A cégek eddig 250Ft-ot fizettek az áramért?
Nézem az mvm aktuális árlistáját, nem jön ki a matek:
Az alapdíj tudtommal egyszeri díj arra, hogy vagy.
A kw ára a legdrágább oszlopból:
kw ára: kb 9Ft
elosztási, átvideli díjak: kb 24Ft
áfával növelt kw ár kb 42Ft.
Nekünk pl kedvezményes kw árunk bruttó 18Ft körül van mert a párom mvm-es dolgozó.
Ha mostantól 42Ft lenne, az nem lenne halálos még.
Azt mondják, hogy a cégek piaci árat fizettek. De akkor ezek szerint a cégek is 250Ft-ot fognak fizetni 42Ft helyett? Tehát akkor a kenyér majd 1000Ft helyett 3000Ft lesz? Egyáltalán most mi az igazság?
Akkor mégis kaptak rezsicsökkentést a cégek?
Itt valami ordas nagy kamu van, úgy érzem.
Azért az elég szomorú, hogy egy MVM-es párral együtt is csak erre tellett.
Tavaly is nagyjából kétszer akkora volt a nem lakossági tarifa az egyetemes szolgáltatásnál.
Most meg már pár hónapja ettől zeng a net, hogy akkorát emeltek az ipari tarifákon, hogy elszédültek a vállalkozók. Ami a versenypiaci szolgáltatás, ami meg tavaly valamivel olcsóbb volt, mint a 60 Ft-is. A versenypiaci lett 250 Ft körüli.
Németh Szilárd számai alapján Magyarországon lenne a legmagasabb az Európában.
Forrás:
Németh Szilárd szerint 210kWh áram 50833Ft lenne piaci áron. Ez 242Ft/kWh. 242/410=0,6EUR, 60 eurócent/kWh. Az origo adatai szerint a legmagasabbár 49.75 eurocent.
Köszönjük Magyarország Kormányának, hogy Európa lejobbjai lehetünk ebben is!
Az energiapiac úgy működik, hogy van egy jól kalkulálható része a fogyasztásnak: minden reggel felkelnek az emberek, bekapcsolják a kenyérpirítót, a bojler melegvizet készít nekik a zuhanyzáshoz, aztán a munkahelyükön világítanak, fénymásolnak meg munkagépeket használnak majd este otthon nézik tévében a meccset. Az energiatermelés is mind-mind erre az igénybevételre épül ki: ezzel a fogyasztással tudnak biztosan kalkulálni, mert a felhasználásnak ez a része ami biztosan statisztikailag nagy bizonyossággal meg fog történni. Ehhez a jól tervezhető fogyasztáshoz más piaci ár fog tartozni mint ahhoz, hogy ha te egy össze-vissza gyártó vállalat vagy aki mondjuk téglaégetésre vagy műtrágya gyártásra használja a földgázt és lehet, hogy egyik nap beesik egy olyan rendelés, hogy kétszer annyi téglát vagy kétszer annyi műtrágyát kéne gyártani, mert elfogyott a tűzépen. Az energiatermelők ezt a fogyasztási igénynövekedést nem láthatták előre, ezért ennek a vállalatnak tőzsdén kell másnapra megvenni az energiát, hogy valaki hajlandó legyen több földgázt pumpálni neki a vezetéken vagy több áramot betáplálni a villamos hálózatba.
Tehát ugyanúgy, ahogy a lakosságnak is van A1, A2 meg H tarifája amiből felépül a számlája, úgy a cégeknek is van mondjuk egy alapdíj olcsón meg van egy - a jelenlegi energiaválság miatt - borzasztó drága változó díj ami a fogyasztás összességének tetejét jelenti. Ezt főleg a változó terheléshez jól alkalmazkodni képes erőművek tudják megtermelni, ezért korrelál olyan erősen a földgáz és a vezetékes áram árának változása, mert ezek főleg gázerőművek amiket egyik pillanatban bekapcsolhatsz másikban meg ki, míg a szén- vagy atomerőműveket órákba, ha nem napokba telik átállítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!