Tényleg tévhit vagy se?
Sziasztok!
Az érdekelne, hogy valakinek van e gyakorlati tapasztalata azzal, hogy ténylegesen mennyit lehet sporolni ha a házunk hömérsékletét nem tartjuk szinten hanem ingadoztatjuk. Pl.: éjszakára lejjebbvenni vagy amikor nem tartozkodunk otthon.
Én mostanában kisérletezek ezzel, de nincs egyszerű dolgom mivel a kinti hőmérséklet sem konstans. Próbálok komplett napokat összehasonlítani, de nekem jelenleg úgy tűnik a számok alapján hogy, nemhogy sporolok a letekeréssel de még többet is fogyasztok. Egy régi tégla családiházról van szó (kb33-35 centis falakkal) ami utólag 10cmes polisztirollal van szigetelve. A nyilászárok cserélve lettek műanyagokra, de inkább csak alsó /közép kategóriás nyilászárók az áraikból kiindula. A gépészet is régi. Nagy acél radiátorok mindenhol, vastag csövek, hatalmas (felesleges) víztömeg, régi vegyestüzelésű kazánhoz lett építve anno. A kazán egy Fég 18as ami frissen lett felujítva, 55 fokos előremenő hőfokra van állítva. A kazánom gyárilag megadott oránkénti fogyasztása 2.1 köbméter / óra. Nálam nem megy maximumon, csak 1,5 köbmétert fogyaszt egy óra alatt... Ennek hatására a radiátorok lassabban melegednek, viszont a hatalmas viztömeg miatt esetemben lassabban is hülnek ki.
Amit már lemértem a rendszeren az az, hogy kinti nullafok környékén:
- a ház 7 óra alatt 21,5 fokról hül 3,5-4 fokot.
- Ha bekapcsolom a fűtést akkor kb 20 perc alatt melegszik a ház fél fokot.
Tehát esetemben ha 7 orán át nem megy a kazán, az elvesztett 4 fokot 140-160 percnyi kazán üzemeltetés segítségével lehet visszahozni ami kb 3,7-3,8 köbméter elhasznált gáz.
Emellett kiszámolható, hogy a ház kb 0,6 fokot hül oránként.
- Ha folyamatosan tartom a hömérsékletet, fél fokos differenciával, akkor durván oránként bekapcsol a kazán és mindig kb 20 percet kell mennie ahhoz, hogy visszafűtse az elveszett fél fokot. Ezesetben 140-150 percet üzemel.
A ki-be kapcsolgatós modszer kb ugyanennyit vagy még lehet, hogy néha többet is fogyaszt és emellett sajnos a hőingadozás még a penészesedésnek is jót tesz.
Bár igazábol a penészesedés probléma összesen két felső északi sarok kapcsán érint, kb 5-10 centis területen (nem halok bele ha pár hetente foglalkozom vele, régi ház, ez van). ezek a leghidegebb pontok a szobába.
Érdekelne a hozzáértők véleménye, hogy mi okozhatja esetemben, hogy nem lesz semmi különbség a fogyasztásban a két leírt esetben. Amire én gondolok, hogy a feleslegesen túl nagy viztömeg lehet esetleg az oka, túl lomha rendszer.
Amennyiben van valakinek tippje, hogy milyen beállítással tudnék elérni hatékonyabb fűtést az írja meg nekem. Előre is nagyon köszönöm.
Nem kazánnal, hanem egyedi fűtésmérős távfűtéssel csináltam. Korábbi lakásban ilyen volt. Elmentem otthonról, lekapcsoltam 1-es fokozatra. Hazaértem, felkapcsoltam. Amikor felmelegedett, közepesre állítottam. Rá kellett fizetni az elszámoláskor, nem is kicsit :D
Most olyanban lakom, ahol nincs egyedi mérő, semmit sem állítok, mindig tök meleg van, akkor is, ha nem vagyok otthon. Minden évében 25-35 ezer körül kapok vissza.
Egy volt barátom csinálta kazánnál ezt az állítgatást. Állandóan a hidegbe mentünk haza, utána meg túl meleg lett. Egyszerűbb mindig normális fokon tartani. Mondjuk őt a pénz nem érdekelte, szóval a fogyasztást nem nézte.
#2
Komolyan érdekelne, hogy kiszámoltad a szigetelés megtérülését is? Mennyi idő múlva mondhatod azt, hogy innentől kezdve már "nyereségem" van?
Ezt azért kérdezem, mert nekünk 4-5 milliót kellene költeni. A külső szigetelés, padlásszigetelés, ajtó-ablak csere és akkor a tetőhöz még nem nyúltunk, ami palás.
A fűtésünk jelenleg egy szezonra 300-400ezer, a tél erősségétől függően. Idén csak 300 lesz.
Ez 10-14 évi fűtésünk ára.
A sajat hazat jobbik esetben nem 10 evre tervezed megvenni. Tehat hosszutavon mindenkepp megterul az ara.
Plusz ha el is adnad, egy szigeteletlen haz annyival olcsobb is.
Plusz a kenyelem faktor, hogy mindig meleg van, megeri a plusz penzt.
Pl. Németországban éjszakára le van kapcsolva a fűtés és akkor is, ha elmennek a munkába.
Az ottani ismerős szerint így kb. a felét fizetik.
Az Általad leírt esetben lenne pár százalék megtakaritás ugyan olyan körülmények közt. Ennél joval pontatlanabb a mérésed. Milyen elektromos készülékeket használtál a két mérés alatt? Sütőtt a nap? Fújt a széll? Szellőztettél? stb
Gyakori hogy hazamennek a hideglakásba és túl fűtenek, mert a hideg falak miatt kellemetlen a hő érzet. Természetesen ez is veszteség.
Mivel a külső hőmérsékletre, időjárásra, nincs hatásod, így a kisérleted nem igazán lesz pontos. Mert nincs két egyforma nap. Pár tized fok, néhány km/h-val nagyobb szél, vagy kicsit több napfény a kevesebb páratartalom miatt, és már is más az eredmény. Kazán oldalon is vannak amik rontják az eredményt.
Az a Fég kazán 75°C-on üzemeltetve éri el a 86%-os hatásfokot. 55 fokon járatva ezt megsem közelíti.
A leszigetelt házban már nincs kihasználva a kazán 18kW teljesítménye a kisebb energiaigény miatt. Ez pedig az éves hatásfokot rontja nagymértékben.
A nagy víztömegnek van olyan rossz tulajdonsága, hogy a fűtés leállása után tovább emeli a hőmérsékletet. Ami miatt pazarlóbb a rendszer. De ezt jól tudja kezelni egy időjárás követő fűtésvezérlés. Termosztát milyen? Tekerős? Azok megint nem a pontosságukról híresek minden nap, minden hőmérsékleten más a hisztezitásuk.
Szerencsére már sok-sok évtizede kikisérletezték, hogy takarékosabb-e az életritmusotokhoz igazított fűtési hőmérséklet vagy sem. Itthon pl.: Laboratóriumi kísérletek tömkelegével illetve teszt épületekkel is igazolták. Értsd: egymás mellé két teljesen azonos épületet építettek. Az egyikben állandó a másikban szakaszos fűtéssel. Egy azon idő alatt mérték a fogysztásukat. Ezt rendre elvégzik itthon is és külföldön is ha valamilyen ígéretes újítás bukkan fel.
Gondolat kísérlet:
Vegyünk egy olyan képzeletbeli épületet aminek a falfelülete (most csak a négy körítő fallal számolunk) 100m². A fal minden egyes négyzetméterén 0,5W energia áramlik át óránként ha, a külső hőmérséklet 1°C-al alacsonyabb (akinek jobban tetszik, használja a Kelvint) mint a belső.
Azaz 50W-nyi energiát kell pótolni a 100m²-i falfelületen.
Ha a belső hőmérséklet 22°C, a külső hőmérséklet 0°C, akkor 1100W óránként. Azaz 26400W naponta.
Ha a belső hőmérsékletet 18°C-ra csökkentjük, akkor csak 900Wh távozik a falazaton.
Ha naponta 8 órán keresztül 22 fokon tartjuk az épületet és 16 órán át 18 fokon, akkor 23200W a napi fogyasztás. Ez esetben a 13,8%-al kevesebb energia fogy. A gyakorlatban is ez egy 13% közeli érték.
Gondolat kísérlet 2:
Mivel a képzeletbeli épületünk nem melegszik fel magától, egyik pillanatról a másikra, így a felfűtés időbe és energiába kerül.
Tegyük fel, hogy egy óra alatt melegszik fel 18-ról 22°C-ra.
A felfűtés egy órája alatt 900W-ról 1100W-ra nő az energia felhasználásunk. Azaz 1000W-ot használunk el egy óra alatt.
Gyakorlati kísérlet:
Fogj egy fazekat töltsd meg vízzel (+pacal, vagy, kocsonya hús,vagy körömpörkölt, csak hogy ne menjen veszendőbe az idő) . Gyújtsd alá és forrald fel. Hagyd lassú forrásban 4 órán keresztül. Mérd meg a gázórán mennyi gáz fogy el.
Végezd el a kísérletet úgy is, hogy fellforrás után félóráig lassú forrásban hagyod, majd elzárod a gázt. Félóra múlva újból forralod, félórán át lassú forrásban hagyod. ...és így tovább a negyedik óra végéig. Nézd meg mennyi gázfogyott így. Villanytűzhellyel is működik.
Nézni való:
(Mellékesen jelzem a nem csak erről a témáról esik szó filmben, hanem műanyag, hőszigetelt nyílászárókról, 10cm vastag szigetelésről, időjáráskövető és zónaszabályzásról is. Mind ez 1981-ben! Csupa olyan dolog, ami még ma sem általánosan használt energia megtakarítási módszer családi házaknál.
Mivel lehet javítaní a meglévő rendszert?
A.)Heti programozású, 0,1°C pontosságú szobatermosztáttal.
B.) Az "A" pont + termosztatikus radiátorszelepekkel.
C.) A "B" pont+ időjáráskövető fűtésvezérlés és keverőszelep által szabályozott előremenő fűtővíz hőmérséklet szabályzás.
koszonom a hosszu hozzaszolast!
a thermosztatunkat nemreg vasaroltam. egy coputherm wifis. ennek csak munkanapokra van programozhatosaga plusz hetvegere egy egyszerusirett program. a pontossaga fel fokos. a regi tekeros thermosztatunk is hasonlo pontltossagu volt. raktunk egy homerot a thermosztat melle es minden szobaba ahol van radiator. a radiatorokat pedig ugy allitottuk be hogy mindenhol kozel azonos homersekletet olvassunk le futes leallasa utan. a regi thermosztatot sokaig nem is igazan tekergettuk fix 21 fokon allt. a tul futes miatt gyakran ment fel 22 fokig pl a nappali homerseklete ahol a legnagyobb radiator van. ez a jelenseg most is megvan de ez a viztomeg miatti adottsag. tavasszal szeretnek uj radiatorokat minden helysegbe valamint ujra is vezetekezem oket sokkal vekonyabb csovekkel. a viztomeg tippjeim szerint kevesebb mint felere fog csokkenni. gondolom ez a felfutes sebessegenek tesz majd jot. valamint gyorsabban kihul es nem lesz tulfutes.
Akkor ha jol ertelmezem a kazant erdemes lenne feltekerni akkora langra hogy 2.1 kobmetert fogyasszon orankent? igy a leghatekonyabb?
a kazanon levo szabalyzot pedig feljebb tekerni mint most van (ugyanis most ha futeni is kell folyamatosan, par percre kikapcsolja magat ha mar elerte az 55 fokot) bar attol tartok, hogy ennek eredmenye az lesz h picit talan csokken a felfutesi ido de ugyanakkor sokat fog novekedni a tulfutes. igazabol mar kezdem feladni hogy ebben a hazban egy forintot is tudok sporolni a futesen. amugy kb 80nm az alapterulet. a belmagassag talan picivel tobb a standardtol mert 2.9 meter. sok epuletben csak 2.6 korul van. a szigeteles a hazra tavaly kerult fel. es erzetre nagyon sokat is szamit. sot lathatoan kevesebbet kapcsolt be a kazan a szigeteles utan. viszont sajnos a padlas iranyaba meg mindig elegtelen a szigetelesunk. hiaba a fal szigetelese es az uj nyilaszarok, valoszonu hogy sok ho megy el a padlas fele plusz nem tul hatekony az egesz futesi rendszer...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!