Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Valaki megmagyarázná az...

Valaki megmagyarázná az alulról öntözés értelmét? Ha azok a növények, amelyek természetes környezetükben az esőből kapnak vizet, azaz felülről, akkor azokat miért kell cserépben alulról öntözni?

Figyelt kérdés
2019. nov. 2. 10:54
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Mert sok növény levele lakásban könnyen károsodik (penészesedik, rohad, gombásodik), ha megáll rajta a víz.

A természetben vagy erösebb légmozgás van, ezért hamar leszárad, vagy nem érdekes, hogy a levelek egy része elpusztul, vagy ronda.

A másik meg, hoyg vannak növények, ahol a levelek a növény mellé vezetik a vizet, ami a természetben elöny, mert nagyobb területen lesz nedves a talaj, lakásban meg csak az az eredménye, hogy a növény földje száraz marad, a padló/szönyeg meg vizes.

2019. nov. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha a virágcserép tányérjába öntöd a vizet, akkor csak annyi víz szívódik fel, amennyit a virág földje felszív (azaz, amennyire szükség van). A maradékot ki kell önteni, hogy a gyökér ne károsodjon, illetve a víz ne tegye levegőtlenné a földet.
2019. nov. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
68%
Egyszer bementem a kertészet üvegházába, ahol éppen a fokföldi ibolyák szaporítását fejezték be. És a kipikírozott kis cserepek százait egy tömlő végi szórófejjel elkezdték megöntözni. Nagyon megdöbbent arcot vághattam mert rá is kérdeztek, hogy min csodálkozom ennyire. Én meg el is mondtam, hogy mindenütt azt hallottam, hogy a fokföldi ibolyát csak alulról szabad öntözni. Na, a kertészek arra hivatkoztak, hogy a Jóisten is felülről öntözi, ők mindig így csinálják...
2019. nov. 3. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nagyon hasznos és tanulságos válaszok, köszönöm!


Viszont vissza kell kanyarodnom a 3. válaszoló sztorijához, hogy "a jóisten is felülről öntözi" a virágokat-növényeket. Én úgy látom az öntözést, hogy ha felülről öntözöm a növényt, akkor a víz lefolyik a cserép aljára, belecsorog szépen a tálba. Ha pedig alulról öntözöm, akkor már eleve a tálba kerül a víz és a feljebb lévő gyökerek nem kapnak nedvességet - vagy sokkal kevesebb nedvességet kapnak mint természetes környezetükben, amikor az esővíz öntözi a növényeket. Ezt találom természetellenesnek és ezért még mindig nem értem az alulról öntözés lényegét.


Az egy egészen jó gondolat, hogy a víz akadályozza a légmozgást és ettől a növény pl. kirohadhat, penészedik a föld stb. - de akárhonnan öntözünk, ígyis-úgyis kerül víz a földbe és kialakul a légzáró réteg. Én itt is úgy látom, hogy akárhonnan is öntözünk, ha a föld/növény hajlamos rá és nem bírja a túlzott vizet, akkor egészen egyszerűen csak kevés vízzel kell öntözni, ami nem káros a növénynek és a földnek - mert gondolom, hogy alulról is lehet túlöntözni - és alulról-felülről egyaránt működőképes.


Tehát még mindig nem kaptam meggyőző érvet :(


Ne haragudjatok, nem titeket akarlak csesztetni, csak szeretném megérteni a dolgot és akárhol olvastam utána, nem találtam semmilyen épkézláb bizonyítékot arra, hogy igenis van értelme úgy öntözni, mintha az eső alulról esne fölfelé...

2019. nov. 27. 00:28
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Az alulról öntözés esetén - és elég vízzel - a föld teljesen átnedvesedik, a kapilláris-hatás miatt. (A földben lévö picci rések hajszßalcsövekként müködnek és felszívják a vizet.

A növények aktív gyökerei nem a föld felszínén, hanem lenn találhatóak, tehát ha a legfelsö talajréteg nem nedves, attól a gyökerek kapnak elegendö vizet. (ellentétben a felölröl keveset öntözés esetén, ott sokszor csak a felsö pár cm nedves, és az alsó gyökerek meg szárazon maradnak).

A berohadást-penészedést meg nem a talajra, hanem magára a növényre értettem, ugyanis a levelek tövében megálló víz okozza ezeket. A természetben mindig van légmozgás, így ott gyorsabban leszáradnak ezek a részek is, ellentétben egy cseréppel.

Több növényfajtának ugyan nem lesz baja olyan értelemben a felülröl öntözéstöl, hogy elpusztulna, de a levelek foltokat kapnak, és ezért nem szépek, ami sokakat zavar.

A kertészetekben meg a legtöbb helyen éppen hoyg alulról öntöznek minden növényt, mert sokkal kevesebb vízzel alaposabban tudják ellátni vízzel a gyökereket.


Ha felülröl akarod öntözni a növényt, akkor több mindent figyelembe kell venni.

Elöször is addig kell öntözni, amíg átfolyik a cserépen a víz (ez csalós lehet, mert nagyon kiszáradt föld esetén kapásból lefolyik a föld és a cserép közt, a gyökereke meg szárazon maradnak), és utána legalább fél órát várni, amíg a szükséges vizet visszaszívják a gyökerek, utána kiönteni a fölösleget.

Másodszor föleg sürün álló vagy szöszös felületü levelü esetében oda kell figyelni, hogy a levelek alatt direkt a talajt öntözd, mert különben a növény károsodhat.

Harmadszor így nehezebb megsaccolni, a növénynek mennyi víz kell - ha túl keveset adsz felülröl, akkor azt hiába szívja el, nem elég neki.


De sok évtizedes tapasztalat alapján azt tudom, mondani, megfelelö odafigyeléssel teljesen mindegy, hogy öntözöd, a növény ettöl meég tud megfelelöen fejlödni. De ha kevés idöd van rá, akkor az alulról öntözés a biztosabb módszer, mert úgy ekvesebbet lehet neki ártani, kivéve, ha állandóan vízben van az alja, ezt ugyanis csak kevés növény éli túl.

2019. nov. 27. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!