Rutinos háziasszonyok egypár kérdés? Bővebben lent!
20 éves lány vagyok. 3 nap múlva költözöm egy felszerelt albérletbe,tehát mosógép stb minden van.
Soha nem végeztem még házimunkát,anyukám jobb szerette maga megcsinálni,ezért semmilyen tapasztalatom nincs semmilyen téren.
Színes mosópor,fehér mosópor,öblítő..stb stb SOHA!
Ezért lenne olyan kedves valaki leírni a következő dolgokat?
Milyen ruhadarabot hány fokon kell mosni ,öblítők ill. mosóporból milyet kell beszereznem ?
Fürdőszoba,wc tisztántartása, felmosás
Mosogatáshoz dolgok a mosogatószeren kívül,tüzhely letakarítása,ha pl. kifröcsög az olaj,hogy ne ragadjon semmi utána.
Mik azok az alap tisztító dolgok,amiket feltétlenül be kell szereznem ?
Köszönöm szépen !!
Mosáshoz valóban elég a színes ruhákhoz való mosópor, de ha tényleg nagyon szép fehér ruhákat szeretnél, akkor egy kisebb kiszerelésű fehérekhez való mosóport is tarthatsz otthon. Ruhaneműt én 40 fokon mosok, fehérneműt, törölközőt, ágyneműt pedig 60 fokon. Öblítő mindegy, bár jobb a nem gagyi minőség, mert nem marad meg soká az illata.
Mosogatáshoz mosogatószeren kívül mosogatószivacsot, textil törlőkendőt szerezz be, és törölgető rongyot (nem tudom felétek hogyan hívják, tudoood az általában kockás kis cucc, amivel szárazra törlöd az edényeket :D ), esetleg súrolószert (Cif pl).
Tűzhely ragadásmentes tisztán tartásához valami zsíroldót,
mosogató tisztításhoz pedig vízkőoldót használok.
Cillit bang-ből van mindenféle, kicsit borsos az ára, de sokáig elég, kíméletes, és biztosan te is elbírsz vele, még ha nem is vagy gyakorlott. Lefújogatod, esetleg kis szivaccsal dörzsi, aztán papírtörlővel szárazra törlöd, és kész. :)
A vízkőoldós Cillit tökéletes a fürdőszoba tisztításhoz is, Domestos a wc kagylóhoz, felmosáshoz, ha nem bírod az illatát felmosáshoz Ajax is tökéletesen megfelel.
Tehát a lista:
Mosószer (folyékony/por állagú, színes/fehér)
Öblítő
Mosogatószer
Szivacs (külön mosogatáshoz, WC-hez, mosdókagylóhoz/kádhoz)
Törlőrongy
Papírtörlő
Súrolószer
Vízkőoldó
Zsíroldó
Domestos
Ajax
Ennyi bőven elég lesz, tapasztalat! :)
22L
Mosószerből folyékonyat használok: ha nincs elég víznyomás, nem hozza ki rendesen a tartályból; ha nem oldódik fel rendesen, nyomot hagy a ruhán; sokkal kisebb a bőr irritáció esélye mint a pornál.
A fele mosószert mosószódával helyettesítem (vízben feloldom és ráöntöm a dobra): jobb a mosószer hatékonysága, vízlágyító hatású (kemény víz esetén sem kell külön vízlágyítót használnod a mosáshoz)
A fehér ruhákhoz teszek szódabikarbónát, nagyon szép fehérek maradnak.
Öblítő helyett ecetet: nincs illata, csak friss illatúak maradnak a ruhák; vízkőoldó hatású, jó a mosógépnek és a ruhák is puhábbak; nem képez bevonatot a ruhákon, mint az öblítők, és így nem okoz bőr irritációt sem. A ruhák színe is élénkebb marad (ruhafestéskor színfixálásra használják)
Ezeket a bőrgyógyász ajánlotta a sógornőmnek pár éve, azóta mosunk mi is így.
A legtöbb ruhát 40 fokon
a párszor használt pulcsikat elég 30 fokon mosni.
Nem minden ágynemű bírja a 60 fokot, nézd meg a címkéjét, max. hány fokon moshatod.
A mosógépet mosd át egy üres ecetes legmagasabb hőfokos mosással: ki tudja mikor használták utoljára és ki mit mosott benne.
Mosogatáshoz nem túl erős illatú mosogatószert,
a zsíros edényekhez egy kis mosószódát is.
Az olajsütőbe is mosószódás vizet teszek egy napra, bele a kosarát, hadd ázzon, nem kell súrolni, nagyon szépen megtisztítja.
Ha az edényeket, evőeszközöket nem te viszed, mosogasd el mosószódás vízben és öblítsd ecetes vízben (fertőtlenít)
Ha a poharakat ecetes vízben öblíted, gyönyörűen fognak csillogni (és cseppmentesen száradnak akkor is, ha nem törölgeted csak felteszed a csorgatóra)
Ha kifröcsög az olaj le tudod törölni papírtörlővel (Szilvia), utána elég mosogatószerrel áttörölni.
Ha valahova odaégetted, akkor kell hideg zsíroldó.
Gumikesztyű (pár forintért vehetsz egyszer használatosakat is, azok is megfelelnek): a zsíroldó szétmarhatja a kezed, sokan mosogatni is ebben szoktak. A WC tisztításkor is jól jön.
Mosogató kendő és szivacs, törlő (textil) törölgetéshez.
Mielőtt beköltözöl, fertőtleníts át mindent (mosogató, kád, mosdó, Wc) domestosszal. Ha többen laktok együtt, akkor ezt időnként ismételd meg.
Folyékony súrolószer (a LIDlös is megfelel, a CIF ára már az egekben van)
Ezt használhatod a konyhában és a fürdőben is.
Vízkőoldó helyett legtöbbször elég az ecet. A mosogatót mindig ezzel törlöm át.
Felmosáshoz attól függően, hogy milyen burkolat van (metlaki, linóleum, parketta), vagy egy univerzális.
Ezekből sem kell az agyonhirdetett drága cuccokat megvenni, teljesen megfelelnek az olcsóbbak is.
A lefolyókat nem árt néha megtisztítani (mosogató, mosdó, zuhany, kád)
Ha nincs eldugulva: szódabikarbóna és rá ecet (felpezseg, ne ijedj meg)
Ha eldugult: lefolyótisztító.
Némelyik lefolyó akkor is hajlamos a dugulásra, ha nem öntögetsz bele mindenféle zsíros, stbs cuccot és gyakran tisztítod.
Ha a WC is hajlamos a dugulásra, tarts otthon egy flakon háztartási sósavat. Nem egy egetverő összeg, de jó ha kéznél van, ha gyors segítség kell.
Előttem már nagyon sok jó tanácsot írtak, nem is akarom ismételni. Viszont kiegészítenék néhányat.
Az ecet öblítésre nagyon jó, de ha kicsit sokat teszel, megérződik a szaga a kimosott ruhákon. Nekem 10 esetből 2x megérződött az ecetszag a ruhákon, azóta illóolajokat cseppentek bele. Isteni illatúak vannak. Ha csak azt akarom, hogy elvegye az ecetszagot, akkor elég 2 csepp is belőle. Továbbá attól függően, hogy mennyire akarom illatosra, maximum 10 csepp elég szokott lenni nekem. 10 cseppnél már nagyon intenzíven érződik a jó illat, és száradás után is marad belőle valamennyi a ruhában. Többfélét vettem már, általában kicsike üvegben van 290-390 Forintért kisebb boltokban: Vianni, biobolt, lakáskellékeket árusító butik (edényeket, háztartási dolgokat és dísztárgyakat árulnak). Valamelyikre az volt ráírva, hogy nem használható mosógépben, én mégis kipróbáltam, és teljesen bevált, a ruhákat sem fogta meg (már fél éve használom). De a legtöbbre semmi nincs ráírva, csak az, hogy milyen illóolaj. Fertőtlenítésre jó a levendula, teafa és grapefruit illóolajok, de az ecet önmagában is alkalmas fertőtlenítésre.
Mosószernek nem használok sima boltit, mert az nagyon káros a folyók élővilágára (és így a miénkre is), hanem bioboltban szoktam választani olyat, ami 100%-ban természetes anyagokra lebomlik a vizekben. Azok közül is legjobban ezek váltak be (amik még megfizethetőek): Ökologisches Waschmittel Sodasan (gondolom az utolsó a márkanév). Illetve a Faith in Nature - Clearspring mosószere. Ezek folyékonyak. Előbbinek jobb az illata, az utóbbiból pedig kevesebbet kell használni. Mindkettót bioboltban (is) lehet kapni. Én minden színű ruhához ezeket használom. Viszont ha maradni akarsz a hagyományos bolti por alakú mosópornál, hiába való színes ruhára, feketére nem ajánlom, csak a folyékony fekete ruhákra valót. (Régen olyanokat használtam.)
Mosogatáshoz a tesc_ban kapható L'arbre Vert érzékeny bőrre való mosogatószert használok, ez is ökológiai.
Súrolószerből vagy por alakú hagyományos régit használok, vagy Frosch márkájút (ez is öko). Ez a márka árul más tisztítószereket is. De surolásra jó a szódabikarbona keverve ecettel, vagy mosószóda keverve ecettel, vagy bórax keverve ecettel. Ezeket is lehet kapni bioboltokban, gyógyszertárban, illetve más boltokban is. A bórax+ecet kombó jó a tűzhelyre is. Nekem még az odaégett darabokat is leszedte az, hogyha felforralt vízzel lelocsoltam kicsit a területet, hagytam kihűlni annyira, hogy a kezem elbírja, majd valamelyik súrolószerrel vagy kombóval a entiek közül lemostam - sikálás nélkül lejött. A tűzhelyről a csempére fröccsent zsírcseppeket is a melegvíz + ezek a súrolóanyagok leszedik elég hamar, különösebb erőlködés nélkül.
Felmosáshoz Frosch általános tisztítószert használok, de lehet, hogy valami más öko módszerrel is lehet, csak azt még nem tapasztaltam ki.
Ruhákat lehet fehéríteni melegvízbe áztatva úgy, hogy a citrom levét belefacsarod, de a makacs foltot sokszor csak a domestos fehérítő tudja eltüntetni. :(
Egyszer használtam hideg zsíroldót is, de iszonyú azt belélegezni... A fent említett súrolási technikák legtöbbször elegendőnek bizonyulnak, és kevésbé veszélyesek az egészségre.
A vízkőoldásról nem tudok mit mondani, környezetbarát megoldást még nem találtam, ami tényleg el is távolítja. Az ecet vagy a szódabikarbonára öntött ecet csak akkor jó, ha nem vastag a vízkő. (Pl. mosogató, mosdó, kád.) De wc esetében mindig annyi vízkő van, nem tudom mi a jó megoldás rá. Azt többször megfigyeltem, hogyha vettem bolti vízkőoldót, valamelyik inkább a fémeket varázsolta tisztára, míg a mosdó, kád csempe anyagával nem tudott mit kezdeni - ilyen volt a Bref almasavas változata. Valamelyik meg fordítva: nem szabad fém felületen használni, mint pl. a csap, viszont a többi felületről leoldja - de ezekkel nem vagyok a legelégedettebb, úgyhogy nem írom le ennek a márkáját.
Arra figyelj, hogyha ecetet, vízkőoldót vagy más erős savat vagy lúgot használsz, MINDIG húzz vastag gumikesztyűt. Nekem bőrgyógyász mondta, hogy az eldobható gumikesztyű nem véd a legjobban, mert könnyebben átázik.
Ja, és tudom, hogy az ecet nagyon ártatlannak tűnik (a környezettel az is), de azért maradj inkább a 10%-osnál, mert a 20%-os már fullasztó (nem szó szerint, de nagyon kellemetlen belélegezni és a szemet is izgatja). A 10%-os ecet azért jobb, mert csak akkor fullasztó, ha nagyon sokat használsz egyszerre. De azzal nem szokott bajom lenni.
A ragasztómaradékot (pl. egy idegesítő matrica után) eltávolítja az alkohol - pl. büdös vagy lejárt szavatosságú arcszesz vagy más egyéb alkohol. Viszont ezek a többi összetev miatt ragadnak, ezért utána vízzel is le kell mosni.
A ruhákat tájékoztató cetlijük alapján érdemes mosni. Azt viszont tudni kell, hogy a színtartó pamutok bírják a 60 fokot is, de ha nem vagy benne biztos, hogy színtartó, akkor inkább maradj 40-50 foknál. Én a fehér pamutokat szoktam 60 fokon mosni, ha indokolt (pl. olyan foltja van), vagy törölközőket, ágynemű, fehérnemű, zokni (pl ha lábgombát kapnék el) stb. ha fertőtleníteni akarom, de ezt nem is muszáj, mert az ecetes öblítés kombinálva a megfelelő illóolajjal szintén fertőtlenít. Persze törölközőből stb. se mindegyik színtartó.
Most ennyi jutott eszembe.
Sokat írtak, de azért én is leírom a tapasztalatom:
Mosni olyan hőmérsékleten kell, ami a ruhára rá van írva. De általában mindent kimoshatsz 40 fokon, egy-két kényesebb ruha kivételével. Mosóporból minőségit vegyél, egyet a fehéreknek, egyet a színeseknek. Nálam az Ariel bevált, és jó az illata, így nem kell hozzá öblítő egyáltalán. És így a legegyszerűbb, mindent egyszerűen beteszel 40 fokra, kész. Persze öblítőt is vehetsz, de valójában felesleges.
A fürdő takarításához legyen valamilyen tisztítószered, pl. Domestos. Úgy a legegyszerűbb takarítani, hogy először szivaccsal körbekened a csempét, kádat, mosdót, vécét (az ülőkét is, alul is), csapokat, aztán egy félórára otthagyod. Aztán bemész, még egyszer áttörlöd és lemosod.
Konyha: jó minőségű mosogatószert vegyél, pl. Jar. Ezzel mindent le tudsz takarítani, csempét, tűzhelyet, pultot, és felmosni is jó. Ha valamit odaégetsz, azt fém szivaccsal súrold ki, de előtte érdemes egy napra beáztatni vízbe, úgy könnyebben kijön.
Tehát ami kell: színes és fehér mosópor, szivacsok, gumikesztyű, fertőtlenítőszer, szivacskendő, mosogatószer, fémszivacs. Esetleg vízkőoldáshoz ecet, valamint a vécéhez sósav. Csak páréves tapasztalatom van, de ennyivel makulátlanul tisztán lehet tartani mindent. Erősebb vegyszerekre nincs szükség, kivéve ha ritkán takarítasz, és akkor féléves koszt kell lesikálnod. De ha 1-2 hetente megcsinálod, akkor elég ennyi. És olcsó is :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!