Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Fi Relé kötelező olyan ingatla...

Fi Relé kötelező olyan ingatlanban ahol nincs földelés? Így van valami értelme a Fi Relének?

Figyelt kérdés

2020. aug. 8. 15:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A FI relé a fázis és nulla áramát méri. Ha a kettő eltér, vagyis valahol szökik az áram, akkor behúz. Vagyis földelés nélüli hálózatban különösen javasolt. De nem nagyon tudom elképzelni, hogy az utóbbi 200 évben építettek hálózatot földelés nélkül, annyira alap. Inkább azt építsétek ki.
2020. aug. 8. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
De hogyan lehet a földelést kiépíteni? 100 éves téglaépületről van szó, már nézte anno egy villanyszerelő, ő mondta, hogy nincs földelés a konnektorokba. Mennyibe kerülne utólag így egy földelés a lakásba?
2020. aug. 8. 15:53
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Ezt a szerelő megmondja. Minden végpontra( lámpa, dugalj...) ki kell húzni az órától, ahol összekötik a bejövő nullával és meg hozzákötik egy földelő szondával.
2020. aug. 8. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Visszafele semmi sem hatályos, így a FI relé sem, csak onnantól amióta előírták.

Viszont felújítás vagy nagyobb bővítés esetén már be kell építeni.

Mindenesetre jó dolog. De az áramütéstől a megfelelő "földelés" véd.

2020. aug. 8. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
52%

A Terézmamák által földelésnek hívott védővezetőt kisebb-nagyobb fáradsággal és költséggel lehet kiépíteni. Van olcsó és ronda módszer, stb. Attól is függ, milyen az ingatlan általános állapota a szépérzék szempontjából. Például, ha 40 éve nem volt festve, halomban áll a koszos ruha meg a mosatlan, akkor egyszerűen egy csatornában körbe kell vinni a védővezetőt az aljzatok felett pár centivel, és leágazni az aljzatokba. Ha különálló épület, azaz családi ház, akkor az utcáról látható oldal kivételével kívül is körbe lehet vinni, oszt minden aljzatnál átfúrni a falat.

Más: Egy napos szívással meg lehet próbálni a meglévő csőbe a fázis és nulla mellé behúzni, vagy sikerül, vagy nem.


Igazából fel lehet szerelni védővezető nélküli ingatlanba az áram-védőkapcsolót (30 mA vagy kisebb kioldóáramút), de ez nem tekinthető végleges megoldásnak, ilyen nincs említve a mostani hivatalos előírásokban, de lehet azzal védekezni, hogy ettől nem lett rosszabb a helyzet, sőt. Csak a baj az ebben a szép országban, hogy igazolva érzi a lakástulajdonos magát azzal a kijelentéssel, hogy nincs pénzem folytatni. Miközben általában évente megissza és eldohányozza a felújítás árát. :) Így van ez a villanynál. Gáztűzhelyen nincs bimetáll? Kicseréltetem. Parketta karcos? csiszoltatom, lakkoztatom. Csak csöpög? Kicseréltetem. Villany? Felkapcsolom a wc-ben, világít. Jó ez még. :D


Mi a baj a védővezető nélküli áram-védőkapcsolóval? Az, hogy a védővezetős esetben ha a készülék meghibásodik, a meghibásodás pillanatában a FI-relé kikacsol. Ha nincs védővezető, akkor a FI-relé akkor kapcsol ki, ha valaki kap egy áramütést. Alap-rendszernek meg ilyen megoldás a civilizált világban nincs megengedve.

2020. aug. 8. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

"Ha nincs védővezető, akkor a FI-relé akkor kapcsol ki, ha valaki kap egy áramütést. "


Ez most komoly??? Más oldalakon azt olvastam, ha zárlatos egy háztartási gép, akkor lekapcsol. Baromi jó, holnap jönnek beszerelni, de akkor minek ha semmire nem jó???

2020. aug. 8. 19:30
 7/12 anonim ***** válasza:
68%

Zárlatos hiba meghatározást a hétköznapi ember mindenre érti ha nem jó a villamos hálózatán valami. Jelentéséről pedig fogalma sincsen.

Kérdező.

Az FI relé alapvetően a védővezetős rendszereken egy hibás készülék lekapcsolására szolgál. Nem konkrétan téged véd, mert azt a "földelés"(egyébként nullázás) véd meg azzal, hogy a hibaáram azon keresztül fog folyni és nem rajtad. Ha kialakult ez a hiba, akkor kapcsol ki az FI.

Mivel nincs ez a vezetőd kiépítve, így az FI sem tud kikapcsolni. Csak akkor, ha van merre elfolynia a hibaáramnak. Jelen esetben, az emberen keresztül.

Nyugodtan szereltesd be, de rövidesen a védővezetőt is csináltasd meg, mert az véd közvetlenül az áramütéstől.

2020. aug. 8. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen utolsó!
2020. aug. 8. 21:08
 9/12 anonim ***** válasza:
46%

nem az a baj, hogy neki köszönöd, hanem az, hogy ugyanazt írta le, mint amit a #6, és csak neki köszönöd. Nem csak buta vagy, mint a popó, hanem még tahó is.

S bár disznók elé igazgyöngy, mert vélhetőleg ezt sem fogod megérteni, próbálok magyarázni. Azért jobb, mint a semmi, mert gyorsan lekapcsol az áramütéskor. Olyan gyorsan, hogy elvileg a kamrafibrilláció nem tud kialakulni. De ezt felnőtt, egészséges férfiakon állapították meg, tehát más nyugodtan belehalhat. Mint ahogy abba is, ha az áramütést létrán érzi, és ijedtében hanyattvágja magát, a komód sarkába ütve a tarkóját.

2020. aug. 8. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Pont az 5 és 9 volt a normális, csak neked nem volt kellő értelmi képességed a válasz befogadásához.


Egyébként senki nem fog belehalni, ha nincs védőföldelés. Volt már szerencsém áram alatt mérés közben (muszáj volt, mivel pont fi reléket teszteltünk egy amúgy fi-relével védett áramkörről táplálva) mellényúltam. Mire egyáltalán észrevettem volna hogy ráz, már leoldott. Utólag megismételve, az áramütést kihagyva a fi-relé a 22 mA-t meghaladó hibaáram harmadik félperiódusának kezdetén leoldott. (a 30mA névleges áramú fi-relék szobahőmérsékleten 22 mA környékén oldanak le)

2020. aug. 9. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!