Ioncserél víz okoz hosszú távon bármekkora lerakódást magától megszáradva?
Abban igazad van, hogy az ioncserélt víz nem biztos, hogy ionmentes.
De pont az a lényege, hogy a vízkő lerakódást okozó kalcium, magnézium ionokat cserélik ki ezekben a vizekben másra. Így nem kellene, hogy lerakódást okozzon.
Ha nátrium ion van benne, az nyilván záradás után visszamarad.
(A megfelelő anionnal)
Nátrium?!
Ja, igen, van olyan olcsóbb eljárás, főleg ipari víznek, ahol ilyen félmegoldást alkalmaznak. Nyilván a nátrium sók nem tűnnek el nyomtalanul, ha kiszáradnak. Viszont vízoldhatóak. Nem lesz olyan lerobbanthatatlan, mint a vízkő. Vízzel simán le tudod mosni.
Amit mi használunk az a kationokat hidrogén ionokra, az anionokat hidroxid ionra cseréli. Más nem is lenne jó. Ez után nem marad semmi ha meggszárad.
"Mert ugye ebben nátrium van más egyéb ionok helyett."
Nem jól tudod. A benzinkúton és drogériákban is kapható "ioncserélt víz" ionmentes. Olyan mint a desztillált víz, csak nem desztillálással mentesítették a kationoktól, és anionoktól. Hanem ioncserélő műgyantán (műgyantákon) eresztették át.
Azzal kevered, hogy a mosogatógéped a lágyvizet (és nem az ioncserélt vizet) úgy állítja elő, hogy a keménységet okozó ionokat (Ca,Mg) nátrium ionra cseréli. Ezt a fajta gyantát konyhasó oldattal (sótablettát adsz a mosogatógépbe) kell regenerálni. Azokat a gyanta oszlopokat, amikkel az ioncserélt vizet készítik, sósavval (a kation cserélőt) és nátrium hidroxiddal (az anion cserélőt) kell regenerálni.
5ös: nem jól tudod, mert ipari kazánokban is olyan ioncserélt vizet használnak, amiben a Ca, Mg kationokat Na-ra, az anionokat Cl-ra cserélik.
Olcsóbb, a kazánnak megfelel, és ugyanúgy ioncseréltnek nevezik.
7-es, engem már kioktattak korábban, hogy hiába használok, sőt gyártok naponta ioncserélt vizet, vegyészként lövésem nincs a témáról, mert a boltban kapható ioncserélt víz bizony tele van sóval.
Neked is, meg kis részben a 6-osnak is igaza van. Ipari vizeknek használnak lágyított, de nem ionmentes vizet. Általában az ioncserélt víz, így pl amit a boltban is veszünk H+ és HO- bázisú kevert ágyas gyantákon ioncserélt, tehát sót nem tartalmaz. Vezetőképesség méréssel egyszerűen ellenőrizhető. Most fejből nem emlékszem, mi a szabványban írt határérték, de mi 15-20 mikroS/cm-es fajlagos vezetőképességnél már regeneráljuk a gyantát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!