Hideg vagy a meleg fehér fényű lápma zavarja kevésbé a szemet?
A fény hidegségét-melegségét vagyis a színhőmérsékletét Kelvinben kifejezett érték határozza meg.
A meleg a 3000 K, a hideg a 6000 K körüli fények.
A lenyugvó nap színhőmérséklete 3000 K körüli, a nyári déli napsütésé 6000 K körüli, a szórt napfényes felhős idő lehet 8000 K is, az erősen felhős akár 10.000 is.
Ez csak egyetlen paramétere a fénynek, de van több is, ami lényeges. A fényerő például, amit azért mindenki tud és figyelembevesz - valószínűleg az első, ami alapján fényforrást választunk.
Ami viszont nem szokott szempont lenni pedig nagyon lényeges, két dolog:
1. A színspektrum. A napfény fehér színű, hidegebben kékes, melegebben sárgás árnyalatú. De a színskála minden színét tartalmazza, ezek keverékéből jön ki a fehér szín. (Egy prizmával ellenőrizheted.) Az emberi szem ehhez alkalmazkodott, ez számunkra a természetes.
A hagyományos izzó is efféle természetes színspektrumot sugároz, hiszen az izzás eredménye is ilyen, jelen esetben a (dupláncsavart) wolframszálé.
A LED fényforrásé már nem ilyen. Ott a fehér fény RGB-tüskékből áll össze, vagyis a látható színspektrum egészéből csak kicsiny hányada sugárzik fényként a piros, zöld és kék mezőkben kiemelkedő jelgörbe szerint. Ezzel becsapva az agyat olyan, mintha valódi fehár szín lenne, de valójában csak összelegózott torz hamisítvány. Aminek eredménye a rossz színvisszaadás, -értékelés, érzékenyeknél kellemetlen érzés. Vannak teljes spektrumú LED-fényforrások, de ezek meglehetősen drágák. Emiatt inkább fotóstúdiókba, kreatív munkákhoz vagy művészi alkotáshoz ajánlják (galériák képeinek megvilágítására).
2. A vibrálás. A napfény nem vibrál, hanem konstans fennáll (amíg az égitest le nem nyugszik). A hagyományos izzó váltóárama az 50 Hz miatt másodpercenként százszor pulzál, de az izzó fém hőmérsékleti tehetetlensége ezt a pulzálást nagyjából kiegyenlíti, minimális lüktetést hagyva.
A LED vezérlése nagyon sokszor úgy van megépítve, hogy a fényforrás vibrál. Az olcsóbbak lassabban, a drágábbak gyorsabban. 100 Hz-tól akár 100.000-ig is.
Minél magasabb a frkvencia értéke, annál kevésbé vesszük észre, annál kevésbé zavaró. Bár mélyrehatóan nem vizsgálták a magas frekvenciájú villogásokat. A szemben lévő receptoroknak van tehetetlensége, aminél gyorsabban villogva már nem zavar, viszont vannak sajátfrekvenciák, amivel interferálhat. Ez nem lényeges - ki van jelentve, vizsgálva nem nagyon. Mindegy. A lényeg, hogy LED-es fényforrásoknál is van villogásmentes, az a legtermészetesebb, az a legjobb a szemnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!