Fatüzelés esetén egy cserépkályha kéményében nagyjából hány fok van lent és ez hogyan alakul felfele haladva x méterenként?
Mire vagy kíváncsi? Füstgáz? Az 300°C-ig felmehet ha tényleg bedurrantasz.
A tégla kemény kívülről 60-80°C fölé nem megy, viszont fel kell készülni arra, ha egy fuga résen kifúj a forró gáz vagy láng, akkor faszerkezet ne legyen 30cm-nél közelebb.
Ahol ez nem megoldható, oda lemezt vagy kemény üvegyapot táblát kell tenni.
Nem tudom kifúj-e, de füst azt volt tavasszal és ezért nem fűtöttünk tovább csak gázzal a másik kéményen. Nyáron megnézte egy kéményellenőr, nem talált hibát.
Most az a gondom, hogy nem találok szakembert, lehet rosszul keresek rá, az a baj, ha esetleg erre lenne tipp azt is szívesen fogadnám. Mert a bádogos nem foglalkozik vele, a kőműves meg akit találtam csak úgy, ha én az ajtót kiválasztom stb.
Most maradt megint az, hogy akkor hogy valamiféle szigetelőanyagot használjak vagy begipszeljem (itt ajánlották korábbi kérdésemnél)
Egy ismerős szerint üvegszálas tömítőzsinór jó lehet, az ajtó melletti kis résbe tömködve, de még nem tudom ezt hogy lehetne kivitelezni, hogy ott is maradjon és új ellenőrzésnél eltávolítható is legyen stb, ezért az jutott eszembe, hogy valami hőálló öntapadós szigetelőszalaggal vagy hasonlóval még megtámogatnám és ehhez kellett a hőfok.
A kéményajtó nem attól nem füstöl, hogy annyira jól van tömítve. Hanem attól, hogy a kémény befelé szívja a levegőt a szélénél lévő nyíláson.
Ha füstöl, akkor a kémény átmérője erősen lecsökkent, magyarul, vastagon kormos és kátrányos. Ezzel a kéményseprőt keresd meg, lehetőleg, mielőtt komolyabb baj lesz.
Az erős kátrányosodás oka főleg a rossz tüzelési technika szokott lenni. (A nedves fa is fokozza a problémát.) Túlságosan elzárod a levegőt a kazánon, így a hő hatására keletkező fagáz nem kap elég oxigént, tehát nem tud elégni (oxidálódni), ezért a félig elégett anyag lerakódik a kéményben. Úgy mellékesen, a szénatomhoz 2 helyett csak 1 oxigén kapcsolódik, ezt pedig szén-monoxidnak hívják, és meg szoktak halni tőle, ha elég sok jut a lakótérbe.
Hmm, akkor pedig az lesz valószínű a baj, hogy nem jó fával tüzeltek őseim, de nem a nedvesség tartalom miatt.
Valami gyümölcsfa volt, meggy vagy cseresznye..
A meggy és a cseresznye jó tűzifa.
Nézd meg a padláson a tisztítónyílásnál, hogy látsz-e vastag kátrányosodást. (Persze, más is lehet a gond. Nálunk egy átlós eltolás van a kéményben a födémnél, és a lehulló darabok itt megmaradtak, utána a kátrány összefogta, így lett egy szép dugulás, amivel nem lehetett mit kezdeni, ki kellett bontani a falat az előszobában.)
"A meggy és a cseresznye jó tűzifa" pedig fura szaga volt, már égetés előtt is.
Az a baj, nem voltam ott, mikor az ellenőr kint volt..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!