Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A lakásban a földeletlen...

A lakásban a földeletlen konnektorokat (ami lapos a falon) ki kellene cserélni a szobákban is földeltre (süllyesztettre)?

Figyelt kérdés

Nálam a szobákban földeletlen konnektorok vannak, és nemrég tudtam meg, hogy ezekbe veszélyes lehet földelt csatlakozót dugni, pedig én szoktam, pl. laptopot, vasalót.


Nálatok is van ilyen konnektor otthon?


Ezeket mind ki kellene cserélni földelt dugaszra? Vagy a szobában ennek kisebb a jelentősége, mint a vizes helyiségekben?



2021. máj. 12. 16:39
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
86 óta meg létesítésnél mindenhová kell védővezető.
2021. máj. 12. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

"de Kérdező korábban nem említette, hogy panel."

Mi a f@sznak védekezel? És is csak aztán írtam, hogy ha panel, miután a kérdező írta, hogy panel.

2021. máj. 12. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
A falban futó vezeték hogyan okoz tüzet? Vagy a konnektornál szokott tűz lenni ilyenkor?
2021. máj. 12. 22:00
 14/19 anonim ***** válasza:
Konnektornál, kötődoboznál. Ha leromlik egy szabálytalan (pl. sodrott, vagy egyéb, nem rugós utánfeszítésű) alu-alu-kötés, pláne (főleg nyirkos környezetben) egy alu-réz kötés, ott olyan átmeneti ellenállás is lehet, hogy pl. 1,5 mm2-es vezetékek, 6-8 amper áram esetén (pl. fűtőtest, porszívó, hajszárító) a rossz kötésnél 50-100 W hő is fejlődhet. És mivel magas hőmérsékleten az alu lágyabb, ezért ez egy önmagát gyorsító folyamat: észrevétlenül kezdődik, még műszeresen sem kimérhető (a vezetékszakasz megnövekedett ellenállásán), aztán egyre rohamosabban romlik, és persze pont akkor okoz bajt, amikor senki se számít rá. Egyszer láttam olyan alukötést, ahol a szigetelőszalag szénné lényegült, a PVC-érszigetelés leolvadt, és az aluvezetékek végei is szinte maguktól törtek már az addigi hőtágulások miatti anyagfáradás hatására. A kötődoboz, amiben ez volt, belül szénfekete volt, bizonyára ez a szénréteg pluszban még az áramot is vezette. Villanyszerelők sok ilyenről tudnak mesélni. Én nem az vagyok, fenti eset a használtan vásárolt tömbházi lakásunkban volt. Sürgősen szóba is került a villany felújítása...
2021. máj. 12. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
Nem kell mindenféle radiátort fogdosnod, hogy a testzárlatos készülék rázzon a földeletlen konnektor miatt.Marhaság, ráz az akkor nélküle is; régen is, most is és ezután is.
2021. máj. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

"Nem kell mindenféle radiátort fogdosnod, hogy a testzárlatos készülék rázzon a földeletlen konnektor miatt.Marhaság, ráz az akkor nélküle is; régen is, most is és ezután is."

Marhaságot valóban bárki tud beszélni. Mint itt te. Ez a kitétel, amiről volt szó, ez a szabványokban volt benne 30 évig. Nem a rázásról van itt szó, kis butusek, hanem a rázás súlyosságáról, ami melegpadlós helyiségben jóval kisebb.

2021. máj. 13. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

Valójában nem a padlóburkolaton múlik, hanem hogy a klasszikusan hidegpadlós helyiségeket gyakorta felmossuk, víz is kifolyhat mosogatóból, kádból stb. Persze bárhol, ahol földelt fémhálózat van, pl. gáz vagy víz, és földelendő villamos készülék, e kettő könnyen érinthető egyidejűleg. És ha testzárlatos a készülék, akkor ez áramütést okoz. Vagy vegyünk egy szélsőséges példát, pl. felső szomszédnál kiönt a mosógép, csurom víz lesz alatta minden, a falak stb. Ha ott van egy testzárlatos készülék, az ilyenkor kellemetlenül megnyilvánulhat. :-)

Max akkor mondhatsz le a földeletlen konnektor és hálózat felújításáról, ha biztosan és tudatosan elkerülitek a földelendő eszközök abba dugását.

2021. máj. 13. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

16 ilyen sosem volt. 17 nél a pont. Így volt különbség.hidegpadlós, melegpadlós.

Rázás erőssége meg viszonylagos. Te éppen érzed, egy gyerek meg....

2021. máj. 13. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

"16 ilyen sosem volt."

Igazad lehet. Máshol ez nem is volt, mint az MSZ 172/1 szabványban. :D Így valahogy:

14.231 A padló anyagától függetlenül érintésvédelmet kell alkalmazni:

-

-

-ha a helyiségben földeltnek minősíthető fémtárgy vagy más, egyidejűleg érinthető vezetékes érintésvédelemmel ellátott villamos készülék van a géptől vagy készüléktől elérhető távolságban.


Azt elismerem, rosszul mondtam, ez a lakások szobáira nézve nem volt benne 30 évig, 78-ban jelent meg, 80-tól volt kötelező parkettára vagy műanyagpadlóra.

2021. máj. 14. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!