Mitől lesz kátrány a fatüzelésű kazánban? Mit lehet ellene tenni?
Sokat gyujtogatsz be és a hideg kéménybe kicsi a huzat még.
És amit fent írtak. Vizes fa, helytelen tüzelési technika.
Van koromtalanító adalék, illetve hasáb. Használd azt.
Kazánba égetve, a füstgáza leredukálja a kéményfalról a lerakódást, ami kikeménykedik és lepattog, lenti tisztítónyíláson kiszeded.
Fojtott égés a legnagyobb bűnös.
Száraz fánál is kátrányos lesz, ha nem kap levegőt.
Huzatszabályzót ki kell iktatni, így nem lesz fojtás.
Hátrány, hogy így túl lesz fűtve a lakás.
Vizes a fa.
Konyhakészen, két évig kell fedett, szellős helyen tárolni.
Hideg a visszatérő víz.
Kazánvédő szelepet kell beépíteni.
Igen, a lefojtott égés a főbűnös. A fából hő hatására keletkező fagáz nem tud teljesen elégni az oxigénhiány miatt, és egy része lerakódik a kazánban meg a kéményben. Vizes vagy gyantás fa esetén ez a folyamat még erősebb, de folyamatos sok levegőnél ezek sem okoznak erős kátrányosodást, csak oxigénhiánynál.
Valószínűleg túl van méretezve a kazán, nálam is ez a helyzet. Ennél két lehetőség van: lezárom a levegőt, és kátrányosodik, vagy adok levegőt, és hőgutát kapok a házban. Nagyon keveset nem lehet rárakni, ha nem akarom negyedóránként pakolni, mert a túl kevés fagáz a nagy tűztérben felhígul, és kialszik a tűz.
Szerencsére, nálam van cirkó is, és a gáz még mindig olcsóbb valamivel, mint a fa. (14-re változott most a gázátalányom, napi főzés mellett. 150 E értékű konyhakész fa nem lenne elég egy télre.) Van némi saját vágású fám, azt akkor tüzelem el, mikor kint 0 fok alatt van a levegő, tehát nagyobb a ház hőigénye a hőleadás fokozódása miatt, így jobban tudok levegőt adni a tűznek. És persze, naponta rakom rá a Konixot. (Még így kátrányosodik a kémény, csak kevésbé, a kazánban keletkező lerakódás pedig fellazul, és tisztítható lesz.)
Száraz, fedett helyen 2 évig tárolt fa és nyitott levegő rostély. Ez a titka a tiszta kazánnak.
Puffertartály mellé szoktak még tenni kazánvédő kört. Az egy szivattyú és egy termosztatikus szelep, segít hogy 60 fok legyen a kazánban a víz.
Ja igen, 60 fok alatt kátrányosodik a rendszer.
Az okát leírták. Eltávolítani kiégetéssel lehet. Tüzelsz egy darabig, hogy meleg legyen a kémény és ezáltal legyen megfelelő húzat, ellenkező esetben dőlni fog a füst az arcodba. Aztán pár óra tüzelés után kinyitod az alsó ajtót, adsz levegőt a tűznek, és fűtöd (hátul, a kazán hátsó felében), időben kell tudni, mikor zárod el, nehogy felforrjon a víz, legkésőbb 80-nál zárd le. A legjobb erre a célra a kartonpapír, mert hamar ellobban, és így nem tud felforrni a víz. Kinyitod a felső ajtót és elkezded lekotorni a kátrányt, le fogod tudni könnyen kotorni. Ha nincs száraz fád, akkor ez van, de pánikba nem kell esni a kátránytól, csak rendszeresen kell tisztítani a kazánt és a kéményt.
Nálam egy öreg kazán lett cserélve egy újra, az öreggel nem volt ilyen gond, mert az túl kicsi volt, így nyitott ajtóval kellett tüzeljek. A mostani sincs túlméretezve, de megfelelő méretű. Olyan nincs, hogy én kiiktatom a huzatszabályzót, mert akkor felforr a víz! Másik nem elhanyagolható oka, hogy azért van a huzatszabályzó, hogy optimális hőmérsékleten tartsa a vizet, ne kelljen már 2 fával tüzeljek és fél óránként a tűzre rakjak, mert az agyrém!
Fa ugyebár nem száraz, mert a g...ik inkább nem szóltak időben, nehogy ne rájuk szavazzak, így nem bír száraz lenni, évek óta nem fűtök fával... Úgyhogy nálam is ez az eset van. Ki kell tisztítani bizonyos időközönként. A kéményt megnéztem, abba nálam nem rakódik, de azért biztos ami biztos alapon használok koromtalanítót (Konix). A kazánt és a füstcsövet kell tisztán tartanom, de a füstcsőben már kiszárad, abban le van potyogva, csak le kell kotorni.
Jövőre majd veszek fát időben (tavasszal), mert nem látom esélyét annak, hogy ez a helyzet hamar normalizálódik és ne legyenek illúzióitok, a rezsicsökkentést nem tudják a végtelenségig tartani.
"a rezsicsökkentést nem tudják a végtelenségig tartani"
Nem is kell, a háború nem fog a végtelenségig tartani. Vagy véglegesen megszerzik az oroszok az óriási lítium-, titán-, szén- és vasércmezőket, vagy feladják. Utána ugyanúgy visszacsökkennek az árak, mint ahogy a 2009-es világgazdasági válság után is padlóig csökkentek az energiaárak. (Csak mi fizettünk továbbra is a világpiaci ár dupláját, mert nálunk rezsicsökkentés van...)
Ja! Csak kérdés ez meddig tart. A végtelent nyilván nem úgy értettem, hogy ennek egyszer nem lesz vége, de ha ebből is lesz egy 10 éves háború, akkor 10 évig nem lehet ezt tartani. (szerintem 2 évig se)
Hogy a rezsicsökkentés az hibás dolog lenne, hiába provokálsz, arról én nem fogok veled vitázni! Erről vitázzon veled az, aki itt azt írta, hogy neki a gáz olcsóbb, mint a fa, hisz akkor többek között Ő az, aki belefér a keretbe és Ő az, akinél ha ez nem lenne, máris fűthetne fával és ezáltal Ő lenne az, aki az én esélyeimet is rontja, mert Ő az, aki felveri a fa árát... vagy vitázzon veled pl. az az osztrák lakos, aki gáz nélkül maradt, akivel egészen egyszerűen nem köt új szerződést a szolgáltató, mert a fogyasztási szokásából és a keresetéből tudja, hogy nem fogja tudni kifizetni a számlát!
Nem provokállak, csak hozzászóltam az írásodhoz. Nem is értem, mit érezhettél provokációnak. Még csak nem is én pontoztalak le.
A rezsicsökkentés most hasznos, de sok éven keresztül átbszás volt, valójában rezsiemelés, kifizettették velünk előre több év valódi rezsicsökkentését.
Én a magam részéről nem gondolom, hogy a háború kitartana még akár 2 évig is. Meg fogják unni, valaki enged.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!