Szoktatok otthon vizet tartalékba, vész esetére betárazni, betárolni?
Pl 50-100 liternyit, esetleg többet is, vagy akár csak egy 20-30 literes marmon kannára valót. Hogy pl a vízvezeték meghibásodása, javítása, átmeneti kiesése esetére legyen otthon annyi, amiből főztök egy kávét, egy teát, megisszátok, vagy egy arcmosáshoz, borotválkozáshoz elegendő. Amíg kijavítják a hibát, vagy reggel összeszeditek magatok annyira hogy elinduljatok kannával, kishordóval vízért a faluban, a városban.
Részemről kb 3 éve táraztam be egy 60 literes savanyúságos hordónyit, amire azért volt szükség, mert elromlott a konyhai csap, és ezért el kellett zárni a főcsapot. Mikor már nem volt rá szükség, párom nyaggatott, hogy most már öntsem ki. De azzal érveltem, vizet nem öntünk ki, hanem majd szépen elhasználjuk, és betettem a spejzba, ahol megfért a sarokban. Persze ő azzal támadott, hogy biztosan mániákus vagyok, és várom a világégést, preppingelek, vagy ilyesmi. Persze védekeztem, hogy nem, nem, csakis az ivóvíz iránti tiszteletből nem öntjük ki. Aztán elfeledkeztünk róla. Bútorlap került a tetejére, arra műanyag láda, abba meg befőttek, lekvár, paradicsomlé, stb. Egészen addig amíg eljött a a nagy nap: reggel nyitom a csapot, és nincs víz. "Te zártad el a főcsapot? Te zártad el a főcsapot?" Én nem. Lassan eszünkbe jutott a három éve odatett hordó, és nemsokára már főtt a kávénk, volt miben mosakodnunk, fogat mosnunk reggel. True story.
ki is hipóztam annak idején a savanyúságos hordót, egyszerűen kiöblítettem hipós vízzel, és a hipós vizet már nem öblítettem ki, hanem egyszerűen csak kiöntöttem, így a vízben nyilván volt némi hipó tartalom is, ami a hordócska belső falán maradt vékonyrétegként az átöblítés után, és ez talán hozzájárult a víz tartósabbá tételéhez is - egyébként se igen volt benne semmi szerves anyag tartalom, ami megromolhatott volna.
30 literes zsírosbödönben is tároltunk be vizet annak idején, amit az előszobában felejtettünk. abban viszont már döglött pókot is találtunk, mivel rosszul zárt a fedele, így ezt csak mosakodáshoz hazsnáltuk.
vészhelyzet esetén kevéssé számít, hogy a víz higiénikus legyen, csak legyen és ne okozzon természetesen bajt, mint pl hasmenés.
kisebb falvak víztornyaiban is lassan cserélődhet a víz.
de 2 év után mennyi hipó marad a vízben az egyébként is kevésből? nem tömény hipóval öblítettem át a hordót, hanem csak hipós vízzel, tehát kevés hipót öntöttem némi vízbe, amennyivel át lehet öblíteni egy hordót, 5 liter mondjuk. addig lötyögtettem a hordóban, amíg mindenütt elérte, és átmosta a hordó belső falát, valamint a tetejének a belső oldalát. ezt kiöntöttem teljes egészében, annyi maradt belőle film formájában, ami rátapad a hordó belsejére, ez ugye nem túl sok. ez került azután a hordóba töltött vízbe.
mennyi maradhatott ebből 2 év után? annak is van egy felezési ideje, bomlik a hipó hatóanyaga, úgy tudom. a csapvizet is klórozzák, ami ugyan nem hipó, de talán még annál is rosszabb klór vagy klórvegyülettel való "kezelés" lehet.
időnként hallani róla, hogy ovodásokkal itatnak véletlenül hipós vizet, és bár orvoshoz kerülnek, de nincs tőle különösebb bajuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!