Mennyit kell kb fizetnem a közjegyzőnél ha örököltem egy házat?
#1 Egyenes ági öröklésnél már nincsen illetékfizetés.
Kérdező, egyenes ági öröklés - szülőktől, gyerektől és most már testvértől is - nincsen "örökösödési adó" vagyis nem kell semmiféle illetéket fizetni.
Az eljárás költségét kell megfizetni amibe a hagyatéki eljárás kerül.
"A hagyatéki eljárás költsége 2024-ben
A hagyatéki eljárás költsége a következő költségekből tevődhet össze:
- a közjegyzőt megillető munkadíj és költségtérítés (közjegyzői díjazás),
- az ügygondnok eljárásának díja és költségtérítése,
- a biztosítási intézkedés költsége, valamint
- a külföldi hatósághoz intézett megkereséssel összefüggésben felmerült költség.
A felsoroltak közül a közjegyzőt megillető díj, illetve költségtérítés az, ami minden esetben az eljárás költségét képezi az alábbiak szerint:
A közjegyzőt megillető munkadíj és költségtérítés 2024-ben
A közjegyzőt megillető munkadíj az ügyértéktől függ. A munkadíj mértéke az ügyérték növekedésével sávosan emelkedik. A hagyatéki eljárás lefolytatásáért a közjegyző részére, ha az ügyérték megállapítható, akkor a jogszabályban az általános szabályok szerinti munkadíj felét kell felszámítani. így például az általános szabályok szerinti munkadíj:
- az 500 000 Ft feletti, de 5 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén az általános szabályok szerinti munkadíj 16 200 Ft és az 500 000 Ft feletti rész 1 %-a
- az 5 000 000 Ft feletti, de 10 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 61 200 Ft és az 5 000 000 Ft feletti rész 0,5 %-a.
Ha például az ingatlan értéke 9 000 000 Ft, akkor a közjegyzői munkadíj a fentiek alapján 40 600 Ft [vagyis az általános szabályok szerint számított munkadíj (81 200 Ft) fele].
... A közjegyző részére a fentieken túl költségtérítésként meg kell fizetni:
- a készkiadásokat (pl. utazási, szállás-, étkezési, postaköltség, leírási díj, fordítás, tanú, tolmács költségtérítése), valamint
- költségátalányként a munkadíj 40%-ának megfelelő összeget."
Egy másik oldalon még ez szerepel magasabb értéknél, nem tudom mennyit ér a ház amit örököltél:
"10.000.000 Ft feletti, de 200.000.000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték
esetén 86.200 Ft és a 10.000.000 Ft feletti ügyérték 0,25%-a;"
Egy nagyobb értékű ingatlan esetén olyan százezres nagyságú a közjegyző munkadíja, egy kisebb értékű háznál kevesebb, ahogy írták - 9 milliónál 40600Ft.
Ezen felül akkor kell fizetned ha a házat egyből el is akarod adni. Ilyenkor jövedelmed keletkezik és az SZJA-t rendesen meg kell fizetned belőle, az az eladási ár 15%-a. Ez évente jelentősen csökken és ha 5 év után adod csak el akkor már nem kell jövedelemadót fizetned utána. Vagy ha a ház árából még az adóbevallás előtt veszel egy másik ingatlant, akkor szintén nem keletkezett jövedelmed és nem kell belőle adóznod. Ha örökölted ezt a házat és nem akarsz ott lakni, akkor keress helyette egy másikat és úgy add el, hogy pár hónapon belül a pénzt beleteszed a másik ingatlan árába ami már jobb helyen van számodra. Megéri úgy is ha hitelt veszel fel hozzá, hiszen ha mondjuk eladod 9 millióért, mint a példában volt, akkor annak 15%-a 1,35 millió forint. Ez már eleve egy évi hiteltörlesztése egy 10 milliós hitelnek kb.
És részvétem!
"És automatikusan az én nevemen lesz onnantól a ház vagy ahhoz is intézni kell valamit? A csekkek is a szüleim nevére mennek még, azt mindet át kell íratni az én nevemre?"
Amit előbb linket megadtam azon sok dolog rajta van, ezek nem.
Amikor megvan a halotti bizonyítvány és a végzés (határozat) az öröklésről, akkor neked kell intézned mindent. Ezekkel - meg amit esetleg még kérnek az adott helyen - be kell menned és a szolgáltatóknál a nevedre át kell íratnod a szerződéseket. Ez úgy lehet, hogy egyben ki is fizeted az addigi számlát. Mérőóra állásokat előtte fényképezd le, mert arra szükséged lesz. Internet, tévé, biztosítás, telefon, víz, villany, szemétszállítás, gáz - talán felsoroltam mindent.
A Földhivatalhoz is neked kell bemenned és a tulajdonosváltást bejelentened. Oda is kell a halotti bizonyítvány, az öröklésről a határozat. Itt lehet, hogy fizetni is kell pár ezer forintot az átírásért.
Ha bankszámlájuk volt akkor a bankban is intézned kell ezek megszüntetését, ahogy gondoskodnod kell a nyugdíjbiztosítónál is, hogy be legyen jelentve a haláleset - bár ezt általában a temetkezési vállalkozó intézni szokta ha megbízzák vele.
Amíg nem jön meg a végzés addig is fizesd a közmű díjakat, mert egyben nehéz lesz kifizetni!
Nézz utána, hogy biztosításuk volt-e, mert a biztosítóhoz is neked kell bejelentést tenned és vagy megszüntetni a biztosítást vagy (ha a házra volt) akkor a nevedre átvezetni, meg megnézni, hogy a halálesetre nem volt-e valami összeg amit ki kell, hogy neked fizessenek.
Örökösödési illeték ilyen esetben (szülő-gyerek) már nincs. Apám 2004-ben halt meg. Akkor 21 évesen diákként fél millát követelt rajtam kapásból az állam, a 20 millióra értékelt házért.
Anyám két éve halt meg. Utána csak jelentéktelen ingóságokat (mag adósságot) örököltem. Illeték nem volt. De a közjegyzőhöz be kellett menni személyesen. Nem volt kívánságműsor, adott dátummal, adott időpontban meg kellett jelenni. Adott valami papírt, egy-két oldal, amin le volt írva, hogy mit örököltem. Meg a munkadíját helyben ki kellett fizetni. Ez valami 150-200e Ft körüli összeg volt.
Ingatlan átírásához úgy emlékszem külön a földhivatalba nem kellett menni, azt intézte a közjegyző. A közüzemi szolgáltatók felé viszont neked kell kérvényezni a számlák átírását. Ehhez halotti anyakönyvi kivonatot, esetleg a közjegyzői papírt szokták kérni. De volt ahol a tulajdoni laphoz is ragaszkodtak. Ha rendesen fizeted a csekkeket, nem SOS az átíratás. De jobb elintézni, mert később, ha pl lesz egy mérőóra csere, problémás lehet, hogy nem a te neveden van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!