Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Infrafűtésről mit tudsz?

Infrafűtésről mit tudsz?

Figyelt kérdés
Egy új, számomra eddig ismeretlen fűtési móddal találkoztam, ami környezetbarát és energiatakarékosnak tűnik. Ez az infrafűtés, ami az infrasugarak segítségével működik, falba, padlóba, de plafonba is beköthető. Nem keringetteti a port, mint a hagyományos padlófűtés, sőt asztmásoknak is ajánott és jótékony hatással van bizonyos betegségekre. Ez a sugárzás elektroszmogot okoz-e?
2011. máj. 18. 19:18
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem van előnye és hátránya is, de én nem használnám.

Valószínűleg olcsóbb vele a fűtés, mint egy hagyományos villanyfűtőtesttel, ez azért van, mert nem melegíti át az egész helyiséget, csak azokat a dolgokat, amiket "megvilágít". Talán a gázfűtésnél is olcsóbb, de ez nem biztos, mert a gázenergia jóval olcsóbb a villanynál.


A legnagyobb hátránya szerintem az, hogy a nem melegíti fel a levegőt, hanem csak az útjában levő tárgyakat melegíti, csak abból az irányból, ahonnét az infrasugárzás érkezik. Tehát ha háttal ülsz neki, akkor a hátadat melegíti, de előröl nem. Ez valószínűleg nem túl kellemes a hőérzet szempontjából, és talán betegségeket is okozhat hosszú távon.

2011. máj. 18. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

amúgy nem újdonság, hősugárzónak hívják ismertebb néven.


Van ugyebár kétfajta hőátadási mód fűtőtestek esetén, az egyik a hősugárzás vagyis infra sugárzás, a másik a konvekció, amikor a fűtőtest a levegőt melegíti fel, az kering a szobában, és az adja át a hőt a falaknak és a tárgyaknak.

2011. máj. 18. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
95%

naszóval. (hosszú lesz, van itt egy pár megrögzött infrafűtés ellenes nulla tárgyi tudással, megpróbálom előre megválaszolni a hülyeséget)


hőérzet:

a hőérzet tulajdonkéépen az, hogy milyen hőmérsékletűen érzékeled a környezeted. valójában kevés köze van a környezet hőmérsékletéhez, mert az ember nem azt érzékeli, hogy mi mennyire hideg vagy meleg, hanem azt, hogy mennyi hőt von el, vagy ad át a testének. ezt bárki átélheti, ha fog egy fém és egy műanyag tárgyat, sokáig egy hűvös helyen tartja őket, majd megfogja. a fémet jóval hidegebbnek fogjuk érezni (pedig pontosan ugyanolyan a két tárgy hőmérséklete), mert a fém jó hövezető, amikor megfogjuk, elvezetődik a kezünk hője a fogás környezetéből, azaz a fogás környezete nem melegszik fel, azaz további hő áramlik át a kezünkből, míg a műanyag rossz hővezető, a fogás környezetében felmelegszik és így nem vagy csak alig von el hőt a kezünkből. de ugyanezért érzünk hidegebbet, ha fúj a szél, pedig a levegő ugyanolyan hőmérsékletű.


az infrafútés gyakorlatilag azt csinálja, hogy becsapja a szervezetünk. normál esetben a hőérzetünk a környezeti levegő hémérsékletéből származik, alkattól függően 20-23 fokos szobában érezzük jól magunkat (persze van aki csak harmincban, de mindegy). az inrapanel azonban infravörös sugarakat bocsát ki magából, ami tulajdonképpen hősugarak. ha ezek a sugarak a testünket érik, akkor azt mi hőként érzékeljük. mint amikor a nap süti az ember arcát. mivel ezt hőként érzékeljük, nem érzékeljük közben, hogy a környezet levegője hideg. természetesen ez is alkati kérdés, de de jellemzően 18 fokos környezeti hőmérséklet infrafűtésnél már bőven megfelelő.


az infrapanel nem keverendő össze a hősugárzóval, egyrészt alapvetően más módon állítja elő a hősugarakat, másrészt a hatásfokuk is más.

a hősugárzó jellemzően ellenállásfűtésű, hogy megfelelő hősugárzást tudjon kibocsátani alsóhangon 800 fokosra melegszik. ez egyrészt erősen tűzveszélyes, másrészt ilyen hőmérsékleten már látható fény is van (izzik), azaz az energia egy része nem hősugárzásként hasznosul. az infrapanel ezzen szemben leginkább a távirányítókban megtalálható infra ledekre hasonlít. működési hőmérséklete olyan 120 fok. a hatásfoka meg majdnem 100%


az infrapanel alapvetően akkor működik, ha meg tudja világítani az embert. ez lehet direkten, meg indirekten, azaz a panael vagy "rálát" az emberre, vagy a panelbő érkező hősugarak valamiről visszaverődve (tükröződve) találják el az embert. egy világos színű fal, kiváló visszaverő felület ilyen szempontból. a panelokat praktikusan érdemes a plafonta szerelni, így felülről, a falakon visszverődve oldalról és a padlóról visszaverődve alulról is éri a "fényük" az embert.

itt szokott felmerülni a kérdés, hogy akkor az emberről miért nem verődik vissza. jogos kérdés. egyrészt az átlag otthoni ruházat az infravörös tartományban gyakorlatilag átlátszó (lásd night vision kamerákkal készült netes videókat lányokról az utcán), másrészt az emberi bőr úgy van "megtervezve", hogy "nyelje" az infravörös sugárzást. (azért látszanak kéknek az erek, a bőrön át, holott a vénás vér is vörös, egészen sötétvörös, mert a bőr a vörös árnyalatokat és az infravöröst is egyszerűen elnyeli, csak a többi szín tud keresztül jutni)


mikor érdemes használni?

egyedi főtésre általános esetben nem. noha jelentős energiamegtakarítást jelent, hogy több fokkal alacsonyabb belső hőmérséklet is megfelelő, attól még egy családi háznál az energiaigény oriási lehet, ami sem anyagilag nem éri meg, sem az elektromos hálózat nem szokta bírni.

egyedi fűtésre olyan esetben alkalmas, amikor kicsi az energiaigény, olyan kicsi, hogy az más módon csak gazdaságtalanul állítható elő, ilyen lehet (de hőtechnikai számítást igényel) pl. egy 28-30 nm garzon, ami szinte takarékon üzemeltetett (azaz baromi rossz hatásfokú) konvektorral, konvektorokkal is kifűthető, de tipikus alkalmazási példa egy passzív ház kiegészítő fűtése, ahol egyrészt nagyon jó a hőszigetelés, azaz alacsony az energia igény, másrészt napelemekkel, házi szélerőművel biztosítható a szükséges energia.


az infrapenellek tipikus alkalmazása a kiegészítő fűtés. pl. gyerek/kisgyerek szoba, ahol melegebbet szeretnénk, de ezért nem akarjuk feljebb csavarni az egész házban a fűtést (persze nem lesz melegebb, csak úgy érezzük) vagy olyan nagy légterű helység, ami nem fűthető ki gazdaságosan, tipikus példa a templom és a gyárcsarnok. ilyen helyeken megfelelően elhelyezett infrananellekkel anélkül lehet az emberek kellemes közérzetét biztosítani, hogy a baromi nagy helységet felfűtenénk.



megjegyzések:

az infrapanel akkor működik, ha nem takarja semmi. nincs elötte festmény, üveglap, kőtábla, nincs rajta padló. vannak ilyen megoldások is, látom, te is ilyeneket találtál, de ezekkel az a baj, hogy pont a lényeg, a szabadon kiáramló hősugárzás veszik el. a hatásfok meg a béka segge alatt. az infrapanel a plafonon, esetleg a falon van egy normál lakásban, mindenképpen takaratlan és lehetőség szerint rálát a fűtendő emberre. a többit felejtsd el.


porkeringetés

az egy szépen elterjedt tévhit, hogy a padlófűtés keringeti a port. maximum lebegteti, nem engedi a padóla leülepedni. keringetni a normál fútés keringeti, ha a két hatást összevetjük, akkor a normál fűtés kb. egy hurrikán a padlófűlés meg lágy szellő.

mivel az infrától felmelegednek a felületek is, így azok fölött felfelé ható légáramlás keletkezik, ami lebegtetheti a port, de mivel itt a felület melegedése csak járulékos dolog, nem azzal fűtünk, mint a padlófűtésnél, a hatás gyakorlatilag elenyésző a padlófűtéshez képest is.


az elektroszmg jó kérdés. van belőle váltóáramú és kifejezetten napelemekhez tervezett egyenárú változat is, az utóbbi esetében szinte nincs elektroszmog, az elöbbi esetében annyi, mint bármilyen más fogyasztónál, ami a hálüzatra van kötve és nem tarttalmaz rezgőköröket. pl. egy lámpa.


kb. ennyi, ha van kérdésed, válaszolok.

2011. máj. 19. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a mindenre kiterjedő, nagyon hasznos válaszodat !
2011. máj. 21. 08:30
 5/5 anonim ***** válasza:

Ez téma érdekel engem is.

Az infra fűtés mellett döntöttél végül? Ha igen, milyen tapasztalatod van róla?

2017. dec. 20. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!