Létezik, hogy régen gázolajba/fáradt olajba áztatták az épületfákat?
Van némi faanyagom, amit még öregapám házából örököltem. Bontott gerendák, szarufák. Mivel az utóbbi 30 évben senki hozzá sem nyúlt, nekem sincs rá szükségem, csak a helyet foglalja a padláson, úgy gondoltam, hogy hasznosítom. Mivel nem építkezek, de ha tenném is, nem ilyen ezer éves bontott anyagot használnék, ezért nem vettem tüzelőt, jó száraz fa, felfűrészeltem, hogy eltüzeljem.
Kívülről semmi különös nem látszik rajta, szürke, repedezett öreg fa. Elvágva viszont látszik, hogy a külsejébe bele van ivódva valami barnás fekete lé. Mindegyik ilyen teljes hosszban, tehát kizárnám, hogy tárolás közben folyt rá valami. Ennek a rétegnek olajos szaga van és égetve is nagyon ég és füstöl.
Ez valami 50-es, 60-as évek gomba és kártevő elleni impregnálása lehetett, hasonlóan mint ma az az zöld anyag, ami van az épületfákon? Mivel lehetett beáztatva pontosan? Tényleg fáradt olaj vagy gázolaj lehet?
Leginkább fáradt olaj lehetett, mert tökéletes gombaölő.
Nem feltétlenül kell visszamenni 50-60 évet, a szomszédom fiatal ember és minden kültéri fát az autójából leeresztett olajjal ken át.
Amikor már teljesen beszívta és nem ragad, akkor festi le valamivel.
Biztos hatásos, én még nem próbáltam, de látod, nálad is rendben vannak még 60 év után is.
Nagyapám a Mávnál dolgozott. Akkoriban a talpfa még tényleg fából volt, nem betonból. Na az is rendesen át volt itatva olajjal. Elég volt egy kis darab belőle, úgy égett mint a veszedelem.
A falusi górék, fa melléképületek is felénk mind fáradt olajjal vannak lekenve.
igen, régen olajba, kátrányba áztatták..de nem mindegy, hogy.
Talán még látni amjutubon azokat a videókat, melyben bemutatják a nagynyomású kátránnyal imprenáló eljárást. Két nyolcméteres nyomásálló acél félcső, melyben forró kátrány van, ebbe süllyesztik a nyers oszlopot, talpfát, stb..aztán összecsukják, lezárják, és néhány atmoszférán tartják néhány percig..ez pont elég, hogy centikre beivódjon a kétszáz fokos kátrány.
Az épületfát azért nem tanácsos így kezelni, met még egyet sem pislogsz, és leégett abtető..
Ma már inkább rézgálicba, vagy egyéb kemény méregbe, tűzálló anyagba áztatják.
Ha van annyi gázolajod, akkor használd, de évekig lehet érezni a környéken a gázolaj fejfájdító szagát...
Nagyfater egyszer egész szépen kigyújtotta a kéményt, szomszédok hívták ki a tűzoltókat, mert a szél vitte az izzó pernyét rendesen. A mi kéményünk meg már ropogott a hőtől.
Abban az évben a vasútról sikerült neki jó kátrányos, fekete talpfákat szereznie :D
Volt ott korom, kátrány bőven.
Ez nem talpfa, hanem valamikor tetőszerkezet lehetett. 5-6 m hosszú gerendák. Látszanak a faragások, illesztések rajta.
Amúgy már késő, a nagyját már eltüzeltem a télen. Nem vettem észre, hogy bármi gond lenne a kéménnyel. Talán a sima fához képest valóban jobban kormol. De ez még mindig semmi a barnaszénhez képest amit legutóbb vettem. Azzal egy-két begyújtás után vödörszám húzom ki a kokrmot a kéményből, kazánból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!