Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A pécsi magasház pontosan...

A pécsi magasház pontosan mitől vált életveszélyessé?

Figyelt kérdés

A Wikipédia azt írja, hogy az építési technológia hibája miatt.

De mi volt pontosan az a hiba?


2024. febr. 29. 19:38
 1/4 anonim ***** válasza:
66%
Kiderült, hogy sem a tervezők, sem a kivitelezők, sem a leendő üzemeltetők nem rendelkeztek megfelelő előismeretekkel. Az ebből adódó gondok 1983-ban jelentkeztek először, amikor egy állapotfelmérés során megállapították, hogy az épületet tartó vázszerkezeten a rozsdásodás jelei mutatkoztak. 1989 tavaszán pedig már súlyosabb gondokról szóltak a hírek, ám még ekkor sem merült fel a kilakoltatás lehetősége, "csupán " az épület általános felújításán gondolkodtak a város vezetői.
2024. febr. 29. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
85%
Amennyire tudom valamilyen összevasalási hiba és nem megfelelő tömítés miatt a paneleket összetartó vasalat rozsdásodni kezdett és elkezdett elpattogni. Elvileg az utolsó lakók hallották is ezeket a hangokat éjszakánként. Anno 15 éve voltam ott bejáráson, ilyesmi rémlik.
2024. márc. 1. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

IMS szerkezet volt, azaz nem volt egybeöntve a vas és a beton, mint az előfeszített VB gerendáknál, hanem csatornákon átfűztek vasakat az építés folyamán, megfeszítették, ezután az adta a tartást. Ezeket a csatornákat korrózióvédelemként feltöltötték egy műanyagpasztával. Ez a műanyagpaszta nem zárta ki tökéletesen a levegőt, így a vasak rozsdásodtak.


Lehetséges a felújítás, azaz a vasak cseréje az álló épületben, sőt ezt a Magasházon el is végezték, tehát nem azért kellett lebontani, mert életveszélyes volt. A felújítás után jöttek rá, hogy a teljes felújítás (nyílászárók cseréje, hőszigetelés, elektromos, víz, szennyvíz és fűtésrendszer felújítása, belső burkolatok cseréje) igen tetemes összeg és nem volt olyan vevő, ahonnan a beruházott pénz visszajött volna, illetve nem volt tőkeerő egy ekkora épület felújítására. Miután kaptak 1,25 milliárd forint állami támogatást a bontásra, ez lett a megoldás.

2024. márc. 1. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A ház a ‘70-es években az akkor újdonságnak számító jugoszláv IMS feszítőhuzalos technológiával épült, ami rendkívül ellenálló a földrengéssel szemben. Az ilyeneknél azonban a hézagokat cement alapú anyag helyett gyorsan kötő poliuretán (PU) pasztával szokták kitölteni, ami ráadásul nagyban hozzájárult az épület gyorsabb befejezéséhez és hamarabbi átadásához. Hátránya azonban, hogy ez a paszta erősen korrodálja a szerkezetet, néhány évente felújítás szükséges, amit azonban a ház esetében nem vettek figyelembe (1976-ban adták át, és legelőször 1983-ban egy beázás nyomait vizsgálva fedezték fel a hibát, ami azonban ekkorra már súlyos volt!)

Wikipédiában ezt nagyjából le is írják a ház történetében, de ha ott rá is kattintasz az IMS kifejezésre, az részletesebben leírja!

2024. márc. 2. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!