Központi fűtés vagy napkollektor egy 130 nm-es házba?
Napkollektor fűtésre?
És amikor nem süt a nap? Mondjuk télen? Vagy éjszaka?
Napkollektorral meleg vizet tudsz előállítani. Napelemmel áramot.
Fűtéshez geotermikus energiában, biomasszában, pelletkazánban kellene gondolkodni...
A melegvizelöallitasra szolgalo napkollektor sajnos nem hozza be az arat. Pont telen, amikor a legnagyobb szükseg volna ra, a fütes tamogatasa erdekeben, akkor a legalacsonyabb a hatasfoka, mivel:
-rövidek a nappalok
_keves a napsüteses orak szama
_a külsö hömerseklet alacsony, ami szinten höveszteseggel jar, magan a napkollektor felületen is (nem tud igazan magas hömersekletet benne elerni a viz)
Nagybatyam ilyen cegnel dolgozik, rokonsagra valo tekintet miatt eltanacsolt töle engem is. 30 ev, vagy annal több kell a megterüleshez.
Nyaron, amikor magas hatasfokon dolgozik, meg mire kell? A napi 200 liter melegviz felfütesere? Ez havi 4ezer Ft-nyi gazbol megvan.
"hogy mivel???"
Apa épített egy aprítékégetőt és biomasszával fűtünk, jelen esetben a napraforgó kisajtolása után megmaradt anyaggal. Ezt ingyen kapjuk, szóval maga a gép építése került 70 ezerbe.
Napkollektor mehet valamiféle kiegészítéssel (pellet, kondenz cirkó, stb.)
Önmagában fűtésre nem igazán alkalmas, HMV-re azonban igen.
Gomzolit a nagybátyja egy csöppet félre tájékoztatta, illetve csak félinformációkat mondott el :)
Télen is lehet energiát kinyerni a kollektorból, kérdés, hogy melyik fajtáját választod...
A vákuumcsöves kollektorok nem a napsütésből, hanem a környezet hőjéből nyerik az energiát, a sík kollektorok azonban csak napsütésben termelnek energiát....
Igaz a vákuumcsöves kollektorok ára húzósabb is.
Úgyhogy szerintem a napkollektor jó választás, ha meleg vizet szeretnénk, ellenben egy ház fűtését nem szabad és nem is lehet erre alapozni, ellenben az esetleges átmeneti időszakban rá segíthet a "Fő" fűtésedre!
Kedves vizgazfutes!
Az egy baromság, hogy a vákuumcsöves kollektor a környezetből nyeri az energiát. A vákuumcsöves napkollektor pontosan ugyanúgy működik, mint a síkkollektor. Rá süt a nap, és a fényt elnyelve hővé alakítja. A különbség annyi, hogy az abszorbert (az a fekete) vákuummal szigetelik (mint a termosz), ezért lényegesen kisebb a hővesztesége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!