Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogy volt képes ez a nemzet...

Hogy volt képes ez a nemzet 800.000 panellakást felhúzni?

Figyelt kérdés

800.000 panellakást felhúztunk

1960-1990 között


Hogy voltunk erre képesek.


Néha elgondolkodok rajta,hogy ha azt a rengeteg pénzt amit stadionok építésére költöttünk,mi lett volna ha tásasházak építésére költöttük volna el.



2023. jún. 12. 13:48
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
82%

Jó példa Ausztria, hogy mennyivel jobban lehet haladni-fejlődni, ha nem ég bûnöző és a haverjai vannak kormányon.

Mert Orban Ráhel is nagyon szépen fejlődött anyagilag, Matolcsy család, is, Pinter család is, Mészáros család is, csak a rendes embereknek lett rosszabb.

2023. jún. 12. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

Igen valahol olvastam is erről,hogy Bécs városában

(ausztriában) több önkormányzati bérlakás van,mint egész Magyarországon.

2023. jún. 12. 18:30
 13/21 anonim ***** válasza:
0%
Nézzük már meg kik laknak azokban a bécsi önkori lakásokban. Ali, Mustafa és népes családjuk. Költözzetek a szomszédjukba nyugodtan.
2023. jún. 12. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
78%
13. Értelmetlenséget beszélsz. Mi köze van ennek ahhoz, amiről eddig beszéltünk? Azt mondjuk, hogy Budapesten és Magyarországon is lehetne ilyen állami/önkormányzati bérlakás rendszer, ahová szociális alapon költözhetnek dolgozó emberek. Erre nyugodtan lehetne költeni rengeteg olyan pénzt, amiket sokkal idiótábban költöttek el. Nagyon sok ember lakhatása megoldódna, főleg a fiataloké, akik azért is húznak el rengetegen az országból, mert már azt látják sosem lesz esélyük saját lakásra, vagy legalább olyan lakhatásra, ahol nem kell a fél fizetésüket kidobni albérleti díjra. Miközben a korábbi generációkból az alsó társadalmi osztályoknak is lett saját lakása a maiakhoz képest könnyebben. És ha már se itt, se nyugaton nem lehet saját lakása az embernek, akkor inkább nyugatra megy, ott jobban lehet élni. (Nem azt mondom ez az egyetlen oka a nyugatra vándorlásnak, de ez is benne van sokaknál.)
2023. jún. 12. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
23%

Ezzel az a baj, hogy a babaváró az hitel, és feltételhez kötött hitel, nem ingyen pénz. A csak az kevés, kivéve ha új lakást veszel akkor látható összeg. Szóval ezeket nem csak úgy adja az állam, hanem elvár érte "szaporulatot" és még törlesztést is a babaváró után. Alig kerül valamibe egy bérlakás építéséhez képest, és még a demográfiai mutatókat javítja. Ezek gyakorlatilag nem sokba kerülnek az államnak.


A stadionok építése helyett jól hangzik. Csak ha elosztod a stadionok árát egy átlagos új lakás(ka) árával, akkor városonként (Bp.-n persze jóval több, de azért ott laknak is elegen) kijön 250-350 lakás jó esetben, meg az infrastruktúrája, amit fejleszteni kell a lakásszám növekedés miatt az adott helyen. (pl. utak, pakolók, parkok, víz és szennyvíz hálózat bővítés) Egy csepp a tengerben, és elfogyott a lé, van jó esetben városonként 250-350 kis család, aki olcsón tud lakni. A bérlakás csak átmeneti megoldás lehet 3-6 évig a családoknak, ahogy mostanában kiadják a megmaradt önkormányzati lakásokat. Eleve kár volt a 90-es években felszámolni az önkormányzati bérlakás rendszert, és eladni apró pénzért a bent lakóknak. Annyira rövid látó a magyar politika, hogy nem is tudom mit gondoltak akkor. Fokozatosan kellett volna emelni a bérleti díjakat (persze nem piaci szintig, hisz azért szociális), és elkezdeni fizettetni a bérlővel a közös költséget (addig ilyen bérlő nem fizetett, így az adott ház minden karbantartása, felújítása az önkormányzat feladat volt pénzügyileg), és szépen lassan a lakásokból kihaló bérlők családtagjainak bérlői igényét már csak egy új határozott idejű szerződéssel hosszabbítani. Igenis érezze azt, hogy ez a szoc. lakhatás csak korlátozott ideig jár, amíg nem tud annyit keresni hogy vásároljon ingatlant. Akkor lenne bőven bérlakás az arra rászorulóknak. Sajnos ezt visszafordítani csak k. lassan lehet. A kérdésben szereplő Bécs már a 20. század elején kezdte a bérlakás építést, azaz több mint 100 éve gyűjtögeti a lakásállományát, és még így is várni kell a szoc.lakásra ott is. Igen nem 5-10 évet csak párat ismereteim szerint. Ezt a több mint 100 év ingatlanvagyon gyűjtést mi 200 év alatt sem hozzuk be. Ez olyan mértékű pénz/vagyon ami 4-5 emberöltő alatt fejlődött ki. Ezt nem várhatod, hogy ez itt hipp-hopp megtörténik 3-4 év alatt.

2023. jún. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
55%

Amugy egy kis adalék a saját tulajdonu lakásokhoz jutáshoz magyarországon...


Mikor a rendszerváltás elkövetkezett, magyarországon az emberek kb fele önkormányzati/vállalati/állami bérlakásban élt!

Amit aztán meg lehetett venni a piaci érték 10-20% áért a 90 es évek elején.


Tehát sok mai 50-60 feletti ember olyan saját tuladonú lakásban él amit anno a piaci érték 10-20% áért vett meg az Államtól/önkormányzattól vagy a vállalattól ahol dolgozott és szolgálati lakásként bérelt.


És sok mai fiatal ezekbőla lakásokból képződőtt szülői vagyonból, illetve ezen vagyon értékének egy részéből vették aztán a saját lakásukat a 2010-es évek közepéig bekövetkezett lakásár emelkedig.


tehát sokan ma is olyan lakásban élnek amit bérlakásnak építettek a Kádár rendszerben... És amit pofátlan áron "vehettek" meg.


Az állami bérlakás építésre ma is nagy szükség lenne, nyugaton is csínálják.

Mert egész egyszerüen enélkül rengeteg ember nem képes megoldani az emberhez méltó lakhatást, főleg ha családot is alapít!

Ilyen szar fizetések, és ilyen nagy adóterhek mellett igen is lehetne állami bérlakásokat éípteni.

Jót tenne a gazdaságnak(mobilisebb lenne a munkaerő) és jót tenne a társadalomnak is( a stabil lakhatás miatt könnyebben vállalnának gyerekeket a fiatalok!

Amugy ez nem csak a fidesz hibája, mert sajna a fidesz előtti kormányok sem építettek bérlakásokat.

A fidesz viszont azért főbünös mert az EU pénzeket erre is költhették volna, a sok korrupciós és herdálásos beruházások helyett.

És tádám, nem lenne gond a kevés születendő gyerekkel,

Én emlékszem mikor gyerek voltam, a 80 as években, minden barátom osztálytársamnak volt legalább 1 testvére.

És bizony mindenki örült a panellakásnak amit a tanács kiutalt...

Létbiztonság volt, a fiatalok gyakorlatilag gondolkodás nélkül vágtak bele a családalapításba


Ma meg egyre több nő van akik már lassan kiöregednek ugy a gyerekszülési korból hogy se gyerekük se saját lakásuk.

A gyerek hiánya meg a párkapcsolatokat is tönkre teszi ám,

Igy van az hogy egyre többen vannak akik birka mód szavaznak Orbánra aztán haza mennek a drágán bérelt garzonjukba, ahol magányosan tengetik életüket.


Se gyerek, se semmi.

Ezt hozta el az Orbán rendszer rengeteg magyar embernek!

2023. jún. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Bécsben több mint 280.000 önkormányzati képviselők bérlakás van.

Ausztriában összesen több mint 900.000 bérlakás van összesen.

És az ottani önkormányzatok folyamatosan építők őket.


1990-ben 703.000 bérlakás volt Magyarországon,ma pedig kb 100.000 teszik ennek a számát

2023. jún. 12. 20:50
 18/21 anonim ***** válasza:
0%

16.

"amit pofátlan áron "vehettek" meg."


Csúnya dolog kiforgatni a valóságot!!

Ugyanis a valóság az volt, hogy ezekre a lakásokra az állam egy fillért sem költött hosszú évtizedeken keresztül és a drága felújítások hatalmas terhétől szabadultak meg ilyetén módon.

Az meg nyilvánvaló, hogy lepukkant, omladozó vakolatú és teljes felújítást igénylő ócska lakásoknak jóval alacsonyabb az ára mint egy újnak. Ráadásul olyan árat kellett kitalálni, hogy az is megvegye akinek eszében sem volt lakást venni. Arról nem is beszélve, hogy egyúttal megszabadultak egy csomó bérlőtől, akik állandóan a jogos felújítási igényeikkel "zaklatták" az állami szerveket.

2023. jún. 13. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
70%

#18


Teljesen téves dolgokat írtál...


Ugyanis pont hogy a jobb állípotú lakásokat vették meg és a lepukkadt lakások maradtak főként meg önkormányzati tulajdonban(lásd a 9. és 8. kerületi régi házakban meglévő romos önkormányzati lakásokat.


És a felújításról is...

Akkor még létezett egy IKV nevű vállalat ami a tanácsi lakások kezelésével foglalkozott, És igen akkor tényleg foglalkoztak a felújításokkal nem ugy mint most!

A most meglévő önkormányzati lakásokban van az amit te leírtál, szedi az önkormányzat a bérleti díjat de szarik mindenre

Ez 90 előtt nem igy volt, nem tudom éltél-e már akkor de hidd el hogy akkor kijöttek még a betört ablakot is kicserélni ha jelezted hogy betört!


És amugy a 90 es évek eleji önkormányzati lakás elkótyavetyélés az bizony vagyonvesztés volt, amit azóta már megbántak z önkormányzatok.

Ha emlékszel talán 1-2 éve volt a fidesznek egy javaslata hogy akik anno nem vették meg fillérekért az önkormányzati lakásukat és legalább 20 éve bérlik azok megvehették volna a lakásukat a mai piaci érték 10-20% áért

Természetesen még a fideszes polgármesterek is lázadtak ez ellen és nem lett belőle semmi.


Na egy ilyen kótyavegye az ami miatt ma a magyarok 90%-ának van saját tulajdonú lakása.

Ha nem lett volna a 90 es évek eleji Kádár rendszerben épült rengeteg tanácsi lakás eladása, akkor a lakhatási válság nem most hanem már 30 évvel ez előtt bekövetkezett volna....

Ergo a mai társadalom nagyrésze a lakhatását a Kádár rendszerben épített tanácsi lakásoknak köszönheti


Szarul hangzik ez, főleg egy mai birka gondolkodású ember számára, de ezek tények!


Nem azért fizetjük be az adót hogy legyen mit ellopni...

Igen is kellene államilag finanszírozott elérehő árú bérlakásokat építeni. Ezt teszik is tőlünk nyugatra

De nálunk szarnak az emberekre, csak a lopás mega hatalomgyakorlás az megy, Na mega butitás:D

2023. jún. 13. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:

Én alapvetően abban nem látnék problémát,ha az önkormányzatok fokozatosan adnák el a lepukkant, omladozó vakolatú és teljes felújítást igénylő ócska lakásokat.


Viszont az abból befolyt pénzt költhetnék újabb jobb állapotú lakásvásárlásra vagy a meglévő önkormányzati ingatlanok fejlesztésére.


Viszont az,hogy a 90es évek elején fillérekért kiszórták az ingatlanvagyont, óriási hiba volt.


Én is emlékszem arra,mikor 1-2 éve gondolkoztak azon,hogy eladják a megmaradt önkormányzati lakásokat, bevallom akkor ledöbbentem.


Aztán mi lett belőle? A fideszesek megvehették a várban lévő lakásokat fillérekért.


Különben a kisebb települések mai napig adogatják el az önkormányzati lakásokat.


Pl.sümeg városa,valamelyik nap olvastam róla egy cikket


( kb 6000 fős város)

Nemrég bejelentette,hogy hetven valahány lakásból 37 eladnak

2023. jún. 13. 11:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!