Akkor most hogy is van ez a klímával?
1, ez nem törvény, csak ajánlás
2, nem minden ház van mai építési színvonalon szigetelve
3, tetőteres épületek esetén nincs az a szigetelés, ami hidegen tartaná a tetőteret
4, tartósabb hőhullámok esetén, mikor éjjel se hűl le igazán a ház azért kevés épület tudja klíma nélkül hűvösen tartani magát késő délutánig is
Ha kint 36 fok van leengedheted a redőnyt, egyszerű fizika miatt pár nap múlva melegebb lesz 26 foknál.
Egyébként meg: Minek a klíma?- Gondolom, nem kötelezett rá semmilyen törvény hogy venni kell.
Ezt hülyeség szerintem. Ha kint 36 fok van, akkor nyilván nem 30 fokot akarok bent, arra tök felesleges klímát venni.
Munkahelyen pl. ahogy bejövünk 27-28 fok van. Nem lehet így dolgozni, nagyon kellemetlen. Klímával lehűtjük 24-25-re. Az már jó. Nem érdekel, hogy hány fok van kint. És soha nem lett semmi bajunk ettől!
Kérdező, amikor most kint lazán van az utcán 36-37 fog délutánonként, aztán bemész egy nagyobb áruházba ahol néha 21-22 fokra hűtik a levegőt akkor ennek a cáfolatát élőben magad is megtapasztalhatod.
A légkondival akármilyen hideget tudsz bent csinálni, csak energia kérdése az egész. Így lehet fagyasztókat is üzemben tartani, hogy a legnagyobb hőségben is lehet a megfelelő "légkondival" azaz hűtő berendezéssel szobányi, teremnyi fagyasztó raktárakat üzemeltetni.
Az ajánlás azt jelenti, hogy számodra, mint biológiai szervezet számára nem jó ha kint 37 fok van és te meg bent lehűtöd 22 fokra a szobádat. A nagy hőingás, a kintihez képest hűvös helység megbetegedést okozhat.
Amúgy igen fura abba belegondolni, hogy most sokan 21-22 fokos hőmérsékletre akarják hűteni a helységeiket, ellenben télen ha valahol CSAK 21-22 fok van, akkor azt ugyanennyien túl hidegnek találják és fáznak. Szóval télen, amikor pulóverben szokás járni és nem egy szál trikóban meg rövidnadrágban, akkor a 21-22 fok az kevés, most nyáron, amikor meg tényleg alig van rajtunk ruha, akkor meg elegendő lenne?
Néhány foknyi különbség rengeteget számít. Ilyen nagy melegben ha 24-25 fokra hűtöd a szobákat az már nagyon kellemes, de ha meg tudod oldani hogy 26 fok fölé ne menjen a hőmérséklet és neked ez nem kényelmetlen meleg, akkor ne kapcsold be a légkondidat!
Szüleinknél - nagyon idősek - direkt azért csináltattuk meg a légkondit, hogy ne legyenek rosszul az ilyen nagyon meleg nyári időkben. Ők kb. 26-27 fokot tartanak meg vele a házban. Akkor kapcsolják be egy időre amikor sokat mozogtak ki-be és délutánra az ablakon besütő Nap már erősen melegíti a helységeket. Megy a légkondi egy ideig, lejjebb viszi pár fokot a hőmérsékletet, kicsit hülnek a falak és lekapcsolják. Amúgy légkondi nélkül korábban 30 fok fölé ment bent a hőmérséklet a meleg nyári napokon a leengedett redőnyök meg éjszakai szellőztetés ellenére is.
A lényeg: nincs ilyen szabály, előírás amit kérdezel. Csak ha nagyobb hőmérséklet különbségre akarod hűteni a helységeket akkor sokkal több áramot használsz fel hozzá, több ideig kell működtetned vagy esetleg több légkondira van ahhoz a területhez szükség. Ez ajánlás, hogy energia hatékonyabban működtesd a berendezésedet és ne betegedj meg a túl nagy hőkülönbség miatt ahogy ki-be járkálsz.
A kedvencem, amikor hirtelen le akarják hűteni a szobát, és leveszik 16 fokra, oszt hadd szóljon, akkor lesz hamar hideg!
A klíma egyféle hideget tud fújni, legfeljebb a ventillátort tudod szabályozni, hogy milyen gyorsan fújja be. Amíg a szoba hőmérséklete a klíma beltérijében elhelyezett szenzoron mérve nem megy le a beállított értékre (vagy újabb készülékeken a távirányítóba is tesznek szenzort, ami néha a távirányítón át küld jelet a beltérinek), addig megy a kompresszor és hűt. Amikor eléri, akkor csak a venti megy, ahogy emelkedik a hő, megint bekapcsol.
A túlhűtés ott jön elő, hogy a szobában a hideg levegő alulra kerül, a klíma beltéri meg felül van, tehát magasan tovább marad melegebb a levegő, mint térdmagasságban. (Erre jó a távirányítóba rakott szenzor, azt oda teszed, ahol te vagy, és az ott mért hő alapján vezérel.)
A kinti -5 (6-8) fok legfeljebb ott számít, ha ki-be ugrálsz hideg és meleg közt, pl. pizzafutárként. Ekkor a sok hirtelen hőváltozás tényleg okozhat megfázást, ha megizzadtál és rádfúj a klíma, akkor akár tüdőgyuszit is. Amúgy meg be kell állítani a lakásban egy hőfokot, és azt tartani. A hűtőszekrényt sem kapcsolgatod!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!