Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mennyit kell kb fizetnem a...

Mennyit kell kb fizetnem a közjegyzőnél ha örököltem egy házat?

Figyelt kérdés
Örököltem egy falusi házat a szüleimtől, 10 millióra lett felértékelve. Elvileg mivel én örököltem csak, mert nincs testvérem csak jön a végzés és a csekk. De kb mennyire számíthatok? És automatikusan az én nevemen lesz onnantól a ház vagy ahhoz is intézni kell valamit? A csekkek is a szüleim nevére mennek még, azt mindet át kell íratni az én nevemre? Gondolkozok rajta, hogy odaköltözök, mert most albérletben élek. Egy papír jött eddig, hogy én öröklök mindent meg a házról az összes adat, ez jött már vagy 2 hónapja és akkor hívtam fel a közjegyzőt, azt mondta, hogy nem hív be majd csak jön a végzés a csekkel.

#Hagyaték, öröklés, közjegyző, ingatlan, ház, közjegyzői díj,
jún. 19. 11:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
10%
Ingatlan öröklésekor 9 % az illeték.
jún. 19. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
A ház árának a 9% vagy minek a 9%-a?
jún. 19. 11:21
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Egyenesági öröklésnél nincs illeték. A hagyatéki eljárásnak van egy díja, arról kapod a csekket.
jún. 19. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Igen, arra lennék kíváncsi, hogy kb mennyire számítsak és ha tud valaki a többi kérdésemre is válaszolni azt megköszönném.
jún. 19. 11:36
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

#1 Egyenes ági öröklésnél már nincsen illetékfizetés.

Kérdező, egyenes ági öröklés - szülőktől, gyerektől és most már testvértől is - nincsen "örökösödési adó" vagyis nem kell semmiféle illetéket fizetni.

Az eljárás költségét kell megfizetni amibe a hagyatéki eljárás kerül.

"A hagyatéki eljárás költsége 2024-ben

A hagyatéki eljárás költsége a következő költségekből tevődhet össze:

- a közjegyzőt megillető munkadíj és költségtérítés (közjegyzői díjazás),

- az ügygondnok eljárásának díja és költségtérítése,

- a biztosítási intézkedés költsége, valamint

- a külföldi hatósághoz intézett megkereséssel összefüggésben felmerült költség.

A felsoroltak közül a közjegyzőt megillető díj, illetve költségtérítés az, ami minden esetben az eljárás költségét képezi az alábbiak szerint:

A közjegyzőt megillető munkadíj és költségtérítés 2024-ben

A közjegyzőt megillető munkadíj az ügyértéktől függ. A munkadíj mértéke az ügyérték növekedésével sávosan emelkedik. A hagyatéki eljárás lefolytatásáért a közjegyző részére, ha az ügyérték megállapítható, akkor a jogszabályban az általános szabályok szerinti munkadíj felét kell felszámítani. így például az általános szabályok szerinti munkadíj:

- az 500 000 Ft feletti, de 5 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén az általános szabályok szerinti munkadíj 16 200 Ft és az 500 000 Ft feletti rész 1 %-a

- az 5 000 000 Ft feletti, de 10 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 61 200 Ft és az 5 000 000 Ft feletti rész 0,5 %-a.

Ha például az ingatlan értéke 9 000 000 Ft, akkor a közjegyzői munkadíj a fentiek alapján 40 600 Ft [vagyis az általános szabályok szerint számított munkadíj (81 200 Ft) fele].

... A közjegyző részére a fentieken túl költségtérítésként meg kell fizetni:

- a készkiadásokat (pl. utazási, szállás-, étkezési, postaköltség, leírási díj, fordítás, tanú, tolmács költségtérítése), valamint

- költségátalányként a munkadíj 40%-ának megfelelő összeget."

[link]

Egy másik oldalon még ez szerepel magasabb értéknél, nem tudom mennyit ér a ház amit örököltél:

"10.000.000 Ft feletti, de 200.000.000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték

esetén 86.200 Ft és a 10.000.000 Ft feletti ügyérték 0,25%-a;"

Egy nagyobb értékű ingatlan esetén olyan százezres nagyságú a közjegyző munkadíja, egy kisebb értékű háznál kevesebb, ahogy írták - 9 milliónál 40600Ft.

Ezen felül akkor kell fizetned ha a házat egyből el is akarod adni. Ilyenkor jövedelmed keletkezik és az SZJA-t rendesen meg kell fizetned belőle, az az eladási ár 15%-a. Ez évente jelentősen csökken és ha 5 év után adod csak el akkor már nem kell jövedelemadót fizetned utána. Vagy ha a ház árából még az adóbevallás előtt veszel egy másik ingatlant, akkor szintén nem keletkezett jövedelmed és nem kell belőle adóznod. Ha örökölted ezt a házat és nem akarsz ott lakni, akkor keress helyette egy másikat és úgy add el, hogy pár hónapon belül a pénzt beleteszed a másik ingatlan árába ami már jobb helyen van számodra. Megéri úgy is ha hitelt veszel fel hozzá, hiszen ha mondjuk eladod 9 millióért, mint a példában volt, akkor annak 15%-a 1,35 millió forint. Ez már eleve egy évi hiteltörlesztése egy 10 milliós hitelnek kb.

És részvétem!

jún. 19. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

"És automatikusan az én nevemen lesz onnantól a ház vagy ahhoz is intézni kell valamit? A csekkek is a szüleim nevére mennek még, azt mindet át kell íratni az én nevemre?"

Amit előbb linket megadtam azon sok dolog rajta van, ezek nem.

Amikor megvan a halotti bizonyítvány és a végzés (határozat) az öröklésről, akkor neked kell intézned mindent. Ezekkel - meg amit esetleg még kérnek az adott helyen - be kell menned és a szolgáltatóknál a nevedre át kell íratnod a szerződéseket. Ez úgy lehet, hogy egyben ki is fizeted az addigi számlát. Mérőóra állásokat előtte fényképezd le, mert arra szükséged lesz. Internet, tévé, biztosítás, telefon, víz, villany, szemétszállítás, gáz - talán felsoroltam mindent.

A Földhivatalhoz is neked kell bemenned és a tulajdonosváltást bejelentened. Oda is kell a halotti bizonyítvány, az öröklésről a határozat. Itt lehet, hogy fizetni is kell pár ezer forintot az átírásért.

Ha bankszámlájuk volt akkor a bankban is intézned kell ezek megszüntetését, ahogy gondoskodnod kell a nyugdíjbiztosítónál is, hogy be legyen jelentve a haláleset - bár ezt általában a temetkezési vállalkozó intézni szokta ha megbízzák vele.

Amíg nem jön meg a végzés addig is fizesd a közmű díjakat, mert egyben nehéz lesz kifizetni!

Nézz utána, hogy biztosításuk volt-e, mert a biztosítóhoz is neked kell bejelentést tenned és vagy megszüntetni a biztosítást vagy (ha a házra volt) akkor a nevedre átvezetni, meg megnézni, hogy a halálesetre nem volt-e valami összeg amit ki kell, hogy neked fizessenek.

jún. 19. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Akkor lesz mit intéznem, jól gondoltam. Remélem küldik hamarosan a határozatot és nyáron eltudok intézni mindent, mert tanítok és így nyáron nem kéne szabit kivennem ezekhez. Február elején halt meg anyukám, apukám már régen. Valaki azt mondta, hogy nagyon elhúzza a közjegyző, de így, hogy én egyszerű eset vagyok, hogy nincs testvérem hátha küldi lassan a végzést.
jún. 19. 11:58
 8/12 anonim válasza:
Nekem 1 év volt a hagyatéki, pedig nekem sincs testvérem. Ha jól tudom település függő is, de anno nekem is februárban halt meg apukám, következő év januárjában kaptam a levelet és február elején volt a hagyatéki tárgyalás
jún. 20. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Örökösödési illeték ilyen esetben (szülő-gyerek) már nincs. Apám 2004-ben halt meg. Akkor 21 évesen diákként fél millát követelt rajtam kapásból az állam, a 20 millióra értékelt házért.

Anyám két éve halt meg. Utána csak jelentéktelen ingóságokat (mag adósságot) örököltem. Illeték nem volt. De a közjegyzőhöz be kellett menni személyesen. Nem volt kívánságműsor, adott dátummal, adott időpontban meg kellett jelenni. Adott valami papírt, egy-két oldal, amin le volt írva, hogy mit örököltem. Meg a munkadíját helyben ki kellett fizetni. Ez valami 150-200e Ft körüli összeg volt.

Ingatlan átírásához úgy emlékszem külön a földhivatalba nem kellett menni, azt intézte a közjegyző. A közüzemi szolgáltatók felé viszont neked kell kérvényezni a számlák átírását. Ehhez halotti anyakönyvi kivonatot, esetleg a közjegyzői papírt szokták kérni. De volt ahol a tulajdoni laphoz is ragaszkodtak. Ha rendesen fizeted a csekkeket, nem SOS az átíratás. De jobb elintézni, mert később, ha pl lesz egy mérőóra csere, problémás lehet, hogy nem a te neveden van.

jún. 21. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Valaki azt mondta ha a számlákat nem iratom át a nevemre akkor meg is büntethetnek vagy ez nem igaz? Nyilván ha lesz időm minnél előbb elintézem.
jún. 21. 12:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!