Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Ha holtig tartó haszonélvezeti...

Ha holtig tartó haszonélvezeti joga áll fenn valakinek egy ingatlanban, viszont öröklés során egy másik tulajdonos kerül képbe, akkor ki kell fizetnie a másik tulajdonos részét a haszonélvezeti joggal rendelkező személynek?

Figyelt kérdés

2023. okt. 11. 10:51
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell fizetnie semmit. Haszonélvezeti jog erősebb mint a tulajdonjog, szóval attól, hogy lesz egy új (rész)tulajdonosa az ingatlannak, attól még a haszonélvezőt nem lehet kirakni.
2023. okt. 11. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Attól, hogy a tulajdonos (vagy az egyik tulajdonos, ha többen vannak) változik, a haszonélvező ugyanúgy holtáig maradhat, nincs fizetnivalója. Lemondhat a haszonélvezeti jogáról, ha akar, akár ingyen, akár pénzért, ez megegyezés kérdése. (A haszonélvezeti jognak van meghatározott értéke, de bármiben megegyezhetnek.) De ha nem akar, akkor maradhat haláláig és ő szedi az ingatlan hasznát (azaz ő mondja meg, ki lakhat ott vagy bérbe is adhatja).
2023. okt. 11. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Viszont a haszonélvezeti jog nem lesz örökölhető, tehát a haszonélvező halálával majd megszűnik.
2023. okt. 11. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Kirakni nem lehet ez rendben van, de nem követelheti a tulajdonos a haszonélvezőtől, hogy a tulajdonrészét fizesse ki?
2023. okt. 11. 12:40
 5/8 anonim ***** válasza:
20%

Követelni követelhet, joga talán lehet követelni- az egy más kérdés, hogy teljesen alaptalan és - bocs, de buta- követelés lenne :D


Ha te vagy a haszonélvező, aki INGYEN lakik az ingatlanban (vagy szedi a hasznát, tehát ha nem ott laksz, akkor az ott lakótól a bérleti díj is teljesen jogosan téged illet, DE az ingatlan felújítási, állagmegóvási, kármérséklési költségei- magyarul a kiadások, ráfordítások- bizony a tulajt, aki se nem lakhat ott a haszonélvező beleegyezése nélkül, sem nem rendelkezhet az ingatlan bevételeivel…nos gondolkodjál már: a haszonélvezőnek miért érné meg valamiért fizetni, amit holtáig egyébként ingyen használhat? :D


(Legfeljebb akkor tudnám ESETLEG elképzelni ezt a követelést egy minimálisan életképes ötletnek, ha

- a haszonélvező tervezné az ingatlan örökül hagyni pl a gyermekének (mert a haszonélvezeti jog a halálával megszűnik, a vele lakó gyereke mehet másnap világgá…)

- eleve borzalmas a viszony a haszonélvező és a tulajdonos között és ez utóbbi nem akar vagy nem képes alapvető állagmegóvási költségeket sem előteremteni, de a hasznonélvezőnek lenne rá igénye is, kerete is és tudná hasznosítani az ingatlant, tehát egyfajta befektetés lenne számára a tulajdon megszerzése


…egyébként nem. Pénzt kevesen fizetnek azért, amit teljes joggal ingyen használhatnak, míg élnek.

2023. okt. 11. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem követelhetnek semmit egymástól, csak megegyezni tudnak, ha van bennük hajlandóság.
2023. okt. 11. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Inkább a haszonélvezeti jogot szokták kifizetni, azaz felajánlanak annyit, amennyiből az illető el tud költözni. Pl. eladják az ingatlant és két kisebbet vesznek. De ez is csak akkor működik, ha mindkét fél ezt szeretné.

Egyébként tipikusan arra lett ez kitalálva, hogy az özvegy szülőt ne rakhassa ki a gyerek. Természetesen a haszonélvező (önként) le is mondhatna a haszonélvezeti jogáról akár ajándékba - általában ilyen csak akkor van, ha van egyébként hol laknia ÉS jó a viszony IS, és mondjuk a gyerek el akarja adni az ingatlant, és ezzel támogatja őt a szülő vagy nagyszülő... De ahol követelni akarnak egymástól, ott feltételezem, nem ennyire jó a viszony.

A haszonélvezőnek, mint írták, egyébként semmi érdeke a tulajdonrészt megvenni, kivétel, ha örökíteni akarja majd pont azt az ingatlant valakinek.

De a tulajdonrészt egyébként elvileg el lehetne adni bárkinek a haszonélvező beleegyezése nélkül is. De erre elég kevés az esély, hogy valaki így akarná megvenni, hisz befektetőnek sem éri meg ebbe belebonyolódni, hogy akár évtizedeket várjon valaki halálára és akkor is csak egy tulajdoni hányada legyen. De akadálya nincs jogilag, lehet próbálkozni.

2023. okt. 11. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
26%

"DE az ingatlan felújítási, állagmegóvási, kármérséklési költségei- magyarul a kiadások, ráfordítások- bizony a tulajt, aki se nem lakhat ott a haszonélvező beleegyezése nélkül, sem nem rendelkezhet az ingatlan bevételeivel"


Ez nagyon nem így van.

2023. okt. 11. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!