Bezöldült medencevízzel mit tudok tenni?
Ha van egy komoly homokszűrőd, akkor van esélyed rá, hogy kitisztítható.
Amennyiben ez az "eldobható" papírszűrős medencétek van, akkor felesleges a drága vegyszer, mert a legolcsóbb lecserélni a vizet.
A leeresztés után alaposan kimosni, mert ha majd felmelegedett a víz, akkor hamarabb fog bezöldülni, ha nem volt megsemmisítve benne teljesen az alga.
Ha nagyon sok víz van a medencében, akkor inkább ne cseréld le a teljes vizet, inkább tedd a következőt:
Először is pH szintet kell ellenőrizned és pH csökkentővel optimális tartományba állítani. A pH szint mérőkön általában ezt jelzik (7,2-7,6 között jó lehet).
Ha ez megvan, algaölőből, illetve klórból kell nagyobb mennyiséget a medencébe öntened. A klór flakonján általában írják mennyi kell a medencevíz mennyiségétől függően a klórsokkhoz, ugyanis így hívják ezt az eljárást. Pelyhesítő sem árt.
Ezután - ha jó a szűrőd - hosszabb ideig járatnod kell.
Ha nem annyira jó a szűrőd, akkor a beöntött anyagok teljes keveredéséig menjen, aztán hagyd 1, max. 2 éjszakát pihenni a medencét. A kosz leülepedik az aljára. Ha ez megtörtént, érdemes úgy leszivatnod a medence aljáról a koszt egy csővel, hogy az nem a szűrőbe megy, hanem rögtön a csatornába, vagy ha olyan terület van a medencéd mellett, amit nem sajnálsz, oda is mehet. Ezután töltsd fel újra a medencét.
A jövőben pedig figyelj oda a megfelelő pH szintre (ellenőrizd hetente 1-szer, 2-szer), mert ha nem jó, akkor nem fog hatni a klór és újra így jársz. Sajnos ha eső éri a medencét vagy pótlod kútvízzel az elpárolgott mennyiséget, akkor hajlamos elmászni a pH szint az optimálistól.
Vegyél mérőt, jobb esetben tablettásat, mert ezek a sarki boltban is kapható tesztcsíkok érdekes dolgokat mutatnak néha.
Belövöd a ph-t 7,2-7,4 körülre. Valószínű baromi magas lesz. A legegyszerűbb ph csökkentő vegyszer a 30%-os sósav. Max fél deci m³-enként, de ha nem annyira magas a ph kezdjed inkább kisebb adaggal és majd meglátod. Türelem játék.
Ha a ph már jó, akkor hatni fognak a medence vegyszerek. Alga ellen is tökéletes általában a klórsokk, 95%-ban nem kell algaölő. Ha megkapta a klórt, akkor folyamatos szűrés, keringtetés, az elején 1-2 óránként visszamosatással, vagy szűrőbetét mosással.
Ha van otthon búvárszivattyúd, azt is segítségül hívhatod. Létezik úgynevezett csodazsák, rengetegen esküsznek rá. Az én csodazsákom egy a szivattyú tömlővégre húzott zokni, plusz egy rongyszatyor. A miénk másfél óra alatt megforgatja a medence vizét. Ha gáz van, 3 órát szoktam hagyni és egyszer minimum kiöblítem a zokni-szatyor kombót. Egyébként homokszűrőnk van és csak egyszer zöldült be nyaralás miatt a vizünk, akkor sem durván, pici a medencénk, 12 m3-t simán helyre lehet rántani 1-2 nap alatt és közel sem kerül annyiba, mint a vízcsere, arról nem is beszélve, hogyha nem kezeled, akkor az új víz megint be fog zöldülni.
Ha kicsi víztömeg, akkor érdemes megfontolni a cserét.
Mellesleg az elején teljesen felesleges telenyomni mindennel. Max klórsokk, és úsztatni egy kombitabit, ennyi. Ezen felül pedig heti 1-2-szer érdemes rámérni a ph-ra és a klórszintre, ha valamelyik nem stimt, akkor állítani rajta. Napi kétszer minimum forgassa meg a teljes víztömeget a szűrő. 30+ fokos víznél gyakrabban szoktam ellenőrizni és beállítok egy plusz forgatást éjszakára. Folyamatos csekkolással és szűréssel kizárt, hogy zöldülni kezd a víz!
A zöld víz sem menthetetlen, de jobb megelőzni, mint utána küzdeni vele.
3-as voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!