) is támaszthat extra követelményeket. Ezt a helyi polgármesteri hivataltól lehet elkérni.
Akár ki is jöhetnek az Önkormányzattól. Persze állandóan nem fognak zavarni, legfeljebb a kíváncsi hivatalnokok, amikor kész a ház, eljönnek látogatóba, kellemetlenkedni. Nem biztos, de lehet. Engem is ezzel riogattak. Ezt a békát le kell nyelni.
A rendőrségtől nem fognak zavarni, legfeljebb, ha feljelent a szomszéd, hogy tilalmi időszakban zajos építési munkálatokat végzel.
Ha nem olyan a házad, ami megfelel a legújabb követelményeknek, bíróság elé nem fognak vinni, de persze kellemetlenkedni tudnak: nem akarnak rá lakóház minősítést adni, vagy csak akkor, ha jól megbírságolhatnak. De ez csak akkor derül ki, ha kijönnek és a ház szemmel láthatóan nem az előírásoknak/terveknek megfelelően épült. Egy átlag hivatalnok nem fogja kiszúrni, ha 17 m2 helyett csak 16 a szoba. Meg nem fogja elsőre kiszúrni, ha egy ablakkal több van az egyik szobában. Meg nem foja centivel lemérni, hogy mekkora az üveggyapot vastagsága a padláson.
Lyukat az ablakba csak akkor kell esetleg "fúrni", ha olyan gázkészülék van az adott szobában, ami a szoba levegőjét szívja. De akkor sem az ablakba, hanem a falba. Ez lehet pl. "hagyományos" kazánnál. De turbósnál már nem kell.
A légrés az ablakba szerintem is hülyeség. Egy intelligens ember ki tudja nyitni időnként az ablakot a szellőztetéshez. Meg ma már az összesben van olyan kilincs állás, ami szellőztető funkciót lát el.
Az ablakra egyébként van előírás. Azt hiszem, a jelenlegi hatályos az 1.6-os U tényezőt ír elő, a szigorított pedig 1.0-sat. De ma már az összes ablakot 1.0-ssal vagy még annál is jobbal gyártják.
Építeni csak akkor építhetsz (magadnak is), ha az adott tevékenységhez megvan a jogosultságod, az építés bejelentését tudomásul vették vagy engedélyezték.
Van felelős műszaki vezetőd, aki a tervek szerinti munkákat felügyeli, vagy esetleg neked magadnak van FMV jogosultsága :)
A kérdésed feltevése mutatja az ismereti hiányaidat. A építési munka ugyanis nem magánügy, de ezt kifejteni viszonylag hely- és időigényes lenne.
Természetesen egy meglévő házadat (ha homlokzati változással és teherhordó szerkezeti beavatkozással nem jár) illegálisan úgy falazod össze-vissza, ahogyan csak akarod.
Aztán meg a végén megnézheted, hogy mit is csináltál :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!