Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogy lehet megkülönböztetni...

Hogy lehet megkülönböztetni az agyagot más hasonló talajrétegtől?

Figyelt kérdés
Kertben ások épp egy gödröt, most lényegtelen hogy milyen célból. De figyelmes lettem többféle tulajdonságú, és színű "földrétegre". Az alföldi homokhátságon lakom, kecskemét közelében, ahol nem jellemző az agyag, talán csak mélyebben. Úgy 1,2 méter mélyen járok. Sárgás talajt is találtam, de alatta inkább szürkés van, amelybe nehezen megy bele az ásó. Lehetséges lenne, hogy ez a réteg agyag? Hogy állapítható meg legkönnyebben, hogy agyag-e?

2022. okt. 20. 17:53
 1/8 anonim ***** válasza:
87%

Az agyagos föld tapad, ragad. Az asóra is, és kézzel is kenődő, zsíros, tapadó, tapintású. Ebből készül a vályog is, ami agyag és homokos talaj kevereke

A színe a kísérő ásványoktól változhat

2022. okt. 20. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor ez mem az volt, talán kis agyagtartalmú homok. Bár a szomszédban ettől a gödörtől kb 5-6 méterre a régebben ott lakott bácsi, rengeteg vályogot ásott ki. Szalmatörekkel és kis vízzel kevert vályogtéglákat csinált, és abból felhúzott egy garázst.
2022. okt. 20. 18:45
 3/8 anonim ***** válasza:
88%
Mennyire tapad, ragad agyagtartalom függvénye.
2022. okt. 20. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
88%

Az a homokhátságon nem jellemző az agyag, vagy csak nagyon kis százalékban. A vályoghoz se feltétlenül kell, inkább iszap/vízzáró réteg, amit találtál te is és tökéletes a vályoghoz a szürke réteg.

A fehér/halvány sárga réteg is csak homok, csak kevesebb tápértékkel/mésszel.

2022. okt. 20. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az agyagföld kemény, barnás-vöröses színű, nehezen morzsálható.

HA NEDVES, akkor tapadós, ragadós, nyúlós, ahogy az első válaszoló írta. Néha itt-ott lencsényi mészdarabkák vannak benne.


[link]

2022. okt. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
2 méter mélyen már valószínűleg azt találtam. Egy kis vízzel gyúrtam belőle egy gombócot, amit ki akarok égetni pár száz fokon. Olyan-e mint az igazi agyag?
2022. okt. 27. 18:04
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Elképzelhető, de homokon elég ritka. Itt egy térkép:

[link]

2022. okt. 29. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
A térkép szerint van egy vályogos talaj terület kinyúlás kecskemét felé. (Arra lakom) Kiégettem kb 40 percig gázlángon. El kezdett repedezni, és kemény lett ugyan, de nagyon messze áll az agyag kerámiáktól. Valószínűleg nem elég nagy az agyagtartalma. Pedig a környékünkön találtam agyagcserép darabokat, de azok jobban megformálhatók és keményebbek voltak, noha az akkori égetési technika még nagyon messze állt a maitól. Vagy ők is a környéken bányászták az agyagot vagy vályogot, vagy máshonnan vitték oda az agyagedényeket. ( Avarkori agyagcserepekről van szó, amik kb 1500 évesek) Ezt a régészek mondták amikor a volt földterületen jön kutattak, miután apukám ott talált egy korabeli aranyozott bronz övdíszt. Az övdíszt lefoglalták, de a törött agyagedény darabokat megtarthattuk.
2022. okt. 30. 02:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!