Minek lehet "kettőre csukni" a zárakat?
A minap eltöprengtem, hogy minek lehet "kettőre csukni" miért nem elég, ha "egyre csukom" a zárat?
Tudjátok, arra gondolok, hogy mi a különbség ha egyszer fordítom rá a kulcsot, vagy kétszer. Tudom, a nyelv még bentebb ugrik, de miért nem ugrik egy ráfordításra is annyit, amennyi elég lenne? Vagy ha elég egyszer ráfordítani a kulcsot, akkor minek lehet másodszor is.
És egyébként miért nem lehet harmadszor?
"Tudom, a nyelv még bentebb ugrik, de miért nem ugrik egy ráfordításra is annyit, amennyi elég lenne"
Ehhez a zár, zárbetét vagy kulcs méretet meg kéne növelni, ugyanis a a nyelv mozgatását végző tollnak nagyobb sugáron kéne mozognia. Ez egyúttal az elfordítás erőigényét is megnövelné, ahogy #2 is említette. Persze ma már ezt is kiküszöbölték, újabb zárakon a kilincs felbillentésével tolhatjuk ki a zárnyelvet, így a kilincs végzi a "nehéz munkát" a kulcsos ráfordítás pedig csak a pozíció mechanikus reteszelését (tehát nem a nyelvmozgatást).
"Vagy ha elég egyszer ráfordítani a kulcsot, akkor minek lehet másodszor is."
Hát igazából van olyan zár is, aminél csak egyszer tudod elfordítani a kulcsot és a zárnyelv is kicsit mozdul ki. Ezek keskenyebb zárak, igy kisebb a zártest helyigénye. Ezt akkor szokták használni, ha előre tudják, hogy elég az a kis zárnyelvkimozdulás, és mondjuk a zártest fogadására amúgy is szűk a hely, pl. üvegajtók vékony kerettel. Meg egy picit olcsóbbak is ezek a zárak, lehet szempont ez.
De mondok egy másik példát, nekem van egy nagy kétszárnyú vaskapum, a téli hideg és nyári meleg között akkora a hőtágulás, hogy nyáron passzentos az ajtó, télen meg a két szárny között egy kulcsfordításnyi a távolság. Azaz ha télen "egyre zárom" akkor valójában a zárnyelv még nem hatolt be az ellendarabba.
Aztán sok ajtótipust lehet rángatni is, emelkedni, ha nyelv nincs elég mélyen, még ki is jöhet. Aztán a hossú idő alatti vetemedés, eldeformálódás is vezethez ahhoz hogy megnőnek a távolságok.
Szóval jó az szerintem, hogy kettőre be lehet zárni. Legalábbis a lehetőség adott, ha valaki csak egyre zárja, és nincs hiányérzete, hát tegye...
Miert akartkm ilyeneket tudni?
Hat zard ra ketszer azt ennyi
Vagy egyszerse de legyen 2 pitbull
Johni meg poni
Poni legyen a fekete es nagy
Kérdező, az okokat már leírták.
A zárakat lehet olyanra is csinálni amikor csak egyet kell - lehet - fordítani a záron. Nekünk olyan biztonsági ajtónk van, amiben egy fordítás lehetséges csak, kicsi, egyszerűnek látszó kulccsal és ezzel egyben fém tüskék is mozdulnak az ajtóból az ajtófélfába, megtartva erősen az ajtót. Itt először a kilincset kell emelni, akkor helyére ugrik az ajtó és utána lehet egyet fordítva a kulcson bezárni. Egyszerű dolog - csak ennek ára is volt. A belső mechanikája az ajtónak az ami költséges volt, kívülről, a kulcsot használva nem látszik.
Vagyis meg lehet oldani, de költségesebben. Az egyszerű záraknál hagyományosan az alakult ki, hogy első ráfordítással kicsit mozog a zárnyelv, másodikkal nagyon.
Azonban voltak (vannak?) olyan zárak is ahol 2 zárnyelv is van. Ezeknél az ajtón kívül nem kilincset láttam, hanem ajtógombot vagy hasonlót, ami nem forgatható, azzal nem lehet a zárnyelvet mozgatni. Az első kulcs fordítása azt a nyelvet mozgatja amit a kilincs is belülről. Így az ajtót belülről simán ki lehet nyitni kulcs nélkül, de bejönni rajta nem lehet csak a kulcsával. A második ráfordítással egy másik zárnyelv is megmozdul, az ami már utána rendesen zárja az ajtót. Ezt már belülről is csak a kulccsal lehet kinyitni.
A zárak, reteszek világa nagyon érdekes és sokszínű. Kicsit nézz utána, sok nagyon fura meg sok nagyon ötletes megoldás született már a múltban is, de mostanában a modern technológia adta lehetőségek között főleg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!