Kályhával fütőktől kérdezem. Hogyan lehet egyenletesebben fűteni? Mi befolyásolja a hőérzetet?
Az a helyzet, hogy mindig is kényelmes központi fűtéses családi házban vagy panelben éltem. Megszoktam, hogy télen is egyenletesen 20 fok fölött volt a hőmérséklet. 19,5-nél már úgy éreztem, hogy lefagynak a végtagjaim...
Ez az első tél, amit egy kis fatüzeléses kályha melegítette házikóban fogunk eltölteni. A kályha mellé beszereztünk azért két hősugárzót a biztonság kedvéért.
Sehogy sem vagyok elégedett az eredménnyel. A kályhával ha befűtök felmegy gyorsan akár 25-27-28 fokra is a hőmérséklet, de ha nem tápláljuk folyamatosan ugyanilyen hamar simán visszaesik 15-16 fokra. Reggelre, (amikor nem megy éjszaka hősugárzó) 12 fokos szobában ébredünk...és még messze nincsenek kinnt fagyok...
Furcsán változott a hőérzékelésem is. Néha 21 foknál megfagyok, máskor 17 foknál jól vagyok...
A kissrácom szerencsére örökmozgó. Neki nem kell annyira a meleg.
Érdekelne azok véleménye, akik szintén kályhával bűvészkednek.
Sajnos egy kályha nem tartja olyan sokáig a meleget és sohasem fog olyan egyenletes hőmérsékletet adni, mint egy központi fűtés, annál is inkább, mivel ennél a fűtési módnál egy hőforrás van, nem olyan mintha radiátorok lennének minden helyiségben. A rakott kandalló ennél sokkal jobban tartja a hőmérsékletet. Ha hosszú távra terveztek ott maradni, akkor érdemes lenne rakatni egyet. Lehet kapni kandallóbetéteket és akár bontott téglával is körbe lehet rakni/rakatni.
Én csak átmeneti időszakban fűtök kályhával (ősz és tavasz)és akkor lefekvés előtt nagyobb darab hasábokat szoktam rátenni és teljesen elzárom a huzatot. Ha éjszaka felébredek, akkor is szoktam dobni rá egy-két darabot.
A hőérzetet nagyban befolyásolja az, hogy a kályha benn van a szoba belsejében, onnan jön a meleg, az ablakoktól meg a hideg, így nem kiegyenlített a hőmérséklet. Nem véletlenül találták ki a központi fűtést, ahol az ablakok alatt, a külső falakon vannak a radiátorok, mert így lesz csak egyenletes hőmérséklet a szobában.
Én elég sok helyen éltem, épp csak a marhatrágyás tüzelést nem próbáltam még. A központi fűtésnél nincs jobb. Radiátorral is jó, de a legjobb a padlófűtés. Azt viszont nem lehet megcsinálni kályhával, szóval kiesik.
Ha hosszútávra terveztek a házban, akkor nagyon ajánlom, hogy kazánt vagy vízteres kályhát szerezzetek be, és állítsatok radiátorokat az ablakokhoz. Így megkapod azt a normális hőérzetet, amit a központi fűtés ad. Ez persze nagyobb befektetés, de meg is térül, mert a kiegyenlített hőmérséklet miatt nem raksz annyit a tűzre, ergo olcsóbb lesz a fűtés.
Kérj kölcsön egy hőkamerát , AZONNAL MEGTUDOD HOL SZÖKIK MEG A MELEG .Ez azért kell ,mert ha leáll a fűtés azonnal esik a hőmérséklet . Túl nagy a hő ingadozás.
AZ ELŐTTEM SZÓLÓNAK EGYÉBKÉNT NAGYON IS IGAZA VAN !
Ha rájöttél mi a baj javaslom nézd meg a Wikipédián a
ROCKET MASS STOVE ( rakéta tömegkályha ) Ez képes tartani a meleget van hő tároló tömeg EZ A LÉNYEGE !
Én első telemet fűtöttem Kamino 6 kW-os kályhával. A lakás 65 nm, két oldalról szomszéd. Nyáron nagyon megterveztem, a kályha a központi helyen lévő étkezőben van, onnan falat törtünk a nagyszobába, onnan még egy falat a belső szobába, ott csatlakozik a kéménybe, igaz, a fokozatos emelkedésre figyeltem. Kazán füstcsöveket (nem zománcozott) vettem, így nem kellett hődob. A fiam egész télen rövid ujjúban volt. A nagyszoba simán kap meleget a füstcsőtől és az étkezőből, de ugyanígy a konyha és a fürdőszoba is kellemes.
Nem tudom milyen kályhád van, de nekem bevált a Kamino 6 kW-os, ha késő este rakok rá, még parázs is van benne.
A fölöttem lévő hozzászólóknak is igaza van... játszani kell a levegővel.
És nagyon nem mindegy, milyen tüzifád van.
Egy szállítmánny fával nagyon megszenvedtem, vizes volt. Körberaktam a kályhát fával, és fölött téglára rács, és még azon is szárítottam. Kb. két nap után használható volt.
Még egy tanács... használj Konix-ot ... égésjavító és oldja a kéményt.
Ja.... a kéményed rendben van?
Most jön a fűtési szezon, felkészülni már nemigen van idő, a választék bőséges, egyik jobb(?) mint a másik, legalább is a gyártók szerint!!!!
Én 1973-ban építkeztem és olyan fűtést akartam, ami olcsó, gazdaságos és nem jár állandó gonddal!! A fűtés gravitációs lett, radiátorokat a MÉH-nél vettem, a csöveket vastelepről, TUDOM ma azt mondják, akkor még minden olcsó volt!! (Ma is lehetne olcsó, ha sajátkezűleg készül minden!!!!)
Tudom senkit nem érdekel, azért leírom talán ezredszer, meg a telefonszámomat is ideírom: 06-30-711-8164, ha esetleg meleget szeretne!
Kell egy kazán, amiben FŰTENI lehet, persze nem fával, hanem olcsó szénnel, (én lignit brikettel, FŰTÖTTEM ezt ajánlom!!!) Ha valaki vészhelyzetben van, szerezzen egy hordót, két ajtót rá huzatszabályozóval, meg egy égéstermék csatornát tegyen bele, nem fog fázni, FŰTÉS ugyanúgy ahogy a vizes kazánban, mert a HŐ szabályozható!!)
Nézzük a fűtést: A kazánba öntsünk megvizezett szenet, amennyi a két ajtó között elfér, FELÜLRŐL gyújtsunk be határozottan, majd a primer huzatot csökkentsük ujjnyira, aztán a szekunder huzattal, állítsuk be a KÉK lángot!!!! További teendő nincs, 24 óra múlva új begyújtás, takarítani
se a kéményt, se a kazánt nem kell!!! A huzatszabályozókkal, a hőfok
beállítható!!!!!!!
Működése: A szenet izzáson tartjuk, így CO keletkezik!! (Sokan ilyenkor
azt mondják, ilyen fűtés nem kell!!!!) Nekik nem javasolok semmit, tüzeljenek tovább, akkor is CO keletkezik, csak sokkal több és veszélyesebb!!!! A VÍZ oxigénjét a szén hasznosítja, a HIDROGÉN a CO-t
elégeti!!!! Ezután a CO2 és a NITROGÉN ütközése FŰT, majd a kéményen hideg gázok távoznak, kevés CO2!!!!!
Minden MELEG a lakásban marad!!!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!