Felületre rászáradt festéket (olajfesték, alapozó, zománcfesték) mivel lehet eltávolítani? Van valami ami feloldja?
Vettem egy nyaralót, és a régi tulaj mindent lefestett - konkrétan a zuhanytálcát, kályhát, asztalt, bútorokat, meg úgy mindent... a lambériára, padlóra is csöpögött.
Biztosan van valami amivel fel lehet oldani a megszáradt festéket, anélkül, hogy az alatta lévő felület károsodna.
Pl. egyszer Autoton alvázvédőt, azaz kátrányt távolítottunk el festett fémfelületről - először szétmarattuk kromofággal, majd nitrohigítóval szenvedtünk, aztán jött valami jógyerek, és közölte, hogy benzinnel mossuk le... lassan ment, erre másnap közölte, hogy lakbenzinnel, ami egy pillanat alatt gyönyörűen feloldotta, és az alatta lévő anyagot nem támadta meg.
Amit tudni akarsz, az valójában egy restaurátori szakma egyik lényeges területe. Kis felületeknél még csak elmegy a pepecselős megoldás, de nagy felületeknél egyszerűen nem éri meg, a jelzett tárgyaknak egyébként sem igen lehet felbecsülhetetlen "eszmei, művészeti" értéke. A zuhanytálca nyilván rozsdás volt, ha lefestésre került.
Ha vaskályháról van szó, arról hőlégfúvóval lelehet szedni a régi festéket, de talán még úgy is megy a dolog, ha befűtesz, legfeljebb nagy füst és bűz lesz. Használati bútorok esetében a hőlégfúvó meg az általad felsorolt kromofág is alkalmas lehet, de szóba jön a lúgos lemaratás, ám hajlított és nagy felületek esetében iszonyú nagy munka fizikailag is, mert utána csiszolás következik. Egyébként sem ítélhető meg ránézésre a festékréteg alatti felület minősége, szinte biztosan jobban jársz, ha veszel helyette használt bútort átfestetlenül.
Ha egy olajfestékkel megfestett festmény felületére pl. fehér zománcfesték került, akkor azt onnan csak sziszifuszi munkával lehet eltávolítani, amikor pl. mechanikus koptatás jön először számításba és a már csak fátyolszerű maradékhoz kell valamilyen oldószert (aceton, nitrohígító, alkohol vagy terpentin stb. használni, de csak annyira óvatosan, hogy utána akár csak pár másodperc behatás után az oldószer maradványait le kell törölni egy "semlegesítő" terpentines törléssel, mert különben az eredeti festékréteg is felpuhul és oldódni kezd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!