Mennyit fogyaszt egy 100-as égő?
1 óra alatt 100 W-ot,azaz 0.1KW-ot fogyaszt ez az izzó.
1 KW áram (sacperkábé,mert a villanyszámla kiszámolhatatatlansága nem egyszerű) jelenleg 40-50 Ft számolhatsz... az árképzése kilowattonként.
Nagyon köszi a választ! Én is pont így gondoltam, csak nem voltam biztos benne. Szerintem nem is vészes a villany ára, főleg ahoz képest, milyen hasznos, kényelmes, és tiszta.
Legfeljebb kevés a fizu :P
Az áramfogyaszasnál nem feltétlen a 100-as égö az, ami sokba kerül, hanem ha egyrészt több (sok) égö van sokáig bekapcsolva, de ennél is inkább a mosógép, mosogatógép, számitógép - ezek nagyságrendekkel többet fogyasztanak.
Másrészt nem csak az áramszálmát nézd, hanem azt is, hogy minden fölösleges áramfogyasztással a természetet és az emberiség környezetét pusztítod.
Nem kW, hanem kWh.
Kilowattóra. 1000 watt egy órán át egyenlő 1 kilowattóra. Ez az elszámolási egység a villanyszámlán. Valóban olyan 40-50 Ft-ot számolhatsz rá.
Mit jelent ez?
10 db 100-as égőt égetsz egyhuzamban 1 órát - 50 Ft.
2,5 kW-os légkondi megy 24 percet - 50 Ft.
Számítógéped ha régi, fogyaszt 150 wattot, megy bő 6 és fél órát - 50 Ft.
És így tovább. Tehát ha a lakásodba mindenhova 100-as égőt teszel (mondjuk 10 helység) és díszkivilágítasz este, akkor az óránként 50 Ft, egy este 6-10 között 200, havi 6000 csak a világítás.
Persze nem világítasz mindenhol folyamatosan, sok helység (kamra, wc, 1-2 szoba, stb) naponta csak pár percre kell, de mondjuk a nagyszoba, vagy a közlekedő, esetleg a gyerekszoba majdnem végig megy. Mondjuk azt, hogy 4 izzó végig ég, a maradék hat meg az idő egyötödében!
Ekkor van óránként 400 watt, a hat izzó ötöde az 90 watt, óránként már csak 490 watt, tehát bő két óra alatt jön össze 1 kWh, tehát már csak 100 Ft-ot fizetsz egy este, ez havi 3000.
Ha viszont szigorúan kapcsolgatja az ember a lámpákat és csak ott ég, ahol van is valaki, akkor ezt még lentebb lehet vinni.
Itt jön képbe az energiatakarékos izzó, amelyik 15-25 watt felvétellel produkál annyi fényt (ha bemelegedett), mint egy 75-100 wattos izzó. Ha mindenhova ilyet teszel, akkor rögtön elnegyedelheted a költségeket és a 3000 Ft-os ésszerű világítás már csak kb 800 Ft. Azért nem pont a nagyede, mert ezeket nem érdemes olyan szigorúan kapcsolgatni, mint a sima izzót, idő kell a bemelegedéshez, meg nem is tesz jót neki. Mivel ezek nem olcsó darabok, érdemes sokáig (évekig) működtetni őket...
A másik mód a spórolásra pedig a helységek célszerű világítása. Kell egy átlagos fényintenzitás, emellett kis területek célzott bevilágításával tudsz spórolni, miközben mindenhez lesz elegendő fény. Pl. egy 15 wattos energiatakarékos izzó elég egy nagy szobához, emellett olvasólámpa (20 watt), egy dolgozólámpa a számítógép, íróasztal mellé (20 watt), egy 60 wattos normál izzó a sarokba ahol dumálni ülnek le az emberek. Ez 15+20+20+60=115 watt. A nagyszoba plafonos világításához meg kéne vagy 3 db 100-as izzó és azok a részek, amiket eltakarsz, még mindig sötétek lennének. De ezzel a módszerrel is 1/3 áron csinálhatsz elég fényt.
Pedig bizony sokba kerül a hagyományos izzókkal történő világítás, kedves kérdező.
Én lecseréltem a régi izzókat takarékosra és nem gyengén megmutatkozik a villanyszámlán.
Ezt látva rászoktam a készülékek áramtalanítására is, vettem távirányítós konnektorokat, kíváncsi leszek sikerül-e tovább csökkenteni a számlát az idei elszámolásig. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!