Miért tűnt el az utóbbi pár évben épült magyar társasházakból a KONYHA (ABLAK)?
ööööö nem egészen értem miről beszélsz.
tavaly vettünk az egyik gyerekemnek egy lakást,elég sok új építésű társasházat néztünk végig. De mindenhol volt konyhaablak. A legtöbb helyen szép nagy. Volt éléskamra és volt pince is.
Társasházban laktam, igaz, hogy a fürdőszobán nem volt ablak, de a szellőző remekül bevált.
A konyhámon volt ablak, ha a gázt begyújtottam, automatikusan bezártam az ablakot, mert 2x elfújta a szél a lángot. Igaz, hogy a biztonsági elzárta a gázt, de kockáztatni nem akartam.
Családi házat építettem, ahol a tervező rajzolt éléskamrát, nem lehetett kihagyni. Úgy oldottam meg, hogy a lakhatási után lebontottam a falat, és nagy fürdőszobám lett. Nem kellett, nincs rá szükségem. 15 év itt lakás is azt tanusítja, hogy felesleges.
Pincém van, mert a kazánt el kellett valahol helyezni, és a garázs is itt van.
Változik az élet.
A fürdőszoba azért vicces, mert 50 éve még nem is volt minden házban fürdőszoba, hanem lavórban mosakodtak a konyhában.
A kamra nem mindenhol szorult vissza, csak ahol az ember másképp él. Régen nyáron eltett az ember egy csomó lekvárt, befőttet (a társasházban lakók is), és a kamrában tárolta. Télen disznót vágtak (na jó, ezt társasházban nem) és az is oda került. Ezeknél a nagy munkáknál néhányszor hirtelen keletkezett rengeteg tárolnivaló, ezért muszáj volt egy külön helyiség, mert a konyhában nem fért el. Ma viszont az átlagember elmegy a boltba és vesz egyszerre csak 1-2 kiló húst, egy üveg lekvárt, ez elfér a hűtőben is.
A pincével nem értek egyet, az szerintem ma is létezik :)
gy látszik a lottó főnyereményhez hasonlóan a véletlenen múlik, hogy milyen érdeklődésű, beállítottságú emberek olvassák a kérdéseket. Az viszont nem véletlen, hogy ebbe a rovatba került, mert nem építészeti, hanem a kultúra (kultúráltság) oldaláról foglalkoztat a téma.
Úgy látszik senki sem érezte meg, hogy az amerikai konyhának nevezett borzalomra gondolok. Azt a magam részéről egy 180 fokos fordulatnak, és komoly komfort-beli visszalépésnek tartom.
Az amerikai konyhák térhódítása miatt a konyha, mint becsukható ajtóval ellátott „autonóm” helyiség eltűnését siratom. A konyhaablak azért került a képbe, mert először annak lehetősége tűnt el (azért is került zárójelbe.). Az már metafizikai kérdés, hogy azért jött divatba ez az életidegen borzalom, mert a belső udvarok, körfolyosók átriumok elfelejtésével eltűnt azoknak a külső falfelületnek a lehetősége, amelyekbe ablakot lehetne vágni, vagy a falfelület hiánya azért indifferens, mert a tervezők az amerikai konyha imádatát szeretnék diktálni?
Úgy látszik, az is a fenti véletlenen múlik, hogy valaki információhoz jut emberhez méltó otthonokról is.
Budapesten több tucat lakópark honlapját megnéztem, száznál több lakás alaprajzát tanulmányoztam, és 55 m2 alatt csak „amerikai-konyhás” változatot találtam. E méret felett már előfordul, hogy a konyha résznek is van ablaka, ami vagy, utólag, fallal, ajtóval leválasztható, de változatlanul a nappaliból fog nyílni, és nem az előszobából, viszont 101 m2-es lakást is építettek konyha-nappali megoldással – ami nem választható le -, potom 65 millió forintért. (Természetesen ez csak példa, nem ekkora és nem ilyen drága lakásokban gondolkodom.
2011-05-05 - 12:43-nek
Ha nem titok, áruld el a település nevét! Szerintem az sem mindegy, hogy melyik évben épült. Az új „trend” hirtelen tört be a lakáspiacra.
A pince szinte hihetetlen! A 60-as évek végén épült Kacsóh Pongrác úti (Budapest XIV. kerülete, az M3 bevezető szakaszától jobbra) és a Centenáriumi (Budapest XVI. Kerülete, Mátyásföld) Lakótelepeken ismerek házakat, ahol még építettek pincét, de ott az autók mind a „csillag garázs”-ban parkolnak!
2011-05-05 - 12:47
Gondolom az a ház sem 2005 után épült! Lehet, hogy a szellőző remekül bevált, de mégis csak energiaigényes, és csak a tágra nyitott ablak az igazi! (Azon ki is lehet látni!)
A kamra lerombolásán megdöbbentem, de ha száraz, betonozott pincéd van, az pótolhatja.
Ezek szerint – és ez már globálisan mindenkinek szól, beleértve az építészeket, építtetőket, és az AUTÓKER-t, Magyarország egyik legnagyobb beruházóját – két féle tervező van? Az egyik ember központú a másik pedig olyant „alkot”, amivel én nem dicsekednék? Vagy ez az építész két arca?
2011-05-05 - 13:21-nek
Miért vicces az, hogy a szüleim 1962-ben, Budapest egyik peremkerületében, a szoba-konyhás, földszinti bérlakásukhoz toldalék épületet építtettek, hogy ne a lavórban kelljen mosakodni a konyhában, és – esőben, hóban is - kijárni a kerti budira? Remélem, azt már nem tartod viccesnek, hogy a fürdőszobának másfél, a délre néző konyhának 4 négyzetméteres ablaka van!
A szülői házban „spejz” is van, és az nem csak a házi eltevésű lekvár, csalamádé vagy „kompót” befőtt helye volt, ott tartottuk a cukrot, lisztet, rizst, száraztésztát, lencsét, babot, olajat, a bödönben a saját készítésű zsírt, konzerveket, a 3-4 főzésre elegendő krumplit, a répa féléket – amelyeknek nagyobbik részét a pincében tároltuk, ez utóbbit homokban elvermelve -, egyéb zöldségeket, de a papírárut, a még bontatlan, mosóport, tisztító- és takarítószereket.
Pince, mint olyan azokban a lakóparkokban – pl. Narancsliget /Budapest XIII./, Paskál /Budapest, XIV./.) -, ahol mélygarázs van és az „amerikai konyha” dominál, egészen biztos nincs!!!
Dublin-ban egy 42 m2-es lakásban lakom. A konyha csupa ablak, és azon keresztül még a fürdőszobának is van természetes megvilágítása, mivel fejmagaság felett, teljes szélességben egy eltolható üvegablakot építettek be, így szükség esetén (ruhaszárítás) a természetes szellőzés is megoldható. Mindehhez nem kellet más, mint egy csepp empátia. De nem ír találmány, Pápán élő rokonaim Gróf úti – lakótelep jellegű - lakásában is így oldották meg.
1. teljesen érthető, hogy egy garzonnál nem választják le a konyhát a térérzet miatt.
2. az én házam 251 m2,mégis amerikai konyhám van. Egyrészt mert sokszor van nálunk vendégség,és én a konyhában állva se szeretnék kimaradni az eseményekből, másrészt mert sokkal egyszerűbb egy légtérben megoldani a mozgatást a konyhából az ebédlőbe és utána vissza.
Szerintem nem borzalom, nekem az lenne borzalom,ha be lennék zárva a konyhába.
2011-05-05 18:11-nek:
1. Abszolút nem értek Veled egyet! A nyolcvanas évek végén magam is laktam garzonban.
Az egyszerűség kedvéért: A bal oldalon volt a vizes blokk - a fürdőszoba és a konyha - az előszobával, a jobb oldalon a szoba. Innen lehetett be-, (illetve ki!) menni a konyhába, amely csukható ajtóval rendelkező, ablakos helyiség volt.
Ennél az alakzatnál a konyha és a szoba egybenyitása nagyon idétlenül mutatott volna.
Ez a térérzet dolog csak belemagyarázás.
2. Nem történt elírás a ház alapterületét illetően?
Ha nem, hogy lehet az, hogy a 251 m2-es lakásban nem alkalmaztok legalább egy szakácsnőt? Talán éppen az amerikai konyha miatt? Fura is volna, ha a szakácsnő a vendégek előtt - vagy egyéb napokon a munkaadói társaságában - főzné az ebédet. Őt is feszélyezné, és a vendégeket is zavarná, elvégre mégis csak a "személyzet!"
---------------------------------
Más: Még mielőtt valaki kifogásolná a helyesírásomat:
- a „fejmagasság” természetesen 2 s-sel írandó
- csakúgy, ahogyan a kellett 2 t-vel.
Elnézést!
(Valószínűleg nem nyomom le erősen a billentyűket.)
egy 250 m2-es ház egy sima családi ház.
takarító van, szakácsnő nincs.
az 1000 m2-en felül jár. és nem is engedném,hogy az együttfőzés örömét elvegye.
Szerintem te nem nagyon főzöl,nem nagyon laktál sokféle lakásban és nincs családod. 3 gyerekkel,nagy baráti társasággal kell a nyitott konyha.
Szerintem egy kicsi lakásnál kifejezetten praktikus, ha a konyha meg a nappali/ebédlő egy légtér. Főleg ha kicsi gyerekek vannak (0-12 évesig). Mi 50 m2-en laktunk kicsi koromban. A legnagyobb szoba egyben volt nappali és konyha. Amíg anya főzött, mi gyerekek nyugodtan játszhattunk ugyanabban a szobában (persze egy ráccsal ketté volt választva, hogy ne tudjunk a tűzhelyhez menni). Később úgy alakítottuk át a lakást, hogy a konyha átkerült a legkisebb szobába (olyan 2x3m lehet az egész), és a nagyszobából sima nappali lett.
Úgyhogy szerintem ahol kicsi gyerek van, ott egy nagy nappali-konyha praktikusabb, mint egy különválasztott, de csöppnyi konyha.
Valóban száraz, betonozott pincém van.Ott van a kazán, meg az autónk garázsa. Párszerszám, téli v. nyári gumi.
Semmi lencse meg bab, meg egyéb száraz áru. Azokat a konyhában, csinos átlátszó dobozokban tárolom.A mosószer egy éves adagja elfér a fürdő faliszekrényének 1 polcán (nem mosópor).Konzervet soha nem veszünk.Befőttet nem eszünk, házit sem.A tartósítás, amit elfogad a család, a fagyasztás.Azt pedig a 2 ajtós hűtő produkálja. Ezért nem kell spájz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!