Hogy kell használni egy kazánt?
Általában termosztáttal szokták szabályozni a hőmérsékletet.
Beállítják x hőfokra és az kapcsolgatja, a programnak megfelelően a kazánt.
A vegyes kazánba napi szinten begyújtasz, pakolsz rá. Ki kell tapasztalni hogyan lesz jó reggelig. Ha van puffertartály hozzá, az könnyít a helyzeten. Ha sose tüzeltèl, akkor pláne bele kell jönni, ès mindenekelőtt száraz fával, amit 1-2 èvet száradt nálad.
A gázkazánt bekapcsolod, termosztátot beállítod, esetleg vízhőfokot, aztán nincs vele gondod.
De èvente èrdemes takaríttatni, ellenőriztetni a gázkazánt.
Kondenzációs kazán a leggazdaságosabb megoldás! Egy átlag kazán 380-400000 ft. Mire ez működik a helyén, benne van összesen ~1 millióba!
Szóval arra figyelj kondenzációs kazán legyen a házban, ha nem ilyen van az alkut eredményezhet. A hagyományos "horganyzott vastag kéményes" kazánok nem jók, nagyon sokat fogyasztanak, itt emiatt egyértelműen alkudni kell. Turbós kazánnál (régen szinte csak fehér kéménnyel szerelték, de lehet fekete is), ha az jó nem érdemes cserélni, mert nem térül meg a befektetés. Viszont ezek 10-15 évesek, ez pedig az élettartalmuk végét jelenti. Amit rendesen évente karbantartottak az ki szokta bírni a 15 évet. 2016 júliustól már csak kondenzációsat lehetett felszerelni, ha valaki leleményes volt (nagyon sokan), akkor még 2016 júniusban felrakatott egy turbósat kb fél áron a kondenzációshoz képest. Ezek jelenleg 7-8 évesek, tehát még pár évig biztosan gazdaságosan üzemeltethetőek.
A vegyes kazán csak pufferel komfortos, enélkül nagy lesz a hőingás a házban. Konkrétan este jól felfűtöd, hogy még reggel/délelőtt jó idő maradjon a házban ez 4-8°C mozgást összehozhat.
Ha nincs puffer, azt ház méretéhez és szigeteléséhez méretezni kell. Egy 100 m2es közepesen szigetelt házba kell 1000-1500 literes puffer, ha átmeneti időszakban 2-3 naponta akarsz begyújtani. Ez arra elég, hogy mikor bejön az a 2-3 hét nagyon hideg -10 - -15°C között tartósan, akkor ezzel 1 napig biztosan hőn tartod a házat. Azaz hazamész a munkából délután 4 kor felfűtöd a puffert 80-90 fokra és másnap délután 4 kor még mindig a komfort hömérsékleten pl 22°C van a ház. És ismét begyújtasz és rakod mint az állat.
A vegyes kazán mellé kiépíteni egy ilyen rendszert, előírások betartásával 0,9-1,5 millió közötti tétel. (ha kidobod belőle a biztosnági rendszert és a kazán védő kört, utóbbi nélkül kátrányosodik minden is, akkor kb a 5-700000 ft. Ez nagyon nem javasolt!)
És még dolgozhatsz a fával évi szinten jó sokat. Csak egy példa: én 4 erdei m3 méteres rönk akácot, 25 cm-s darabokra haverommal 8-20 között feldolgozzuk és beszórjuk a tárolóba. Nincs lazsálás 11 óra pörgés, max 1 óra szünet kajálással, kávézásokkal együtt. Ha 33 cm-re vágod akkor kb 9-10 óra, a vegyes kazánnak ez is jó.
Egy közepes szigetelt házhoz évi min 6 erdei m3 kell 22°C hőmérséklettel, ha valakinek a 16 is elég értelem szerűen jóval kevesebb.
Ha beleférsz a gázkeretbe, erről jól faggasd ki az embert, több évre vissza menőleg, akkor csak is gázkazán. hagyományos gázkazánról kondnezációsra váltással 25-30% gázfelhasználás csökkenés várható!
6+
a lényeg...
fűtés szezonba elején elindítod, tavasszal lekapcsolod. Kellene lennie mindegyikhez min 1 nek.
Gázkazán: egyszer kell bekapcsolni, utána a szobában a termosztáttal beállítod a hőmérsékletet és minden megy magától. Amikor kezd kihűlni a szoba, akkor begyújt a kazán, amikor meleg van már, kikapcsol. A legújabb kazánok nem ki-be kapcsolgatják a lángot, hanem növelik-csökkentik.
Arra kell figyelni, hogy két szintes háznál szintenként legyen egy termosztát, egyébként tuti jó rendszer.
Vegyes tüzelésű kazán: fát kell hozatni, pakolni (sőt fel is vágni, ha nem olyat veszel) ki kell szárítani fedett helyen (2 év), különben pocsékolás vizessel fűteni.
Minden nap be kell gyújtani. Fél éven keresztül arról szól a délutánod, hogy sietni kell haza, különben este hideg van.
A kazánnal nem tudsz kicsit fűteni, ősszel és tavasszal szaunáztok minden este vagy ablakot nyitsz és sóhajtozva nézed, hogy a horror áron vett fa melege mily kecsesen szökik el. Szigetelés nélküli házban ahogy leég a tűz, zuhanni kezd a hőmérséklet. Este izzasztó 28°C, reggel sportos 16-17°C (évekig benne éltem).
A kéményt évente 1-2x ki kell kormolni (pontosabban kormolnod)
Kandalló: mint a vegyes, csak itt nem a pincébe hordod a teherautónyi fát, hanem a szobába minden kosszal és bogárral együtt. Na meg kormolsz, hamuzol, begyújtáskor befüstölsz.
Vízteres kandalló: 10-ból 9 kész életveszély. Nincs beszerelve automata visszahűtő, szóval amikor elromlik az egy szál keringető szivattyú, a gőzbuborékok úgy rázzák a csöveket, mintha kalapáccsal vernék. A házból kirohanva várod a robbanást...
Folyamatosan tüzelni kell benne, hogy a távolabbi radiátorok is melegek legyenek, szóval a kandalló helyiségében egész napos szauna.
Klíma: megnyomsz egy gombot és meleg van kb. gázfűtés árából. Ma 2023-ban a tüzépen vett fától már jóval olcsóbb a klíma. Évente 1-2x ki kell takarítani (nem nagy tudomány). A hátránya, hogy szigeteletlen házban nagyon pörög a ventilátor, hiszen sok hőt kell befújnia, viszont szigeteltnél se zaj, se huzat. Nekem klímám van, a tv hangja mellett totál észrevétlen.
Nálam 4 klíma van, tehát 4 beltéri és hozzá 4 kültéri egység: konhya-nappali és a három szoba. A fürdőszobában egyszerű ventilátoros elektromos fűtőtestem van, napi 20 percre bőven elég.
Most már 2 kültérivel szereltetném a 4 beltérit, mert modernebb.
A klíma 1kWh áramból 3-4 kWh meleget ad, szóval egyáltalán nem drága fűtés. Nekem nincs H-tarifám, de azzal fele annyi lehetne a rezsi.
Elektromos kazán, meg az infrapanelek, meg minden ami nem klíma, annál 1kWh áram - 1kWh hő.
A falon 15cm szigetelés, a padláson 30cm, drága vót, de brutál megérte. Tavaly a reszibalhé idején nem győztem örömködni, hogy megléptem ezt a döntést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!