Építtetett valaki már vertfalat? Milyen tapasztalatok vannak vele kapcsolatban?
A vertfal előnyeit nem kell taglalni, olyan házban nőttem fel, pontosan tudom, hogy milyen jó és nekem csak az kell.
De az 120 éves volt, szóval ha már kibírt egy évszázadot, nyilván nagy gond nincs vele.
Ami érdekel, hogy az új falaknál a tömörödés mennyire problémás? Meg szokott repedni? Mennyi idő, amíg kiszárad a fal? Mennyibe került? Van még valami, amit fontosnak tartasz elmondani?
Remélem, tud valaki választ adni :)
Köszönöm.
Szüleim is vertfalú házban élnek, minden szempontból megfelel nekünk is. 1920-ban épült. Sajnos ezt az építési technikát már nem alkalmazzák. Keress a környezetedben olyant, aki még foglakozik vele, és bizonyára minden kérdésedre választ kapsz, vagy köműves mestert a "régivilágból" aki segíteni tud.
Nem hiszem, hogy itt az interneten erre választ kapsz.
kicsit fordulj, ne nagyot
Köszönöm a választ. Találtam az interneten vertfalra specializálódott mesterembert, sőt ha nagyon muszáj, akár én is megépítem, nem gond :)
Csak azért jó lenne hallani egy olyan tapasztalatát, aki friss vertfalú házban lakik. Hiszen 80-100 év alatt naná, hogy kőkeményre tömörödik, de annyi időm momentán nincs :)
És ki tudja, hátha épített valaki már innen :)
A vertfal úgy készül, hogy két zsalu közé döngölik (verik) be a földet. Viszonylag olcsó megoldás, de nem mindenfajta földből készíthető. A földnek elképesztően jó a szigetelése, így egy vertfalú házban nyáron hűvös van, télen pedig meleg. Ezen kívül jó klímája is van, mivel a föld légáteresztő. Egy vertfal minimum 60 cm vastag, számomra ez különösen vonzó, mert például jó kis ablakbeülőket lehet csinálni benne :)
Köszönöm a válaszokat! Ha valakinek van még saját tapasztalata, ne habozzon megosztani velünk!
Jászberényben nem foglalkozhatnak vertfal készítéssel,mert azt csak a helyszínen lehet csinálni. Valószínűleg vályogot vetnek.
A vertfalhoz agyagos föld kell,és alaposan lekell döngölni a rétegeket. Ha nyáron,száraz időben építed,akkor nem kell sok idő a kiszáradásához.
Viszont fontos,hogy mély és téglából ,cementből készített alapja legyen. Ezt megadakályozza a vizesedést és a később salétromosodást. Természestesen a nyílászáróknak is elég nagyoknak kell lenniük.
Adnak ma rájuk ki építési engedélyt? Keress inkább egy szakembert,mert egyedül nem valószínű,hogy jól megtudod csinálni.
Köszönöm a választ!
Tudom, hogy szakember kell, azért egy ház építésekor nem kockáztatok :D Csak ha valakinek van saját tapasztalata, arra vagyok kíváncsi, bár kezdem lassan feladni...
Egyébként biztos adnak rá engedélyt, mert találtam az interneten ilyesmivel foglalkozó mestereket, gondolom, ők nem csak feketéznek :)
Nem építettem,de építésztechnikus vagyok, és,mivel ilyen házban laktam egy darabig,és nagyon érdekelt a dolog, sokat beszélgettem olyan emberekkel,akik még csinálták.(Ha tehetném,én is ilyent építenék)
A telken ástak egy kutat. Ami föld abból kitermelődött,abból lett a vertfal(egy része)A rétegeket max.10 cm.vastagságban döngölték,egy nap csak egy réteg készült,és a teljes alaprajz szerinti összes fő-és válaszfalat is megtömték aznap.Különös tekintettel a sarkok találkozására.Un.csaptatókat alkalmaztak,ami hosszú,rugalmas és szívós,egyenes faág,időnként 5-6 soronként belehajlították a sarkokba,ezt ékekkel rögzítették a helyére.Eperfa egy-vagy kétéves vesszőiből csinálták.Ha nem volt, akkor ezt megfont rozsszalmával(mert az hosszú szárú növény) helyettesítették.Csaptatót szoktak még a falnyílás nélküli hosszabb egyenes falakba is rakni,10-12 soronként.Kora hajnalban kezdték a napi munkát,hogy a pirító napsütés már a réteget szárítsa. Egy nyáron felépült így egy ház.Sajnos gyakran nem,vagy csak nagyon kicsi alapot készítettek és szigetelést is csak elvétve alkalmaztak.Ha én ma ilyent építenék,a szigetelésre nagyon odafigyelnék,és arra,hogy eleve a telek magas pontján legyen az épület,mert a víz ennek a háznak abszolút ellensége.Ehhez a házhoz,ha tiszteletben tartjuk mindazt,ami ennek az építési módnak a sajátja,és tőle idegen anyagokat nem,vagy csak minimális mennyiségben építünk bele,nem sok pénz,hanem sok barát kell.Egy ilyen házon kalákában egy nyáron át napi 10 ember is dolgozott folyamatosan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!